Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Олег Соскін: Для України головна подія року – повний провал євроінтеграції
OSP-UA.INFO30 грудня 2016 11:08

З Олегом Соскіним, директором Інституту трансформації суспільства, ми зустрілися, щоби поговорити про головні події року, що минає, і спробувати спрогнозувати – а що нас чекає 2017-го? Олег Соскін зауважив, що не може назвати жодної позитивної для України цьогорічної події, хіба що відносну стабільність на фронті – не було поразок на кшталт Іловайська чи Дебальцевого, що можна вважати за позитив. Крім того, ми не посварилися зі своїми головними союзниками – Польщею та країнами Балтії – це теж добра ознака. А от провалів і невдач, на думку експерта, 2016 року було вдосталь.

– Пане Олеже, яку подію ви би назвали головною у році, що минає?


– Для України головна подія року – це повний провал євроінтеграції, обман з боку євробюрократії. Нас повністю ошукали, фактично використали, як китайського болвана в преферансі – розіграли втемну. Щодня гинуть наші воїни, ми несемо надзвичайно важкий тягар війни, захищаючи, зокрема, європейську цивілізацію, а взамін нам дали дірку від бублика. Нас ошукали, не дали жодних субсидій чи субвенцій. Нам дають тільки кредити, які треба буде віддавати з відсотками.

Подія цього року – це повний внутрішній і зовнішній провал Порошенка, Яценюка, Гройсмана, Турчинова і Кличка. Ми повинні про це говорити. Головний підсумок року – повне політичне, економічне, фінансове, геополітичне фіаско правлячої верхівки.

Треба казати, що влада, яка зараз в Україні, оці три партії – «Удар», «БПП» і «Народний фронт» – вони повністю провалилися. Подія цього року – це повний внутрішній і зовнішній провал лідерів цих трьох партій – Порошенка, Яценюка, Гройсмана, Турчинова і Кличка. Ми повинні про це говорити. Головний підсумок року – повне політичне, економічне, фінансове, геополітичне фіаско правлячої верхівки. Ці три політичні сили, які все програли і не виконали своїх обіцянок, мають нахабство виступати і казати, що вони повинні і далі лишатися при владі, щоби закручувати гайки, фактично створюючи концтабірне суспільство. Ось у чому проблема.

– Грубо кажучи, ЄС нас «кинув». На вашу думку, Євросоюз нас би у будь-якому разі надурив чи якби до влади прийшли інші люди – обставини могли би скластися по-іншому?


– Могли, якби прийшли патріоти, компетентні. Що треба було робити? Ось голландці – вони повели себе просто брутально щодо України. Як треба вчинити з Нідерландами? Треба було задіяти так званий механізм дзеркальної відповіді. Ви нам не хочете давати «безвіз»? Немає питань – обираємо жертву. В даному разі Нідерланди нам «супер» для цього підходять – запроваджуємо для них візовий режим, причому жорсткий, десь 400 євро за візу…

– Для Нідерландів велике значення мають українські візи?


– Ну звичайно, ще й яке! По-перше, вони – один із найбільших інвесторів в Україну; по-друге, ми для них – зона сексуального туризму, звідси вони беруть для себе багато жінок; по-третє, вони дуже серйозно використовують наші сировинні й людські ресурси.

За Януковича була кланово-олігархічна модель держави «стаціонарного бандита», але ці бандити бодай намагалися, щоб об’єкти у їхній власності хоча б їм давали прибуток за рахунок своєї діяльності. А зараз до влади прийшов клан «некрофілів», які знищують усе навколо, не створюючи нічого нового.

Якщо би ми запровадили візовий режим – ви би все це побачили! Плюс ми могли би розгорнути кампанію проти всіх тих збочень, мовляв, Голландія – заповідник наркоманії в центрі Європи, заповідник проституції, розбещеності, гомосексуалізму. Ця країна як колишня метрополія живе за рахунок інших країн. Можна було подивитися і знайти, що вони сюди постачають наркотики, можна було б заарештувати людей наркодилерів, які сюди з Голландії приїжджають. Може бути, що вони на органи використовують наших дітей… Та купа всього є! Треба просто було виробити певний механізм, розгорнути жорстку критику уряду, королівської сім’ї, треба було завдавати їм потужних ударів і не боятися цього. Тоді це був би приклад для інших, що Україна не буде пасти задніх.

– Ви казали, що за часів Януковича Україна була державою «стаціонарного бандита», а зараз, за вашою класифікацією, у нас «держава трупоїдів»?


– Так, це вже суто некрофільна форма держави. За Януковича у нас була кланово-олігархічна модель держави «стаціонарного бандита», але ці бандити бодай намагалися робити якісь продуктивні речі. Вони намагалися, щоб об’єкти, перебуваючи у їхній власності, хоча б їм давали прибуток за рахунок своєї діяльності. А зараз до влади прийшов клан «некрофілів», які знищують усе навколо, не створюючи нічого нового.

– А коли цей злам відбувся? Це закономірний етап розвитку нашої держави, як вона розвивалася від Кучми до Ющенка і Януковича?


– Абсолютно правильно. З точки зору логіки розвитку це закономірна мутація цієї держави – коли до влади приходять уже абсолютно непродуктивні сили. Це групи, які живуть за рахунок поїдання того, що створено попередниками. Вони не здатні до формування нових систем, які б давали прибуток навіть для них. Уже повністю відсутня конкуренція, адже вони свідомо нищать будь-які паростки конкурентного середовища, будь-які структури, що виробляють альтернативний прибуток.

– Але всі ці люди, яких ви називаєте «трупоїдами», працювали і за Ющенка, і за Януковича. Тобто працювали в державі «стаціонарного бандита» і щось таки продукувати могли? Порошенко і Яценюк були міністрами, і тут Янукович утік – і вони одразу стали «трупоїдами»?


– Вони і були за своєю природою «трупоїдами». Вони і при Ющенку, і при Кучмі такими були. Якщо ми подивимося всю біографію Порошенка і його клану, то побачимо, що він піднімався за рахунок знищення соціалістичної власності. Вони брали за безцінь цукрові заводи, пиляли на метал і продавали. Подивіться, що вони зробили з «Ленкузнею» – це ж був промисловий гігант! Там тепер усе зруйновано, якийсь андеґраунд! Усе, що вони не брали, вони руйнували і збагачувалися за рахунок руйнації. Це кардинальна їхня позиція. Ці кондитерські фабрики не купили – їх за ваучери придбали.

Савченко – це троянський кінь, точніше, нам закинули троянську кобилицю. Вона виправдовує вбивць, звичайнісіньких бандитів-терористів. Вона з ними увійшла в контакт (…), зрадила мільйони українців, які боролися за її визволення. І після цього її залишати у Верховній Раді, коли вона не розкаялася, не вибачилася? Це злочин. І головне, що ми запускаємо дуже страшний механізм – мовляв, іудам-зрадникам нічого не буде.

Зверніть увагу: вони захоплюють тільки те, що можна використати, встановивши монополію, а складні виробництва вони нищать. Коли Порошенко був міністром закордонних справ при Юлії Тимошенко, одразу в нас проблеми із цукром виникли, ціни на цукор угору полізли, бо він утворив там монополію. Коли став міністром економіки – одразу почав на себе перемикати потоки.

– Тобто українська політична система розвивається, якщо оперувати біологічними категоріями, в напрямку дегенерації. Зараз прийшли люди, які вже в принципі нічого не можуть, а здатні тільки утилізовувати і встановлювати монополії?


– Точно. Такий самий, наприклад, Яценюк. До речі, всюди він усе руйнував, але є сфера, в якій він надзвичайно метикуватий – це виклянчувати кредити, у цьому він людина неперевершена. Гройсман – те ж саме. Разом із батьком брали кредити – використовували і збагачувалися.

– Із подій 2016 року можемо виокремити звільнення із пазурів російської Феміди Надії Савченко. З великим піднесенням люди сприйняли її повернення. Навіть жартували: «Повертається новий Президент України».


– Савченко – це троянський кінь, точніше, нам закинули троянську кобилицю.

– Ви одразу зчитували цю історію?


– Не зразу. Мені було її шкода як жінку. Такі були приклади, коли люди, патріоти своєї держави, жертвували собою заради свободи. Такого багато було в історії людства. Що приваблювало в її історії? Момент, коли вона хотіла реалізувати свою мрію – стати льотчицею. Росіяни настільки витончено і підступно модель вибудували! Вони грали на найпотаємніших наших засадах, притаманних будь-якій людині як божій істоті. Хотілося вірити, що є у нас такі герої, адже ми бачили людей, які віддали своє життя і на Савур-Могилі, і під Дебальцевим. Думалося, що і вона така. Але виявляється, що це – підступно розроблений план.

Я завжди казав, що Юлію Володимирівну підводить те, що вона не має стратегічного мислення. Вона сама формує якісь хибні цілі, і потім потрапляє у капкан. Тому в неї постійні драми…

Це людина вже зламана, ціла сім’я зламана. Савченко – людина неадекватна, вона просто грала роль. Ключовим тут було те, що вона брала участь у проекті «Битва екстрасенсів» на СТБ – канал належить доньці Кучми. Це Кучма, це Пінчук, а там, де Кучма і Пінчук, там і Медведчук. На цих програмах-шоу були психічні експерименти. Треба було зрозуміти, що Савченко, на жаль, має ознаки сомнамбули, тобто людини, яка легко піддається навіюванню, яку можна легко програмувати, гіпнотизувати, вводити у транс, контролювати. Вважаю, що Савченко і її сестра Віра, мабуть, мати теж, гадаю – це контрольована сім’я. Надія має всі ознаки сомнамбули, її психічний оператор може її контролювати. Це не є щось новітнє, такі випадки описані в психіатричній та іншій науковій літературі, є приклади, як це робиться.

– Але все-таки українське суспільство не повелося на феномен Савченко. Зараз люди, переважна більшість, зрозуміли, що тут щось не так?


– Розкусили. Коли побачили її справи – люди зрозуміли, що це «підстава», не та особа, за яку вона себе видавала.

– Як правильно українському політикуму вчинити з Надією Савченко? Бо складається враження, що «Батьківщина» налаштована щодо Надійки на поблажливу гру.


– Я завжди казав, що Юлію Володимирівну підводить те, що вона не має стратегічного мислення. Вона сама формує якісь хибні цілі, і потім потрапляє у капкан. Тому в неї постійні драми і трагедії в житті.

– Пам’ятаємо, як її «кидали» ті, кого вона брала до себе у списки.


– І до в’язниці її кидали саме тому, що її постійно «зраджують»! Таке враження, що вона якусь насолоду отримує, наступаючи на ті ж самі граблі, щоб її били постійно по голові. Може вона якась мазохістка, не знаю…

– Здається, що вона людей, схожих на себе, відбирає.


– Це версії. Чітко зрозуміло, що Савченко – це особа, яку треба негайно видалити з Верховної Ради. Якщо так жорстко вчинили з Фірсовим і Томенком за порушення партійної дисципліни, хоч  вони ж не зрадили Україну. Вони розумні люди. Томенко не вирізняється тим, щоби погане щось робив, він завжди певну лінію тримав. Фірсов теж не зганьбив себе. Як із ними вчинили – їх просто викинули, як собак! А Савченко зрадила, наплювала в душу сотням тисяч українців, у яких сім’ї постраждали чи родичів убили, чи людей, які каліками стали. Вона виправдовує вбивць, виправдовує звичайнісіньких бандитів-терористів. Вона з ними увійшла в контакт, зрадила свою політичну силу, зрадила мільйони українців, які боролися за її визволення. І після цього її залишати у Верховній Раді України, коли вона не розкаялася, не вибачилася? Я вважаю, це злочин. І головне, що ми запускаємо дуже страшний механізм – мовляв, іудам-зрадникам нічого не буде.

– Що вони можуть спокійно ходити по вулицях, а їм ще й руку подаватимуть.


– У цьому соціумі, в якому винищували найкращих, хто виживав? Виживали раби. «Раби, підніжки, грязь Москви» виживали. Тут нічого не зробиш, «варшавське сміття» – це в крові, але ж треба колись вилікуватися! А як вилікуєшся? Тільки треба напалмом випалювати, як Сірко робив зі зрадниками: коли вони хотіли повернутися у полон до татар, він пустив молодь свою – і вони їх усіх вирізали. Сірко сказав: «Нам не потрібно, щоби була в українців рабська собача кров!». Отак треба чинити.

Так, боляче, але ж ми не закликаємо голову Савченко відрубати. Те, що вона не гідна бути у парламенті України народним депутатом, це 500 відсотків, її треба негайно виключити. Якщо позбавили недоторканності Новінського і того ж Оніщенка, то будь-ласка, давайте виключайте і її. Тимошенко каже, її обирав народ, але народ її обирав як зразок патріотизму, а вона стала на шлях зради Каїна та Іуди, народ її таку не обирав. Тому зараз Тимошенко і «Батьківщина», якщо вони насправді стоять на державницьких позиціях, повинні негайно проголосувати, щоби забрати в неї мандат і виключити її з Верховної Ради. Найкраще, щоб СБУ чи прокуратура нарешті почали проти неї слідство про державну зраду.

– Ваша оцінка історії з націоналізацією «ПриватБанку»?


– Що таке «ПриватБанк»? Об’єктивно це система, яка має надзвичайно потужні ноу-хау, і на ній по суті тримається вся неформальна економіка України. Це малий і середній національний бізнес, будь-яка господарська діяльність десятків мільйонів українців. Вони створили унікальну систему, п’ятий-шостий технологічний уклад – це поза сумнівом. Якщо хтось думає, що в них є так звані основні фонди, то це – величезна помилка. Там немає що націоналізувати, тому що це фактично банк сучасних технологій.

Пам’ятаєте банк «Україна», коли його Ющенко знищував? Це були будинки, приміщення, сховища, це була величезна махина, це були землі, величезна система матеріальних фондів, а у «ПриватБанку» практично немає матеріальних фондів. Там немає чого націоналізувати. Найбільша цінність «ПриватБанку» – людський капітал.

Що це означає? Це комп’ютерна система – дуже потужні сучасні комп’ютерні, автоматичні, електронні прилади; це система комунікацій і зв’язків, надзвичайно сучасне програмне забезпечення; це талановитий потужний колектив високого рівня фахівців. Там дуже високого рівня команда, високий рівень менеджменту. «ПриватБанк» об’єктивно зараз має від 20 до 30 відсотків у різних царинах нашого грошово-банківського господарства, третина всієї банківської системи! Але головне, що його не можна націоналізувати, там немає що націоналізувати – людей же не націоналізуєш, програмне забезпечення не націоналізуєш! Пам’ятаєте банк «Україна», коли його Ющенко знищував? Це були будинки, приміщення, сховища, це була величезна махина, це були землі, величезна система матеріальних фондів, а у «ПриватБанку» практично немає матеріальних фондів. Там немає чого націоналізувати. Найбільша цінність «ПриватБанку» – людський капітал. Як наслідок слід чекати краху банківської системи.

– А хто на цьому хоче збагатитися?


– Порошенко, «некрофіли». Він хоче знищити конкурента і взяти все під свій контроль через «Ощадбанк» і через «Ексімбанк». Вони гадають, що таким чином примусять усіх українців тримати гроші в «Ощадбанку». Знищення «ПриватБанку» – це одержавлення банківської системи, це дуже серйозний крок у напрямку формування банківської монополії і державної валютної монополії; це спроба встановити контроль над десятками мільйонів українців, їхнім господарським життям, власністю, грошима. Це фактично встановлення концтабору, формування моделі державно-монополістичного капіталізму, коли зростаються інтереси кланово-олігархічної групи та панівної верхівки і вони захоплюють державну машину на всіх її рівнях, держава починає влазити у всі царини економічної діяльності.

«ПриватБанк» фактично став уже народним банком по своїй суті, і потрібно було зробити просту річ – перетворити його на публічне акціонерне товариство відкритого типу. Треба було виставити його на Варшавській фондовій біржі і дозволити купувати, підписуватися на акції.

Така держава монополістично-капіталістична захоплює найважливішу сферу, яка є передумовою будь-якого процесу відтворення – банківську. Це повний капець! Це крок до Венесуели, це фактично Мадуро номер 2 при владі в Україні.

– На вашу думку, у «ПриватБанку» є реальні проблеми чи їх спеціально організували?


– У кожного банку є проблеми. Банк – це ж живий організм, це як квітка: якщо ви її не будете поливати – вона зів’яне. А банку замість води постійно потрібні гроші. У чому ще фокус із «Приватбанком»: він постійно розширювався і йому постійно цих ресурсів для розширення не вистачало, потрібні були нові гроші для росту. Коломойський і Боголюбов повинні були що зробити (і це було б логічно)? «ПриватБанк» фактично став уже народним банком по своїй суті, і потрібно було зробити просту річ – перетворити його на публічне акціонерне товариство відкритого типу. Треба було виставити його на Варшавській фондовій біржі і дозволити купувати, підписуватися на акції. Таким чином вони би здійснили докапіталізацію банку за рахунок продажу акцій і розпилення пакету акцій, який був у руках Боголюбова і Коломойського. Вони би зробили те, що роблять зараз усі транснаціональні компанії, які доростають до такого рівня. Потрібно було, щоб акції купив менеджмент, як це зробили, скажімо, в ExxonMobil.

– У багатьох країнах Європи і США це нормально, коли акції підприємства чи корпорації купують робітники, менеджмент.


– Не просто нормально – так повинно бути, це об’єктивна закономірність розвитку будь-якої структури, яка доростає до загальнодержавного рівня. Цей банк – це була наша перлина, його треба було перевести в реальну модель міжнародного фондового організму. І щоб там не було контрольного пакету акцій, щоб акції міг придбати менеджмент банку. От і все! І банк би динамічно розвивався, і ми би мали не просто український банк, а банк центрально-європейського рівня потужності. А замість цього ті негідники пішли комуністичним шляхом шарикова-швондера!

Не буде розпаду. Кров нас з’єднала, кров десятків тисяч тих, хто загинув, став інвалідом. Вона з’єднала вже навічно українську спільноту, народ, націю, державу. Просто має відбутися перезаснування України.

Вони думають, що встановлять диктатуру. Вони фактично чинять так, як Ленін робив – захоплюють банк більшовицько-комуністичними, чекістськими методами. Але це так просто не минеться, зараз ХХІ століття.

– Наступний рік: що буде далі? Є загроза українській державності чи подальшого розпаду на територіальні анклави?


– Не буде розпаду. Кров нас з’єднала, кров десятків тисяч тих, хто загинув, став інвалідом. Вона з’єднала вже навічно українську спільноту, народ, націю, державу. Просто має відбутися перезаснування України. Оскільки міжнародна геополітична модель зламана Путіним і його бандою, треба відновити Українську Народну Республіку. Ми повинні стати правонаступниками УНР. Оця пострадянська, посткомуністична Україна добігла кінця, вона вже своє відпрацювала, і нічого страшного в тому немає.

– А як перезаснувати? Що треба зробити, щоби ми перестали бути спадкоємцями України радянської?


– 5-та стаття Конституції України. Потрібно проводити віче в містах, обирати делегатів, формувати позапартійні українські національні збори і там затверджувати рішення. Відновлюємо УНР і тоді, як це зробили країни Балтії, Польща, треба сказати, що ми були окуповані комуністичною Росією і ми себе відновлюємо як УНР, як суб’єкт, який був повністю міжнародно легітимним, Брестський мир підписував, і ми себе відновлюємо.

– Ви припускаєте, що це може статися вже наступного року?


– А у нас немає виходу! Уже все: повний фінансово-економічний крах, країна не може розвиватися, вона банкрут, на чолі стоять «некрофіли», Порошенко – президент-узурпатор. Порошенко нелегітимний президент, значить негайно треба проводити вибори президента. Шишкіна, наприклад, треба вибрати, колишнього генпрокурора, чесну людину, порядну. Нам потрібен свій Коштуниця, який після Мілошевича в Югославії був, нехай він буде на цьому перехідному етапі. Він тоді може проголосити Національні збори і вони повинні будуть відновити УНР, а після цього вже ухвалювати новий закон про вибори, формувати Вищі законодавчі збори України, мабуть, переходити до двопалатного парламенту, до крайового устрою.

– Наступний рік – це рік обвалу української держави?


– Я б не сказав «обвалу». Це закономірна трансформація. Це як метелик: він проходить стадії від лялечки й черв’ячка, а потім виходить метелик дуже красивий, який літає, хоча спочатку він десь на землі лежить. Може статися так, як я кажу, а може і ні – війна внутрішня може тривати і рік-два, і десять, і більше років…


Розмовляв Ян Борецький, спеціально для видання
 Інформаційний Акцент

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27