Олег Соскін: У Порошенка є багато схожого з Мадуро

4 лютого 2019 16:53

Прихильники теперішнього глави держави взагалі полюбили цю тему і лякають електорат зубожінням «по-латиноамериканськи», якщо вони не голосуватимуть за «стабільність» і «добробут» від Петра Олексійовича.Та чи справді європейській Україні варто остерігатися економічної ситуації, яка панує в країнах Латинської Америки? Судячи зі статистики 2017 року, в Аргентині офіційна мінімальна заробітна плата за даними ООН, становила 468 доларів, пенсія — 400 доларів, середня зарплата — 1 108 доларів; у Бразилії мінімальна зарплата — 298 доларів, середня — 778 доларів США.У Чилі мінімальна зарплата — 433 долари, середня — 1 021 доларів. Навіть у Гондурасі (пригадуєте іронічний мем «не ту країну назвали Гондурасом»?) мінімальна зарплата становила 210-363 долари США. В Уругваї мінімальна зарплата — понад 300 доларів, середня — 700 дол. У Парагваї «мінімалка» — 363 дол. США.Тоді як в Україні того ж 2017 року мінімальна зарплата була на рівні 115 доларів, і лише на початку 2019-го зросла до 150 доларів. А середня станом на грудень 2018 року — 275 дол. Прикметно й те, що більшість країн Латинської Америки за рівнем ВВП перебувають на суттєво вищій від України позиції.

 
Середня зарплата у Латинській Америці за 2017 рікПри цьому ціни на товари та продукти у країнах Латинської Америки орієнтовно — на рівні українських. Так, у Колумбії, де мінімальна зарплата станом на 2019 рік становила 260 доларів, а середня — 400-500, ціни у супермаркетах приблизно, як і в Україні:Дані з відкритих джерелЗа рівнем мінімальної зарплати, Україна перебуває поруч лише з однією південноамериканською країною — Нікарагуа.Отже, Україну за рівнем життя вже варто порівнювати не з Латинською Америкою як найгіршим взірцем суспільно-економічної формації, ,а вочевидь, із Африкою? Про це ІА «Вголос» питав у експертів.Володимир Лановий, екс-міністр економіки України:Україна розвивається за сценарієм країн Латинської Америки. Зараз єдиною відмінністю від цих держав із Україною є те, що у нас немає великого наркотрафіку та наркокартелів.Проте з точки зору економічних трендів, ми рухаємося латиноамериканським шляхом. По-перше, у нас приватизація великих об’єктів відбувається точно так само, як у Мексиці, Венесуелі — їх скуповують наближені до влади олігархи. Українська влада в найкращих традиціях «бананових республік» додумалася націоналізувати великі приватні банки і це шкодить країні, бо таким чином фінансові установи припиняють фінансувати справді прибуткові проекти, натомість дають кошти в кредит таким недокомпаніям, як «Укрзалізниця», «Укрпошта» тощо. Але при цьому у країнах Латинської Америки рівень життя уже вищий, ніж в Україні. Та й за рівнем ВВП вони нас перегнали.У сільському господарстві у нас також впровадили традиції Латинської Америки: Україну перетворили на “бананову республіку”, тобто постачальника сировини. Схожість є й у тому, що з України, як і країн Латинської Америки, більшість людей хоче просто виїхати туди, де жити краще.Ще одна ознака — Україна вже стала поліційною державою, коли правоохоронці захищають не громадян, а владу. Як і у державах Латинської Америки. Президент Петро Порошенко діє фактично за кращими традиціями світових диктаторів, він спрямував усю правоохоронну систему на захист власних інтересів.Олександр Охріменко, економіст:


Наші реформатори, брешучи з екранів телевізорів про те, що без них Україна не виживе, забувають, що за рівнем мінімальної зарплати нас перегнав уже навіть Гондурас.Якщо ж говорити про те, на якому ми місці серед країн, що розвиваються, то Україна перебуває у «середнячках», але дуже довго там перебуває, понад чверть століття. Біда в тому, що в Україні реформ ніхто не робив і не збирається робити. Це вже очевидно.«Такі країни, як Бразилія чи Мексика, ми й за п’ять років не зможемо наздогнати»Натомість, якби влада взялась впроваджувати зміни в Україні, а не красти, ми за п’ять років б були десь на рівні Туреччини. Щодо Латинської Америки, то такі країни, як Бразилія чи Мексика, ми й за п’ять років не зможемо наздогнати.Олег Соскін, голова Інституту трансформації суспільства, економіст:


У Латинській Америці є велика кількість країн, які доволі впевнено почуваються. Й Україні до них далеко. От Уругвай, Парагвай і Чилі — це країни із середнім рівнем розвитку.Натомість українська влада вирішила і на Венесуелі піаритись, заявляючи, що обіцянки знизити ціну на газ чи нарешті створити українцям гідні соціальні умови, одразу перетворить Україну на Венесуелу.У Венесуелі зараз при владі прихильники так званого боліваріанського соціалізму. Там величезна корупція. У них уся державна верхівка влади на чолі з військовими займається наркотрафіком. Власне, тут є певна схожість із Україною, просто у нас не торгують наркотиками.Однак у Порошенка є багато схожого з Мадуро. Наш Президент, як і Мадуро, створив системно-командну модель економіки. У Венесуелі середній клас уже знищений, в Україні над цим ще працюють. З Венесуели масово втікає населення, з України також. Українські олігархи й їхнє оточення точно те саме роблять із Україною, що й Мадуро та його наближені з Венесуелою. Єдине, що у нас це не так помітно, бо МВФ рефінансує зовнішній борг України, а у Венесуелі цього немає. Але всьому є межа.Тобто Україна, як і Венесуела, — це багаті на ресурси держави, які могли б уже давно бути хоча б на рівні з Польщею. Але так звані еліти дограбовують у цих країнах останнє.

Вголос

 

Підписатися на розсилку!
© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2007. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27