english
IJͲ

Inwestowanie w zdrowie to niezbędny element sukcesu gospodarczego relacja
7 2017 15:52

Medycyna jest jednym z najważniejszych priorytetów rządowych każdego kraju – przyznali zgodnie w Krynicy podczas sesji plenarnej „Zdrowie, a rozwój gospodarczy” ministrowie zdrowia krajów europejskich.

Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP

W czwartkowej (6 września) sesji plenarnej „Zdrowie, a rozwój gospodarczy” uczestniczyli:
  • Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia RP,
  • Aurelijus Veryga, minister zdrowia Litwy,
  • Ellen Trane Norby, minister zdrowia Danii,
  • Roman Iłyk, wiceminister zdrowia Ukrainy oraz
  • Laszlo Nemeth, dyrektor generalny Narodowego Centrum Swiadczeń z Węgier.
Konstanty Radziwiłł podkreślał rolę dostępności opieki zdrowotnej dla każdego z obywateli. Z kolei Ellen Tran Norby wielokrotnie mówiła o kolosalnym znaczeniu opieki zdrowotnej, która – według sondaży – w Danii znajduje się na liście trzech najważniejszych priorytetów w tym kraju. System w Danii był wykształcany przez wiele lat, czego podstawą jest inwestowanie w ten sektor jako fundamentu kapitału społecznego.

Uczestnicy dyskusji zwrócili także uwagę na problem starzejącego się społeczeństwa, wymagającego coraz lepszej opieki medycznej.  – Zdrowie winno być największym priorytetem nie tylko dla obywateli, ale także dla polityków – powiedziała Ellen Tran Norby.

Węgry to kolejny kraj, który zwrócił uwagę na to, że prawie 100 proc. szpitali w tym kraju, to szpitale publiczne. – Dlatego szczególne podziękowania kieruję w stronę funduszy unijnych, dzięki którym znacznie udało się podnieść standard opieki medycznej – powiedział Laszlo Nemeth. – Nadal jest wiele do nadrobienia, dlatego wymiana doświadczeń jest to istotnym atutem dla wyrównania tych dysproporcji.

Wiceminister Ukrainy Roman Iłyk, którego kraj stara się o wejście do UE szczególnie podkreślał role zewnętrznych audytorów i ekspertów, w tym także z Polski, którzy wspierają ich kraj w drodze do skutecznego i szybkiego wejścia w szeregi Państw członkowskich UE. Podkreślił jednak, że jego kraj „jest ogarnięty wojną, przez co liczba ludności zmniejszyła się o 8 mln”.

Aurelijus Veryga zwrócił też uwagę na to, że do tej pory w Unii Europejskiej nie było wspólnego programu dotyczącego zdrowia publicznego, pozostawiając ten obszar w gestii krajów członkowskich. – Na szczęście to się zmienia – zaznaczył. – I można już zauważyć coraz ściślejszą współpracę w tym zakresie.

Polski minister dodał: – Mamy także coraz lepszą współpracę europejską w tym zakresie, na przykład opieka transgraniczna, e-recepty, czy regulacje w zakresie kompetencji lekarskich.

Duńska szefowa resortu zdrowia podniosła temat coraz większej mobilności pacjentów, a co za tym idzie potrzeby uregulowania standardów i poziomu oferowanej opieki medycznej wśród krajów państwa członkowskich, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa pacjentów.

Ważnym punktem tej dyskusji w kontekście zdrowia, a rozwoju gospodarczego była próba odpowiedzi na potrzeby i możliwości, jakie mogą zaoferować sobie kraje UE.

– Niedawno zastosowaliśmy aplikacje mobilną, która mierzy emocje osób chorych na depresje, lub mających problemy psychiczne – powiedziała Aurelijus Veryga. Mówił też o specyfice każdego z krajów w tym zakresie. – Jest to szczególnie istotne w obszarze wyzwań przed jakimi stoi każdy z krajów, biorąc pod uwagę specyfikę każdego z nich.

Z kolei minister Radziwiłł zwrócił uwagę na wyzwania cywilizacyjne, jak chociażby wysoki odsetek otyłych osób, mało osób aktywnych sportowo, czy tez jakość żywienia.

Podsumowaniem dyskusji było zgodne stwierdzenie, że zdrowie jest fundamentalnym kapitałem społeczeństwa, w który stale trzeba inwestować, a właściwe inwestowanie w zdrowie to niezbędny element sukcesu gospodarczego.

[ ] [ ]

© 2004-2017. i ii " " '.