Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Результати опитування громадської думки на тему: "Електоральні настрої киян напередодні виборів Президента України"
ITC21 вересня 2004 13:52

Електоральні настрої киян напередодні виборів Президента України
21 вересня 2004 року в приміщенні Інформаційного Агентства „Укрінформ” (вул. Б.Хмельницького, 8/16) відбулася пресова конференція Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, на якій були презентовані результати опитування громадської думки на тему: „Електоральні настрої киян напередодні виборів Президента України”.
Результати опитування громадської думки
Розробник моделі та виконавець опитування: Інститут трансформації суспільства Географія опитування:м. Київ (10 районів) Термін: 4—6 вересня 2004 року Форма опитування: анкетування Вибірка: громадяни, що проживають на території м. Києва і репрезентують доросле населення України за основними соціально-демографічними ознаками. Кількість та склад респондентів: 1 500 громадян, серед яких: половина – жінки, половина – чоловіки. Опитувалися особи електорального віку від 18 років і старші. Соціальний зріз: викладачі та студенти, пенсіонери, працівники державних і підприємницьких структур та ін. Кількість та склад інтерв’юерів: група з 13 осіб професійних соціологів, економістів і політологів. Метою опитування було проведення незалежного, незаангажованого дослідження для
 • визначення реальних рейтингів основних претендентів на посаду Президента України;
 • обрахування шансів і можливостей представника третьої сили для перемоги на президентських виборах-2004;
 • з’ясування, яким чином участь Київського міського голови О. Омельченка у президентських перегонах впливає на його позицію як столичного мера;
 • визначення, чи екстраполюється підтримка киянами О. Омельченка як Київського міського голови на сприйняття його як керівника Української держави.
Технологія опитування Опитування громадської думки проводилося шляхом анкетування киян на вулицях Києва. Інтерв’юери працювали в усіх 10 районах міста, кожний з яких, у свою чергу, був поділений на 3 територіальні квадрати (districts). Причому кожний інтерв’юер робив опитування в квадратах, що належать до різних районів Києва. Опитування проводилося упродовж трьох днів у різний час. Інтерв’юери зверталися тільки до киян у найлюдяніших місцях (на зупинках громадського транспорту, у парках та скверах, біля закладів харчування, на АЗС тощо) і пропонували їм відповісти на запитання анкети. Кожна анкета містила шість запитань, на кожне з яких респондентам пропонувалися різні варіанти відповідей:
 1. Чи голосуватимете Ви на виборах Президента України 31 жовтня 2004 року?
 2. За кого з кандидатів у Президенти України Ви б віддали свої голоси, якби вибори відбулися в найближчу неділю?
 3. Як Ви вважаєте, чи варто було Київському міському голові Олександру Омельченку балотуватися на посаду Президента України?
 4. Чи сприятиме участь Київського міського голови О. Омельченка у президентських перегонах розвитку міста Києва?
 5. Кому на користь висування О. Омельченка кандидатом у Президенти України?
 6. Щоб б Ви порадили Київському міському голові О. Омельченку щодо його подальших дій як кандидата у Президенти України?
Здійснене Інститутом трансформації суспільства опитування показало, що результати тих соціологічних досліджень, які проводяться у квартирах людей за допомогою стандартних методик, на сьогоднішній день не дають можливості здійснювати реальний аналіз ситуації. Вони дезорієнтують кандидатів на посаду Президента України та їх команди. Але виборців ввести в оману неможливо: вони чітко формулюють свою особисту думку, на яку фактично не впливає інформація про високі рейтинги деяких претендентів, що оприлюднюють мас-медіа. Далі наводимо результати опитування громадської думки на тему: „Електоральні настрої киян напередодні виборів Президента України”.
АКТИВНІСТЬ РЕСПОНДЕНТІВ
Інтерв’юери, що проводили анкетування, відмічають, що мешканці міста у переважній своїй більшості схильно поставилися до участі в опитуванні, були раді можливості висловити свою думку стосовно виборчих перегонів в Україні. Жоден з киян, до яких зверталися з проханням взяти учать в анкетуванні, не вчинив нечемних або брутальних дій щодо інтерв’юерів, не виявляв ознак агресивності. Міліція також ніяким чином не перешкоджала здійснювати інтерв’ю. Водночас, опитування виявило, що деякі мешканці Києва абсолютно не цікавляться політичними питаннями (це переважно чоловіки та жінки 30–40 років), оскільки вважають, що неможливо вплинути на зміну державного управління в країні. Вони є зневіреними та впевненими, що вибори не принесуть нічого доброго і все залишиться по-старому. А тому ця категорія киян не бачить сенсу брати участі як у анкетуванні, так і у виборах взагалі. Свою відмову відповідати на запитання анкети люди також аргументували:
 1. байдужістю і незацікавленістю;
 2. зайнятістю та нестачею часу;
 3. небажанням узагалі публічно висловлювати свою думку з будь-яких питань, тобто негативним ставленням до опитувань як таких;
 4. тим, що вони не кияни або взагалі не громадяни України.
Найтиповішими відповідями серед цієї групи киян були: “Да кому это надо?!”, “Не интересуюсь политикой”, “Спешу”, “Не любимая это тема”, “Не хочу говорить”. Інтерв’юери відмічали також, що, навіть незважаючи на те, що на вулиці людина відчуває себе більш безпечно в плані анонімності опитування, велика частина киян після ознайомлення з першим запитанням, відмовилася відповідати. Склалося враження, що вони не відповідають, бо бояться, щоб їх не звільнили з роботи, або не занесли в “чорний список”. Деякі респонденти відзначали, що їх примушували надавати свої дані під час збору підписів на користь того чи того кандидата, а тому вони вже не хочуть брати участі в жодних агітаційних кампаніях. Лише після того, як інтерв’юери пояснювали, що проводиться незалежне дослідження, а не агітація, дехто погоджувався відповідати. Рівень активності респондентів Про рівень активності респондентів свідчать такі дані:
 • інтерв’юери звернулися загалом до 2 347 осіб, з яких погодилися відповідати на запитання анкети 1 500 громадян, що дорівнює 63,91%;
 • 847 осіб, тобто 36,09%, відмовилися взяти участь в опитуванні.
Таким чином, рівень активності мешканців Києва становить 63,91%. Однак ця цифра не свідчить про рівень електоральної активності, показник якого буде нижчим, оскільки частина тих людей, що взяли участь в опитуванні, не прийдуть на вибори (див. результати опитування за першим питанням анкети). Отже, всі дані, які ми будемо наводити далі, стосуються більш-менш активної частини киян, тобто тих 63,91%, які реально можуть прийти на виборчі дільниці. Те, що понад третина електорату залишається „темною” не тільки для дослідників, а й, фактично, сама для себе у її орієнтаціях, вносить значну непередбачуваність в остаточні результати виборчих процесів. Куди хитнеться ця маса – визначиться в основному в останні тижні й дні перед виборами. Питання 1. "Чи голосуватимете Ви на виборах Президента України 31 жовтня 2004 року?" Питання 2. "За кого з кандидатів у Президенти України Ви б віддали свої голоси, якби вибори відбулися в найближчу неділю?" Питання 3. "Як Ви вважаєте, чи варто було Київському міському голові Олександру Омельченку балотуватися на посаду Президента України?" Питання 4. "Чи сприятиме участь Київського міського голови О. Омельченка у президентських перегонах розвитку міста Києва?" Питання 5. "Кому на користь висування О. Омельченка Кандидатом у Президенти України?" Питання 6. "Щоб б Ви порадили Київському міському голові О. Омельченку щодо його подальших дій як кандидата у Президенти України?"
Загальні підсумки опитування громадської думки на тему:
 1. Опитування виявило велику асоціальність киян. В усіх районах Києва є значна частина людей, які байдужі до майбутніх виборів Президента України. Вони не хочуть брати участь ні у виборах, ні в опитуванні, і взагалі думають лише про власне існування та задоволення власних потреб.
 2. У Києві спостерігається високий рівень електоральної активності, яка на час опитування перевищила 65%. Існує тенденція до збільшення активності – за певних обставин вона може сягнути 75%. Такий самий показник можна очікувати і в Україні в цілому.
 3. Незаперечним лідером президентських перегонів є Віктор Ющенко, який представляє опозицію до чинної влади. Сьогодні більша частина киян уже зробила свій вибір і однозначно підтримає цього кандидата. Якщо не відбудеться форс-мажорних обставин, у першому турі виборів у Києві В.Ющенко набере понад 50%.
 4. Олександр Мороз та Віктор Янукович мають майже однаковий рівень підтримки киян – у межах 8%. Досить низький рейтинг демонструє мер Києва Олександр Омельченко — у нього 5%. Здав свої позиції лідер комуністів Петро Симоненко – до 4%. Інші кандидати фактично не мають рейтингу, а тому не спроможні відтягнути голоси виборців від В. Ющенка. Ресурс тих, хто не визначився за кого з кандидатів у Президенти України віддати свій голос, становить майже 13%.
 5. Віктор Янукович як представник влади на сьогоднішній день програв м. Київ, і має мізерні шанси якимось чином вплинути на підвищення свого рейтингу. А, як відомо, битви є успішними для тих, хто їх веде, лише за однієї обставини — перемоги в столиці. Основні характеристики, які дають кияни цьому кандидату на посаду Президента України, такі: це людина, якій не можна довіряти, оскільки він має кримінальне минуле і є спадкоємцем Л. Кучми. Люди, можливо, не так однозначно підтримували б Ющенка, якби вони не відчували величезну відразу до Л.Кучми та його оточення.
 6. Серед респондентів переважає думка, що О.Омельченку не потрібно було балотуватися на пост Президента України. Це помилковий крок, який не додасть йому авторитету. „Омельченко балотується? Йому що Києва мало?” Так висловлюється майже 60% киян. Разом з тим 28% респондентів підтримує рішення О. Омельченка бути учасником президентських перегонів.
 7. Киянам складно визначитися, чи позитивно вплине кандидатство О. Омельченка на розвиток міста Києва. Голоси тут розділилися на “за” і “проти” приблизно навпіл. У киян немає ілюзій з приводу того, кому вигідне висування О. Омельченка на посаду Президента України. Майже 55% відповідей розділилася між варантами „самому О. Омельченку”, „партії „Єдність”, яку він очолює”, а також „В. Януковичу”. Серед респондентів поширена думка, що О. Омельченко віддасть свої голоси В. Януковичу. Так думає 16,8% киян. Вони вважають О.Омельченка людиною чинного режиму, і зокрема В.Януковича.
 8. Майже половина респондентів порадила Київському міському голові зняти свою кандидатуру або підтримати В. Ющенка. 26,7% киян радять О. Омельченку змагатися до кінця. Лише 4,1% опитаних пропонує підтримати В. Януковича.
 9. Спираючись на результати опитування, можна стверджувати, що О. Омельченко та його команда припустилися величезної помилки, прийнявши рішення зареєструвався Київському міському голові кандидатом у Президенти України. Як результат, це призведе до нищівної поразки О. Омельченка, а також до серйозного підриву його авторитету. Відтак відбудеться суттєве послаблення позицій правлячих сил у м. Києві.
 10. В. Ющенко, хоч і має всі шанси отримати понад 50% голосів у м. Києві в першому турі президентських виборів, однак за певних обставин цього може не статися. Тоді його рейтинг матиме вирішальне значення для другого туру, учасником якого він, безсумнівно, буде.
 11. У О. Мороза на сьогодні майже однакові шанси з В.Януковичем вийти в друге коло президентських перегонів. У разі деякої зміни політичної ситуації в країні О. Мороз може вибити В. Януковича і не допустити його проходження у фінальний тур боротьби. Така перспектива стає ще реальнішою, якщо О. Мороз об’єднає з В. Ющенком свої сили проти В. Януковича.
 12. Можна казати, що ефективність роботи штабів В. Януковича досить низька, інколи вони працюють зі знаком „мінус” або взагалі імітують діяльність. Рекламні білл-борди В. Януковича зазвичай спричинюють негативну реакцію – посилення негативного ставлення населення до цього кандидата.
 13. У Києві можлива дестабілізація політичної та соціальної ситуації, оскільки О. Омельченко не займається внутрішніми соціально-економічними питаннями розвитку міста, а всю увагу та ресурси приділяє президентській кампанії. А отже, столиця виходить з-під контролю. Про це свідчить, зокрема, трагічний інцидент, що стався на Троєщинському ринку в Києві. На нашу думку, його слід розцінювати як вияв загострення конкурентної боротьби за контроль над ринком з використанням добре відомих в епоху дикого капіталізму “динамітних методів”.
 14. Поразка О. Омельченка на президентських виборах може призвести до його дострокової відставки.
 15. Опитування показало, що результати тих соціологічних досліджень, які проводяться у квартирах людей за допомогою стандартних методик, на сьогоднішній день не дають можливості здійснювати реальний аналіз ситуації. Вони дезорієнтують кандидатів на посаду Президента України та їх команди. Але виборців ввести в оману неможливо: вони чітко формулюють свою особисту думку, на яку фактично не впливає інформація про високі рейтинги деяких претендентів, що оприлюднюють мас-медіа. Мешканці Києва здебільшого вже виробили свою позицію на підтримку В. Ющенка. І ця частина киян буде постійно зростати, якщо не станеться непередбачуваних подій.
 16. Вищевикладені тенденції є незворотними і вимагають прийняття неординарних рішень. Зазвичай опитування в м. Києві дають середній результат по Україні. Підтримка В.Ющенка в західних регіонах країни становить понад 80%. Для остаточної картини не вистачає розуміння того, що реально відбувається у східних регіонах країни, особливо в таких містах, як Донецьк, Дніпропетровськ, Харків. Опитування, проведене за нашою методологією в цих трьох потужних обласних центрах, дасть можливість зрозуміти, чи виграє В.Ющенко в першому турі президентських виборів, чи набере він 50%, а якщо не набере, то якою буде пара другого туру (Ющенко – Янукович чи Ющенко – Мороз).
Прес-служба Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27