Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Соскін: «Українці не можуть усвідомити, що «добрих» працівників спецслужб не буває, особливо в КДБ»
1 квітня 2019 15:51

За даними ЦВК та екзит-полів, українці у першому турі президентських виборів доволі твердо підтримали коміка та шоумена Володимира Зеленського, котрий ще чотири місяці тому взагалі не заявляв про свою участь у виборах. Попередньо у другий тур із суттєвим відривом потрапляє і чинний Президент Петро Порошенко.

При цьому проросійський кандидат Юрій Бойко, котрий ще нещодавно літав до Москви з Віктором Медведчуком, на цих виборах набрав понад 11 % голосів.

Чому так сталося? Про це ІА «Вголос» питала у політолога, голови правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, політолога Олега Соскіна, політтехнолога Ярослава Макітру та соціолога, директора соціологічної служби «Український барометр» Віктора Небоженка.

У першому турі президентських виборів попередньо, переміг комік Зеленський. Чому так?

Володимир Фесенко:

Попередні результати першого туру президентських виборів були очікуваними. Зеленський переміг за рахунок того, що обирали його не як політика: люди голосували проти Порошенка та тих політичних еліт, котрі домінували в українській політиці останніх 15 років. Голосування за Зеленського було протестним. Це свідчить про запит на зміну політичної еліти.

Прикметно, що виборці на Сході та Півдні, котрі раніше підтримували Партію регіонів, зараз проголосували не за Бойка чи Вілкула, а за Зеленського. Це сталося через те, що вони також незадоволені і системою.

Зеленський фактично об’єднав більшу частину України. Це і його плюс, і водночас «міна сповільненої дії», бо дуже важко буде виправдати очікування Харкова й Одеси з одного боку та Києва та Львова — з іншого.
 
Ярослав Макітра:

Зеленський 2019 року фактично переміг на тих самих гаслах, що й Порошенко 2014-го. Якщо ми пригадаємо виборчу кампанію Порошенка п’ять років тому, то там у нього були заклики до миру, співпрацю з Росією та до боротьби з олігархами. Те саме зараз у Зеленського, котрий дав українцям надію на зміни. Зеленський — несистемний кандидат і він вийшов у другий тур ще й через те, що українці хочуть покінчити з корумпованою політичною елітою. Це сигнал тим, хто при владі.

Натомість Порошенко свою кампанію будував на агресії та пошуку ворогів. Як наслідок, ми бачимо результати. Цікаво, що на цих виборах не так активно спрацював адміністративний ресурс.
Віктор Небоженко: 

«Порошенко під час своєї передвиборчої кампанії нагнітав страх. Зеленський не шантажував виборців»

Президент Порошенко під час своєї передвиборчої кампанії нагнітав страх, мовляв, «якщо ви мене не оберете, Україну захопить Путін». Зеленський давав людям надію на краще, він не шантажував виборців. І українці показали, що їм потрібне світле майбутнє, а не страшне шоу. Можливо, їхній вибір є легковажним. Але перемога Зеленського у першому турі виборів — це спосіб покарання Порошенка. Бо Зеленський у політиці опинився всього кілька місяців тому й одразу здобув багато симпатиків. Це свідчить про відразу в населення до топ-політиків. Бо якби на місці Зеленського був Вакарчук, ці рейтинги отримав би він і ми б думали, що той не просто співак, а й геніальний політик. Ось і все.

Олег Соскін:

На цих виборах була доволі невисока явка виборців, усі розраховували, що проголосує приблизно 70 % виборців. Це свідчить про те, що люди розчарувалися у владі та що багато українців виїхали за кордон.

Зеленський став лідером у першому турі президентських виборів, бо відбувся світоглядний розрив: молоді та людям середніх років уже набридла корумпована політична модель. І українці проголосували за таку людину, котра напряму не є вкоріненою у систему. Також ці результати свідчать і про те, що люди втомилися від обіцянок. Зверніть увагу: українці вже настільки розчаровані, що вони навіть не хвалять Зеленського. Є думка, що якщо і цей Президент обдурить, його дчасно позбавлять влади.

Чому проросійські кандидати, такі як Бойко чи Вілкул змогли так багато набрати?

Олег Соскін:

У Бойка справді дуже високий рейтинг (було сподівання, що у нього буде лише 7-8 % голосів, натомість стало понад 11 %). Але цих голосів занадто мало, щоб перемогти на виборах. Це свідчить про те, що пропутінські сили в Україні колись підуть у небуття.

Але і цих голосів було б менше. Бо за каденції Порошенка проросійські сили змогли підняти голову, їм це дозволяла влада: проти них були закриті провадження, їм дозволяли заробляти гроші, представляти Україну в мінському процесі тощо. Зверніть увагу, Медведчук став почуватися дуже вільно саме за часів Порошенка. На мій погляд, Медведчук був каналом зв’язку між Порошенком та російською владою. Бо як ще пояснити те, що кум Путіна спільно з Юрієм Бойком у час, коли гинуть наші солдати на війні, дозволяють собі вести перемовини з агресором. І їх за це ніяким чином не покарали.

«Українці не можуть усвідомити, що «добрих» працівників спецслужб не буває, особливо в КДБ»

Дуже розчарувало і те, що колишній КДБіст Смєшко набрав майже 6 % голосів. Українці вкотре наступають на одні і ті ж граблі. Вони не можуть усвідомити, що «добрих» працівників спецслужб не буває, особливо в КДБ.

Володимир Фесенко:

Проросійські політичні сили сумарно набрали 15 % голосів виборців, що вдвічі менше, ніж свого часу рейтинги Партії регіонів. Це свідчить про те, що реванш поки що не вдався. Бо Росія, окупувавши Крим та частину Донбасу, змінила електоральний баланс в Україні. Відновити те, що було 2014 року, неможливо. Хоча Бойку десь 2 % додало те, що він разом із Медведчуком їздив до Москви, бо все ж проросійськи налаштованих громадян у нас ще є багато. Ну, а що буде далі, побачимо вже незабаром.


ВГОЛОС
 
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27