Практичні аспекти євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для українських міст

ІТС27 червня 2008 18:17

27 червня 2008 року у Луцьку відбувся семінар-тренінг „Практичні аспекти євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для українських міст”, який провів Інститут трансформації суспільства спільно з Волинською обласною радою. Захід проходив у рамках проекту „Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України”, який реалізовується ІТС за підтримки Міжнародного Вишеградського фонду.

 


Мета семінару-тренінгу:


  • Окреслити цілі та переваги співпраці України з ЄС на національному і локальному рівнях.

  • Вивчити досвід реформ та євроінтеграції країн Вишеградської групи.

  • Дізнатися про способи адаптації вишеградських міст до вимог ЄС.

  • Ознайомитися з практикою європейського муніципального менеджменту для її впровадження в українських містах.

  • Оволодіти знаннями про механізм створення у структурі міськвиконкомів Бюро євроінтеграції за прикладом міст V4.


Учасниками заходу було 70 осіб: віце-президент міста Хелм (Польща); керівники Волинської обласної ради та Луцької міської ради; міські голови і представники міських рад із Волинської, Рівненської, Львівської, Тернопільської областей; голови районних рад Волинської області; представники Інституту трансформації суспільства, Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка; ректори, професори та викладачі Волинського державного університету ім. Л.Українки, Луцького держаного технічного університету, Луцького біотехнічного інституту Міжнародного науково-технічного університету, Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти; мас-медіа. 

  


ОГЛЯД СЕМІНАРУ-ТРЕНІНГУВступна частинаСемінар-тренінг відкрив Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (ІТС), професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, керівник проекту. Він розповів, що Інституту трансформації суспільства вже третій рік співпрацює з Міжнародним Вишеградським Фондом з метою вивчення та використання корисного досвіду Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина) органами місцевого самоврядування України всіх рівнів. О. Соскін підкреслив, що Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина для більш активної інтеграції у європейську і євроатлантичну систему розвитку сформували Вишеградську четвірку. Сьогодні вищезазначені країни зацікавлені в тому, щоб Україна більше долучалася на рівні місцевого самоврядування і місцевих органів влади до співпраці з аналогічними структурами країн ЄС. Але для цього представники місцевого самоврядування України мають бути готові самостійно реалізовувати в місцевих громадах надскладні завдання євроінтеграційного спрямування. Настав час формування конкретно і логічно вибудуваних мереж для розуміння на рівні місцевої влади критичності й  важливості завдань, які потрібно вирішувати колективно, а також створення такого необхідного інструменту для європейської інтеграції, як Бюро європейської інтеграції на місцях. Бюро європейської інтеграції повинно бути структурним елементом виконкомів міських рад. Такі структури можна створювати також при районних радах і держадміністраціях, зазначив О.Соскін. Він поінформував, що докладніше про функціонування Європейського Союзу та створення Бюро можна дізнатися з науково-методичного посібника „ЄС та місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива”, виданого Інститутом трансформації суспільства за сприяння Міжнародного Вишеградського Фонду спеціально для проведення тренінгів за участю керівників місцевої влади України.

 

Андрій Киричук, керуючий справами Волинської обласної ради, наголосив на історичних аспектах розвитку Волинської землі, розповів, що сьогодні у Волинській області проживає понад 1 млн. 36 тис. населення, у т.ч. в Луцьку – 207 тис. людей. Вона має зручне і вигідне  територіальне розташування, межує з Республікою Білорусь і країнами ЄС. Це сприяє міцній співпраці з країнами об’єднання „Єврорегіон Буг”. Пан Киричук висловив думку, що європейська та євроатлантична інтеграція є визначальним питанням для майбутнього життя українців. Важливим елементом інтеграції України до ЄС і НАТО є відкриття при Волинському інституті післядипломної педагогічної освіти Волинського Центру євроатлантичної інтеграції, який концентруватиме та поширюватиме об’єктивну інформацію про ці міжнародні організації. Андрій Киричук повідомив, що недавно відбулося засідання Координаційної Ради з питань місцевого самоврядування при голові Волинської обласної ради, на якому було чітко поставлене питання про те, щоб до 1 липня 2008 року в усіх районних центрах та містах обласного значення створити Бюро з європейської інтеграції. Він подякував головам районних рад, міським головам області за розуміння і швидке реагування щодо створення відповідних центрів.

 

Василь Байцим, заступник голови Волинської облдержадміністрації, розповів про зусилля Волині на шляху до Євросоюзу. У 2003 році у Волинській області нідерландською фірмою був упроваджений проект із бюджетом 2 млн. євро, спрямований на підтримку розвитку малого і середнього підприємництва, ведення дієвого бізнесу. У 2005 році розпочалася робота в рамках проекту регіонального розвитку з бюджетом близько 3 млн. євро, що реалізовувався французькою фірмою. Його важливою складовою була розробка транспортної моделі розвитку області. Подібних міжнародних проектів впроваджувалося чимало, розповів учасникам семінару пан Байцим, але найголовніше те, що сьогодні є можливості самотужки розпочати діяльність у рамках тих програм і проектів, які пропонує Україна у співпраці з Євросоюзом. „Багато молодих та заповзятих людей почали роботу в напрямі підготовки проектів до ЄС. Це означає, що через деякий час вони отримають відповідний матеріальний ресурс для того, щоб свої ідеї реалізувати”, повідомив заступник голови Волинської облдержадміністрації. За його словами, проекти стосуються розвитку туристичної інфраструктури, створення бізнес-інкубаторів, агенцій по залученню інвестицій та ін. Василь Байцим сказав, що на семінарі-тренінгу відбудеться передача унікальних знань про Європейський Союз, якими можна буде скористатися для реалізацій нових ідей.

 

Михайло Сташенко, ректор Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, сповнений оптимізму щодо функціонування нещодавно відкритого Волинського Центру євроатлантичної інтеграції (ВЦЄІ), який здійснюватиме інформування населення з питань ЄС і НАТО.  Він сказав: „Цей проект народився з ініціативи конкретної людини, відомого політолога і євроатлантиста Олега Соскіна. Його випромінювання спроможності українців самостійно будувати своє майбутнє в рамках стратегії інтеграції України в Європу не можуть залишитися поза увагою”. Пан ректор нагадав, що ВЦЄІ було створено за ініціативи Інституту трансформації суспільства на базі Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні та Центру інформації і документації НАТО в Україні у співпраці з Міністерством закордонних справ України, Національним центром з питань євроатлантичної інтеграції України, Асоціацією керівників шкіл України та Громадською Лігою Україна – НАТО. М. Сташенко особливо подякував керівникам Волинської обласної і міської влади, які надали адміністративне, організаційне та інформаційно-методичне сприяння у впровадженні ініціатив Інституту трансформації суспільства щодо створення ВЦЄІ. Він проінформував, що за три місяці роботи ВЦЄІ у 10 районах Волинської області створено регіональні відділення Центру євроатлантичної інтеграції, що є свідченням активності місцевої громади в цьому напрямі.

 

Микита Мазилюк, радник голови Волинської обласної ради з питань міжнародного співробітництва та інвестиційної роботи, координатор з питань євроатлантичної інтеграції при Волинській обласній раді, виступив перед присутніми з інформацією про те, що при Волинській обласній раді діють філіали ЦЄІ. Він також розповів про виконану роботу у відділеннях Центру євроатлантичної інтеграції в районах області. Водночас М. Мазилюк зауважив, що для того аби в Україні на локальному рівні відбулися якісні зміни, необхідно дати ресурси й повноваження місцевій владі, а також відповідне розуміння громадянами України важливості питання інтеграції нашої держави в Європейський Союз і Північноатлантичний альянс. До роботи повинні активно залучатися директори шкіл, вчителі, завідуючі бібліотеками, адже саме вони, як ніхто інший, можуть скоординувати відповідну роботу в місцевих громадах. Координатор з питань євроатлантичної інтеграції при Волинській обласній раді побажав плідної роботи учасникам круглого столу і висловив переконання в тому, що місцева влада зробить все можливе для успішної інтеграції України до ЄС і НАТО.


 

СемінарОлег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства (ІТС), професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління,  виступив із доповіддю на тему:„ЄС: що це за організація і як вона функціонує?”. Аналізуючи фундаментальні принципи функціонування Європейського Союзу, він висвітлив ряд ключових питань:

·        Що таке ЄС?

·        ЄС – світовий гравець.

·        Як працює Євросоюз?

·        Як формується бюджет Європейського Союзу?

·        Торговельні відносини з ЄС як фактор економічного зростання в регіоні.

·        Основні європейські цінності.

 

На самому початку виступу Олег Соскін наголосив на тому, що ЄС – це сім’я розвинутих, демократичних, європейських країн. Україна відновила свою незалежність, статус європейської держави і сьогодні розвивається як демократична країна. Україна визнана ЄС і США як країна з ринковою економікою, також Україна увійшла у МВФ, Міжнародний банк, СОТ – як 152 країна-учасниця. В Україні знаходиться географічний центр Європи – це дуже важливо для розуміння зусиль, кроків і відстоювання нашої державної позиції та національних інтересів.

 

Розповівши про історію створення Євросоюзу, професор Соскін зазначив, що країни ЄС працюють задля миру та спільного процвітання, і це також відповідає стратегії розвитку України. Таким чином, наша країна має всі об’єктивні чинники, щоб приєднатися до  Європейського Союзу. Найголовнішим для нас є те, що при вступі в ЄС держави-члени залишаються суверенними і незалежними націями. Вони утворили спільні інституції, яким держави делегували певні функції для координації спільних дій, підкреслив О.Соскін.

 

Далі директор ІТС розповів про міць ЄС. На сьогоднішній день у ньому об’єднано 27 країн із загальною чисельністю населення 500 млн. людей і ВВП в обсязі $20 трлн. Інституційний трикутник в управлінні ЄС – це Європейський Парламент, Рада Європейського Союзу, Європейська Комісія.

 

Важливим елементом виступу пана Соскіна була розповідь про те, що ЄС орієнтований на розвиток малих і середніх міст, бо саме міські громади є найбільш потужною силою, де  зосереджено благополучне життя країн Євросоюзу. Стратегічна лінія ЄС націлена на те, щоб а) не перебирати повноваження і фінанси на центральний рівень управління, а навпаки, віддавати їх на первинну ланку – органам місцевого самоврядування, б)  посилювати роль міст як полюсів зростання. Безумовно, малі й середні міста України також повинні стати центрами економічного самодостатнього розвитку. Цьому певною мірою сприятиме створення мережі партнерств між містами Вишеградської групи і містами України, формування в них інвестиційно-інноваційної моделі розвитку. Технології, новітні знання та їх запровадження в господарство – це той варіант, який  сьогодні є абсолютно пріоритетним в ЄС. Професор Олег Соскін наголосив, що в рамках програм ЄС кошти надаються не на приманливі соціально-популістські проекти, а саме на впровадження інвестиційно-інноваційної моделі розвитку міст.

 

Директор ІТС також розповів, що важливою складовою в системі місцевого самоврядування, як показує досвід країн Вишеградської четвірки, є скорочення розриву між територіями і соціальними групами. Йдеться про те, щоб ліквідувати поділ суспільства на полярні соціальні полюси, тобто на багатих і бідних.

 

На закінчення професор Олег Соскін підкреслив, що Україна сьогодні безпосередньо межує з ЄС, а це означає, що нам потрібно виробити відповідну державницьку позицію щодо пріоритетних напрямів співпраці з Євросоюзом. На думку експерта, Україна апріорі має право подавати заявку на вступ до ЄС (а коли вона буде реалізована – за 10–12  чи більше років – то вже інша річ). Тоді в будь-якому разі до України застосовуватиметься  механізм країни-кандидата, а це означає, що ЄС повинно долучити нас до участі, у тому числі фінансової, у всіх своїх основних програмах („Сакратус”, „Модус”, „Фара” тощо).  На жаль, центральна українська влада цих процесів поки що не розуміє або не хоче розуміти. Тому потрібно створювати горизонтальну мережу центрів євроінтеграції на рівні місцевих органів влади, щоб ініціатива лунала з первинного рівня управління. Такий приклад демонстрували, зокрема, місцеві громади в Польщі.

 

Ігор Журба, доцент кафедри світового господарства і міжнародних економічних відносин Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка, презентував доповідь: „Україна – Європейський Союз: навіщо інтегруватися?” Він розглянув питання відносин Європейського Союзу і України, а саме:

·        Європейський вибір України.

·        План дій Україна – ЄС.

·        Україна – Євросоюз: успішне торговельне партнерство.

·        Вплив розширення Європейського Союзу.

·        ЄС – найбільший донор України.

·        Регіональна політика відносин Україна – Євросоюз.

·        Відповідність України економічним стандартам ЄС.

·        Основні вимоги для вступу в Європейський Союз.

·        Адміністративна реформа як умова членства.

·        Вигоди і проблеми інтеграційного процесу для України.

·        Завдання Уряду України на найближчу перспективу.

 

Як провідний економічний дослідник і науковець, пан Журба наголосив на тому, що вступ України до ЄС означатиме визнання історичної правди, усунення політичного і економічного непорозуміння, коли Україна як фактично європейська держава опинилася поза межами Європейського дому демократичних країн. План дій Україна – ЄС є тим  інструментарієм, що показує, як діяти Україні не тільки в економічній, а й політичній, правовій і т.д. площинах. Важіль дії ПД Україна – ЄС – це перш за все політичний діалог та реформи.У 2008 році План дій Україна – ЄС закінчує свою дію і наразі очікується підписання  нової, поглибленої угоди між двома сторонами. Там повинно бути чітко зафіксовано, що Україна є не просто сусідньою країною, а повноправним кандидатом на вступ до ЄС. Важіль дії ПД Україна – ЄС – це перш за все політичний діалог та реформи.   

 

Україна за своїм географічним положенням є унікальною транскордонною державою. На її західних кордонах функціонують два єврорегіони – „Карпати” і „Буг”. Це є своєрідною площадкою чи лабораторією, де можна адаптувати стандарти і сертифікати ЄС. Через транскордонні зони Україна має змогу вийти на ринок Європейського Союзу і відтак адаптувати наше національне господарство до стандартів ЄС.

 

Ігор Журба розповів, що Україна зацікавлена у співпраці з країнами Євросоюзу в таких напрямах, як енергетика, транспорт, інформаційне суспільство, охорона довкілля та ін. І сьогодні їй потрібно не проштовхувати якісь кволі дотаційні процеси, а притягувати в країну економічні програми. У новій Угоді про партнерство і співробітництво між Україною та Європейським Союзом має бути передбачений пріоритет у торгівлі, тобто створення зони вільної торгівлі з ЄС. Українська сторона виконала всі умови та застереження Євросоюзу.

 

Насамкінець експерт зазначив, що соціальна політика, а саме соціально-культурні контакти між людьми – це той щабель співпраці, який дасть можливість у майбутньому трансформувати гуманітарну сферу в контексті економічних і політичних кроків.  

 

Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління, презентувала доповідь: Вишеградська група – „підготовчий клас” для вступу в ЄС”. Для ширшого розуміння аудиторією теми доповіді, пані Матвійчук висвітлила такі питання:

·        Причини утворення, завдання та розвиток Вишеградської групи

·        Внутрішня структура V4

·        Міжнародний Вишеградський Фонд (ІVF)

·        Вишеградська четвірка та Україна

·        Програми Європейського Союзу і можливості фінансування місцевої влади з фондів ЄС: досвід країн V4

·        Органи місцевої влади в системі фінансування ЄС

·        Як одержувати кошти від Євросоюзу?

·        Добре підготовлені проекти: як їх скласти і реалізувати?

·        Оцінювання проектів

 

Пані Матвійчук розповіла про те, що Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина, тобто країни Вишеградської четвірки, об’єднали зусилля і спільно працювали для вступу в Європейський Союз і Північноатлантичний альянс. Ці країни пройшли складний історичний шлях, щоб „повернутися в Європу”, набути членства в європейських структурах, стати ефективними державами в новому тисячолітті.

 

Керівники держав V4, керуючись рішенням Спільної декларації, підписаної 14 травня 1999 року у Братиславі, заснували Міжнародний Вишеградський Фонд. Мета його функціонування – поглиблення співробітництва між країнами – учасницями V4 та їх інтеграція до ЄС. 10 червня 2005 рокув Польщі прем’єр-міністрами V4 була підписана декларація, у якій викладалися основні напрями співпраці з Україною для прискорення її вступу до ЄС. Вишеградська група запропонувала посередництво між ЄС і Україною у сфері зовнішньої та безпекової політики, економічного співробітництва.

 

Важливим елементом виступу пані Матвійчук було висвітлення питання про роль органів  місцевої влади в системі фінансування ЄС на прикладі країн Вишеградської групи та механізм одержання коштів у рамках програм Євросоюзу за умови добре підготовлених проектів.

 

Далі був докладно висвітлений досвід польського міста Хелм з підготовки до вступу в Європейський Союз. Ішлося про участь Хелма в міжнародних проектах, які фінансуються ЄС, процедуру складання цих проектів, їх оцінювання та впровадження.

 

Тренінг 
Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, провела тренінг і практикум для представників місцевої влади Волині на тему:Діяльність Бюро європейської інтеграції у вишеградських містах”. Під час тренінгу були опрацьовані такі питання:

·        Типи і завдання Бюро

·        Структура та напрями діяльності Бюро європейської інтеграції

·        Механізм створення, структура та напрями діяльності Бюро європейських фондів (на прикладі міст)

·        Загальні позиції для України

 

На практикумі було розглянуто такі питання:

·        Механізм створення Бюро євроінтеграції та інформаційного центру в органах місцевої влади

·        Функціональні обов’язки фахівця, відповідального за євроінтеграційний напрям

·        Тематика міжнародних проектів для місцевої влади

·        Складання графіку реалізації проекту та його контролю.

 

Далі робота учасників семінару-тренінгу проходила у фокус-групах (4 групи).

Тема: Процедура подання міжнародних проектів органами місцевої влади – з одного боку, та їх затвердження (або відхилення) європейськими структурами – з другого боку. Аргументація прийнятих рішень відповідно до стандартів і процедур Європейського Союзу.

 

Резюме

 

Підбиваючи підсумки семінару-тренінгу „Практичні аспекти євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для українських міст”, Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (ІТС), підкреслив: „Бюро європейської інтеграції при міських і районних радах повинно займатися інформуванням населення щодо ЄС, розробкою стратегічних планів, залученням коштів іноземних бізнес-структур для розвитку міста, підготовкою проектних менеджерів. Звичайно, просуватися в євроінтеграційному напрямі непросто, але потрібно розпочинати процес формування Бюро, бо це реальна перспектива участі міста і району в проектах Європейського Союзу. Якщо не реалізовувати такі ідеї на нинішньому етапі співпраці України і ЄС, то потім може виявитися запізно”.

 

За результатами семінару-тренінгу його учасники – керівники органів місцевої влади Волинської, Рівненської, Львівської, Тернопільської областей – прийняли рішення про необхідність створення в містах та районах Бюро європейської інтеграції, організацію навчання для керівників Бюро і проектних менеджерів.

 

 

Прес-служба Інституту трансформації суспільства

Підписатися на розсилку!
© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2007. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27