Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Олег Соскін: Виконувачем обов’язків прем’єр-міністра стане Степан Кубів
OSP-UA.INFO11 вересня 2018 10:40

В Україні розпочинається гаряча політична осінь. Трохи більше ніж 100 днів залишається до офіційного старту президентської виборчої кампанії. Але окремі аналітики говорять, що в Україні цілком можливі й дочасні парламентські вибори. Де-факто коаліції у Верховній Раді не існує. Прем’єр-міністр Володимир Гройсман так і не прозвітував перед парламентом про свою діяльність. І якщо Петро Порошенко дасть команду про відставку керівника уряду, то вона неминуче відбудеться.

Про своє бачення розвитку цих подій ми запитали в політичного експерта, директора Інституту трансформації суспільства, професора Національної академії управління Олега Соскіна

Олеже Ігоровичу, Президент Порошенко відверто демонструє незадоволення власними політичними амбіціями прем’єр-міністра, хоча Володимир Гройсман запевняє, що не боротиметься за посаду глави держави. Однак його відставка може бути вигідна Президентові, який «навішає» на керівника уряду всі провали в економіці. Що скажете на це?


Чорні часи настають для Гройсмана. У зв’язку з тим, що він фактично затиснутий між Президентом та парламентом, як між Сциллою і Харибдою, поле для маневру в нього мінімальне. І так і так, радше за все, на нього чекає політична смерть. На сьогодні ми вже можемо говорити, що є фінансове банкрутство України. І є дві альтернативи. Перша: треба оголошувати технічний дефолт. Бо ж ми мусимо до кінця року повернути 1 млрд євро боргів: 500 млн – МВФ і стільки ж – тримачам євробондів. Ще про 3 млрд доларів 14 вересня буде вирішено не на нашу користь в Апеляційному суді Лондона щодо так званих грошей Януковича й азаровських суверенних облігацій, які купила Росія. Треба буде якнайшвидше ці гроші повертати. Немає нині надходжень до державного бюджету, і ми бачимо повний провал усіх так званих економічних ініціатив пана Гройсмана з його вінницькою бригадою.

Прем’єр-міністр заявляє, що треба остаточно піднімати ціни на газ. У такий спосіб він кидає українців у пазурі Міжнародного валютного фонду. Банкрутом фактично є Пенсійний фонд, бо, за різними оцінками, майже 60% його видатків фінансують з держбюджету. А в бюджеті також грошей немає. І тепер Гройсман, який пробував вести свою політичну гру, спираючись на Турчинова, Яценюка та Парубія, заграючи з Аваковим, фактично вже нікому не потрібен.

Нині Порошенко готовий злити Гройсмана. Він розуміє, що Гройсман не підтримуватиме його на президентських виборах. Для Петра Порошенка дуже вигідним є перший віце-прем’єр Степан Кубів, який завжди був, як кажуть, його солдатом. Степан Іванович також уже готовий до функції виконувача обов’язків. Зрозуміло, що Кубів зробить усе для Порошенка. Він повністю гратиме на обрання чинного Президента на другий термін.

Чи є шанс призначення Кубіва повноцінним прем’єром?


Жодних шансів немає, бо його кандидатура неприйнятна для всіх інших членів коаліції. Для того ж «Народного фронту», для «Батьківщини», Ляшка, Садового. Ні для кого. Але він довго всю цю історію тягнутиме.

Але ж це своєрідна криза влади, управління! На Заході в таких ситуаціях оголошують дострокові вибори.


Так, і в цій ситуації може дійти до передчасних виборів. Теоретично парламентські вибори можуть відбутися і швидше від президентських. До речі, Порошенкові було б класно в цю гру зіграти. Бо ніхто за грошами не буде готовий вступати в боротьбу. Тим паче, що збіжаться дві виборчі кампанії. Позачергові вибори до Верховної Ради, до речі, пройдуть за старим механізмом. Зі старою ЦВК. І про вибори Президента всі наразі забудуть, бо боротимуться за мандати.

Тоді шанси Порошенка дуже зростають, тому що ніхто новий не готовий до гри. Якщо він розпочне цю гру, то його шанси зростають. Мимоволі йому підіграють і Рабинович, й «Опоблок». Мажоритарники також будуть усі виставлені порошенківські. А це, між іншим, половина парламенту. Плюс його фракція, і не важливо, під яким брендом вона піде: чи під БПП, чи під УДАРом. Садовий дуже ослаблений. Вакарчук не зможе партію виставити. Між іншим, єдиний, хто має шанс увійти новою силою в парламент, – це Зеленський. Через свою партію «Слуга народу». Він може набрати, якщо зараз почне це робити, до 15%. Тоді Зеленський стає надзвичайно потужною кандидатурою на виборах Президента. Може зіграти своєрідний кумулятивний ефект. Тобто вибори до парламенту будуть такою собі прелюдією до президентських.

Пане професоре, а все-таки реально без грошей МВФ країні жити?


Реально можна. Але тоді треба змінювати модель управління економікою держави, ухвалити бездефіцитний бюджет. Гройсман теж має два варіанти: він може проголосити технічний дефолт, а може зробити секвестр державного бюджету (секвестр – пропорційне скорочення видатків з усіх статей бюджету (крім захищених) протягом часу, що залишається до закінчення поточного бюджетного року – ред.). І тоді він усе вирішує. Але для цього треба мати розум і відвагу.

Найкращий варіант для країни – це секвестр. Бо якщо дефолт, то включається МВФ, який фактично накине нам своє управління. А якщо через парламент проголосувати секвестр бюджету, то можна зекономити кошти на другорядних видатках. Якщо Гройсман ухвалить таке вольове рішення, то в нього і його групи з’являється ресурс, як дожити до президентських виборів і не стати цапом-відбувайлом.

Це дуже цікаво. Зараз розпочнеться політична боротьба і зіткнення. За Гройсманом стануть частина «Народного фронту», Парубій, Аваков і Яценюк. І цей варіант може зіграти. Бо дострокові вибори «Народному фронту» точно не потрібні. Як і «Батьківщині», і «Самопомочі». Реально жодна структура, крім Порошенка, не готова до виборів.

А Петро Олексійович може зараз ребрендинг зробити, наприклад, під УДАР. І якщо замість БПП піде УДАР, тоді в нього з’являються гарні шанси і йому ці вибори дуже вигідні. Тому в інтересах Порошенка принести в жертву Гройсмана.

Розмовляв Андрій БОЛКУН, Leopolis.news

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27