Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України - семінар-тренінг у Чернігові
ІТС15 лютого 2012 16:52

10 лютого 2012 року у Чернігові відбувся семінар-тренінг на тему: „Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України”, який провів Інститут трансформації суспільства (Київ) у співпраці з Чернігівською обласною державною адміністрацією, Чернігівською обласною радою, Управлінням державної служби Головдержслужби України в Чернігівській області, Чернігівською міською радою та Навчально-методичним центром Федерації профспілкових організацій Чернігівської області.

Захід проходив у рамках міжнародного проекту „Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України”, що здійснюється Інститутом трансформації суспільства за підтримки
Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Мета заходу:
~ Окреслити сутність та європейські підходи до здійснення брендингу територій.
~ Ознайомити міських голів та представників органів місцевого самоврядування малих і середніх міст Чернігівщини із кращими практиками брендингу та промоушену міст, формування інвестиційної і туристичної привабливості територій.
~ Надати місцевим лідерам практичні навички формування бренду міста на основі європейського досвіду.
~ Визначити напрями та механізми створення ефективного бренду міст Чернігівської області.

Учасники семінарі-тренінгу: провідні українські експерти; керівники Чернігівської обласної та міської влади; міські та селищні голови, заступники міських та селищних голів; депутати місцевих рад; начальники та провідні спеціалісти управлінь і відділів виконавчих комітетів місцевих рад малих і середніх міст Чернігівщини, засоби масової інформації.Під час відкриття семінару-тренінгу до учасників заходу звернулися:

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, керівник проекту

Радий вітати Вас на семінарі-тренінгу у м. Чернігові. Маю надію, що цей захід стане для Вас корисним та повчальним. Саме такі заходи гуртують громаду. Зараз громади стають ключовими в розвитку країн. Тому, що в умовах занепаду детермінованої, центральної вертикалі ієрархії та переходу світу до моделі мережового хаосу, саме громади стають локомотивами розвитку цих держав. І саме громади врешті-решт самі повинні опікуватись територіями, де вони проживають. Сьогодні величезна конкуренція за фінансові, людські, рекреаційні та матеріальні ресурси в світі. На сьогодні, централізована влада не може забезпечити дані переваги , тому цьому може сприяти лише громада. В світі десятки тисяч міст, які зробити так, щоб їх запам’ятала в цьому глобалізованому світі? На жаль, на сьогоднішній день, багато людей думають: «навіщо мені це потрібно, краще я поїду в Київ». Проте, людина там не може себе знайти, особливо в умовах третьої хвилі кризи. Але, європейські міста діють так – ми будемо будувати свою заможність у себе, де наше коріння, де наша родина. На сьогоднішній день, не важливо де жити. В будь-якій громаді, території можна забезпечити собі достойне життя. В цих умовах виникає величезна роль – бренд міста. Бренд – це образ міста, його сприйняття і громадою свого міста, і сприйняття іншими міста. Саме на цю тему ми поговоримо.
Цей проект є продовження інших проектів (наприклад, «Вишеградського», де ми вивчали досвід брендингу чотирьох Вишеградських країн).
Треба вкладати гроші в людський капітал, в місто. Людина повинна знайти своє місце у житті. Всіляко треба підтримувати молодь. Сіверщина з центром в Чернігові гідна цього. Ми повинні надати новий імпульс цьому процесу. Потенціал Чернігівщині надзвичайно високий.
Якщо ми хочемо бути конкурентноздатними в цій боротьбі багатоцивілізаційного світу, якщо не хочемо бути країною сірої зони, то ми повинні боротись за себе. Час «двополісної системи» минув. Час багатоцивілізаційної моделі. Час боротись за свої коріння. Брендинг як раз дозволяє це зробити. Час показати в чому ваша унікальність, в чому ви не такі як всі, в чому ви особливі.


Анна Романова,
заступник Чернігівського міського голови

Я вітаю всіх учасників семінару-тренінгу. Півтора років тому Чернігів почав процес пошуку себе в інформаційному просторі. Звичайно, у нас є потенціал, історична спадщина. Але без створення бренду, ми можемо й далі розраховувати на потоки туристів, нових інвесторів, нових мешканців. Але цей потенціал, ще й треба продати. Бренд –це емоція, яка створюється у туриста, мешканця при назві якогось міста.
Які можуть бути складові Чернігова? Ми затвердили логотип та слоган Чернігова. Слоган звучить так – «Чернігів – місто легенд». Навколо цього слогану можна постійно створювати легенди. Проте, прийняття слогану та логотипу – це лише 1% від всього брендування. Тому, що насамперед, бренд –це комплексна програма, яку ми маємо розробити – це фестивалі, комплекс стратегій приваблення туристів. Було створено календар подій. Буде проведено фестиваль романтики кохання та краси. Було проведено конкурс на найкращий відеоролік про Чернігів. Планується ще досить багато заходів. 

Експертні виступи:

Брендинг міста як необхідна умова успішного розвитку територіальної громади


Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління

Бренд є всюди. Будь-який товар, структура, організація має свій бренд. Завжди, з одного боку, ми виступаємо як покупці, з іншого, як споживачі. Так чи інакше, ми хочемо споживати, що є корисним, привабливим. В даному випадку, нас цікавить бренд міста.
Уважно треба ставитись до включення до бренду тих чи інших образів. Бренд дуже важко змінювати. Якщо є бренд, то повинен бути процес формування розвитку бренда, який називається – брендингом. Створення бренду – це творчість.

Стратегія бренду. Відповідні є питання: хто є цільовою аудиторією, яку пропозицію треба зробити, яке кінцеве враження треба залишити.

Брендинг не можливий без добре структурованого позитивно-інформаційного середовища. В кожному місті має бути бізнес-інкубатор, технологічний парк, агенція розвитку, сучасний аеропорт, автовокзал, чиста вода. Мета будь-якої громади – «не залишимо після себе жодних елементів відходів». Для управління необхідні висококваліфіковані керівники.

Обов’язок місцевої влади – займатись брендом міст.

Бренд міста має враховувати розвиток людського капіталу. Наприклад, Люблін – це місто молоді, місто краси. Влада направлена на те, щоб цим опікуватись Наступна епоха – це перехід від індустріальних брендів до технологічно-інноваційних. Головний ресурс – вода, земля, повітря, краса. Відбувається перехід від брендів першого, другого, третього технологічних укладів до брендів четвертого, п’ятого та шостого технологічних укладів. Ця аксіома повинна бути. Наприклад, шостий технологічний уклад – це генна інженерія, альтернативна енергетика.

Параметри бренду: люди, туризм. інвестиції.

Щоб країна набула статусу лідера, їй треба стати заможною, конкурентноздатною, успішною. Кожен регіон повинен прагнути до того, щоб стати унікальним. Визнання успішності навіть найменшого міста залежить від визнання успіхів регіонів та країни в цілому. Саме на цьому тлі особливо гостро визначається значення брендингу регіонів та міст.

Найкраще, коли країна – сукупність процвітаючих громад, унікальних за своїми ресурсами, явищами. Кожна громада повинна мати свою «родзинку». Бренд міста –це синергетичний ресурс, це спільна інтелектуальна власність громади.

Як досягти реалізації бренда міста? – Через реалізацію «дерева цілей» – місія міста, образ міста, девіз міста, символіка, генеральна мета і кілька стратегічних цілей.

Параметри, які визначають репутацію: якість життя, екологічні умови, кадрові ресурси, високі технології, освітні ресурси, інфраструктура, влади, відкритість, плюралізм тощо.

Важливий етап – «SWOT-аналіз». Без нього не можливо рухатись. В чому сила і слабкість громади міста. Два параметри зовнішнього і два параметри внутрішнього середовища характеризують його. Разом вони дають синергетичний ефект, той, який нам дає проміжне середовище.

Інформаційне середовище. Створення веб-сайту, формування мас-медійного середовища.

Брендинг міста створює потенціал для забезпечення життєдіяльності. Формування його і просування є творчим і активним. Ні на що не схожий бренд є безцінним.

Ми мали візит в Польщу. Нам було цікаво, як Східна Польща, – це колишні депресивні маленькі міста, працюють в цьому плані. Для нас дуже важливо на що польські міста звертають увагу. Вони звертають увагу на те, щоб місто було якісним для проживання. Всі польські міста мають технологічні парки, бізнес-інкубатори, всі мають вищі школи, вищі заводові школи. Вони орієнтовані на інтелектуалів.

Місто Стараховіце. Місто занепадало. Для того, щоб місто почало відновлюватись, процвітати, вони роблять спеціальну економічну зону. Тепер у місті збирають німецькі автобуси. Місто процвітає.

Чернігів має великий потенціал. Громада сама буде будувати своє життя. Не може бути рахунку казначейства, гроші відразу повинні йти на місця. Сіверщина гідна майбутнього.


Європейський досвід брендингу та промоушену міста

Костянтин Бабак,
завідувач сектору інформування громадськості та підготовки фахівців Координаційного бюро європейської інтеграції Секретаріату Кабінету Міністрів України (2009-2010 рр.), керівник міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства

Я хочу рассказать об европейском опыте развития и промоушена городов. Эта тема нынче очень актуальна и востребована, поскольку Украина уже продолжительное время позиционирует себя как европейское государство. Вхождение в европейское экономическое, торговое, культурное, образовательное, визовое пространство – это не только стратегические перспективы, но и веление времени. Евроинтеграционное направление развития страны пользуется неизменной поддержкой большинства населения Украины уже на протяжении последнего десятилетия. И если мы хотим войти в Европу как равноправные, полноценные члены этого сообщества, мы должны понимать, что там существуют определенные правила игры, а также ожесточенная конкурентная борьба за потребителя, рынки, туристические потоки и т.д. А если плавно перейти к теме развития городов и территорий, то нужно особо акцентировать внимание на том, что в современной Европе без брендинга дальнейшее развитие невозможно.

Это было вступление. А теперь посмотрите, пожалуйста, на экран. Это – Амстердам, город очень известный. Много туристов его посещают. Каждый посетитель любит этот город за что-то свое. Нас же сейчас больше интересует, как этому городу удается завлекать ежегодно столько туристов. Ларчик открывается просто. В Амстердаме успешно проводятся и поставлены на постоянный контроль мероприятия нацеленные на продвижение бренда этого города. Но Амстердам, столица Голландии, город очень большой. На Черниговщине таких нет. Поэтому мы в дальнейшем подробнее поговорим о брендинге средних городов Голландии. Сначала немного теории.

Обратите внимание на главные составляющие успеха маркетинга городов:

1) стабильность, в рамках проведения компании маркетинга;
2) создание неформальной эффективной команды единомышленников, которая очень важна для повышения потенциала компании;
3) привлечение финансовых ресурсов;
4) взаимное доверие участников проекта;
5) руководящая роль муниципалитета либо общественного фонда.

Успех брендинга, в первую очередь зависит от отношения к нему инвесторов и предприятий, причем как существующих на этой территории, так и привлекаемых в перспективе с помощью умело организованной маркетинговой компании. Вторая целевая группа – туристы и посетители, а третья – жители этого города или территории.

Перейдем к примерам:

Старинный голландский город Утрехт. Один из районов в этом городе длительное время оставался депрессивным. В 1999 году руководители района решили вывести его в «передовые». С этой целью они придумали «слоган»: «Ондип – место, где живут лучшие». Дела, все равно, шли медленно. Пока, наконец, в июне 2001 года все «ключевые игроки», заинтересованные в успехе этого дела, не отправили своих представителей на расширенное совещание, которое провели методом «мозгового штурма» (brain storming). В результате, была определена формула, которая и принесла успех. Было решено выделять землю под застройку и строить дома в самых живописных и удачно расположенных «уголках» района, поблизости от основных транспортных развязок. Вскоре начался бум переезда жителей именно в этот район Утрехта. Брендинг оказался успешным.

Город – мегапорт Роттердам. В 2004 году городские власти осуществили ребрендинг. Средства, которые пошли на это оказались потраченными зря. В новый слоган никто не поверил, бренд не нравился даже жителям города и т.д.. Тогда в муниципалитете создали маркетинговое управление. Провели подготовительную работу и осуществили новый ребрендинг. Мэр города лично интересовался успехами и неудачами этого процесса. Наверное, поэтому никто в городе не остался безучастным к этой деятельности. Очень скоро новый бренд стал известен во всем мире.

Ипр. Как вы знаете после Первой Мировой войны этот город был полностью уничтожен. Тогда же он стал и всемирно известным. Но недавно руководство города решило внести свежую струю в процесс улучшения имиджа города. Ребрендинг состоялся летом прошлого года. О городе и до этого все знали. Потоки туристов не обходили город стороной. Тем не менее, в Европе уверены: если постоянно не продвигаться вперед, не совершенствоваться о вас в конце-концов все забудут. Поэтому, нынче везде в городе, а также на сайтах, на печатной продукции, сувенирах вы можете встретить новый логотип с надписью: «город приглашает всех, и ни один не покинет его недовольным».

В заключении хочу отметить. Успешный бренд города – это премия. Если мы не будем заниматься нашими городами, они никогда не станут успешными. В каждом городе должен быть отдел маркетинга, который должен курировать один из заместителей городского головы. Ничего не бывает не возможного. Я желаю вам успеха в этой нелегкой, но очено нужной для наших городов деятельности.


Брендинг Чернігова як інструмент розвитку туризму

Тетяна Бойко,
директор АСК "Prime media" (Чернігів),
керівник Чернігівського відділення
Міжнародного інституту гуманітарних технологій

Формувати бренд міста Чернігова ми почали з формуванням креативної групи людей. Наступним кроком був Всеукраїнський конкурс на кращий логотип міста Чернігова.
"Чернігів – місто легенд". В основу бренду міста були закладенні унікальні характеристики. 

13 грудня 2010 року були підведенні підсумки конкурсу на кращий логотип міста Чернігова. В основу логотипа міста були закладені символ церкви, як архітектурної особливості міста, образ привиду, як частини легенд, меч, як історичну складову, річку, як природну особливість, За основу був взятий клубок, як об’єкт близький до образу міста. Круг, як лаконічна форма с центром і переплетеними лініями дорог. Переплетені лінія, як заплутана історія або легенда. 

Далі провели опитування і визначили фокус групи. Відбулася Всеукраїнська конференція Брендинг та іміджева стратегія м. Чернігів як інструмент розвитку туризму»
Був проведений конкурс на кращий відео ролик про місто. 

Що вийшло в результаті.

В конференції взяли участь ряд посадових осіб міста і області, які безпосередньо впливають на формування туристичної стратегії. Було презентовано символіку і позиціонування міста Чернігова, сувенірна продукція і промо матеріали з новим логотипом. Досягнуто ряд домовленостей про розміщення рекламних і промо матеріалів міста Чернігова в інших містах. Відбувся обмін досвідом між учасниками конференції, що і вплинуло на наступне формування стратегії туристичної привабливості Чернігова. Конференція була активно представлена ЗМІ на регіональному та національному рівнях.


Тренінг „Створення позитивного іміджу міста”

~ Індивідуальний стиль міста
~ Методи та напрями формування іміджу міста
~ Промоція міста у світовому інформаційному просторі
~ Переваги, які надає місту Інтернет

Тренінг провів:

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, керівник проекту

Будь-яке місто повинно мати свій бренд. Будь-яке місто повинно здійснювати брендинг. Будь-яке місто повинно формувати свій образ. Це є аксіоматичне правило. 

Петро Сальник
,
Засновник газети «Новий рік», дизайнер (Чернігів)

Термін «логотип». «фірма», «бренд» мають історію 300 років. У логотипі Чернігова має бути візуальне сприйняття. В Чернігові є культура домонгольского нашестя. Саме тому при формуванні бренду міста це має бути відображено. Коли людина приїжджає в Чернігів вона має відчувати енергію минулих років. Не можна допускати при формуванні бренду розриву між поколіннями. До формування бренду необхідно залучати всіх корінних громадян, які мають культурні та історичні знання.

Ігор Матюха,
Корюківський міський голова

У місті Корюківка є провідне підприємство « Слав’янські шпалери». Основна проблема в місті катастрофічна відсутність робітничих професій. У місті має бути прийнамні одне професійне училище або технікум. Молода людина, яка закінчила ВУЗ хоче мати відповідний рівень життя. Відповідно потрібно займатися будівництвом житла, наданням помірних кредитів. Необхідно розвивати соціальну структуру та інфраструктуру. Сьогодні ми маємо проблему відсутності вільних ділянок під забудову. В межах міста ми вичерпали всі ресурси. Непродумане розпаювання земель привело до цього.
Сьогодні в Корюківському районі близько 35 тисяч населення. Ми маємо району раду, районну адміністрацію, міську раду, прокуратуру, податкову. В нашому населеному пункті 3 голови та багато чиновників. Всі ці люди отримують заробітню плату.
Діяльність всіх керівників починають пересікатися. Україна має визначитися, або рухатися шляхом Білорусі, або вибрати демократичний шлях розвитку. З цим неподобством потрібно щось вирішувати. В минулому році у нас був великий скандал між міською радою і районною адміністрацією. Адміністрація взяла і відключили лікарню від опалення, не думаючи про можливі наслідки. Якщо б громади не виступила це б зробили. Місто в минулому році перевиконало бюджет на 600 тисяч гривень, всі гроші пішли до центру. Без реформи місцевого самоврядування нам не вдасться розвинути міста. 

Юрій Стальниченко,
заступник Менського міського голови

Місто має 945 річну історію. Жодної історичної пам’ятки не збереглося. При згадуванні Мена асоціюється із зоопарком, лікувальним санаторієм «Остреч», мінеральні води, поряд річка Десна. Місто є унікальним в курортно-туристочному напрямі в Чернігівській області. У Мені був відроджений Троїцький ярмарок.

Валерій Кравцов,
Макошинський селищний голова

Сьогодні потрібно досконально вивчити Закон « Про місцеве самоврядування в Україні». Закони, які були прийнятті після 2002 року перекреслили майже 30% Закону « Про місцеве самоврядування в Україні». Відповідно він не працює. Сьогодні навіть лейтенант міліції може диктувати умови міського голові. Що стосується бренд, то після мого приїзду у Макошинев 1991 року я почав вивчати історію. На місті поселення було колись місто Хоробор. Є пам’ятний знак, що це місто було спалено печенігами. Відродилося вони завдяки язичнику, який молився богині Макош. Крах Макошине настав з крахом Радянського Союзу. Населення було 5 тисяч чоловік. Селище було промислове, був завод залізобетонних виробів, був завод, який виробляв баржі для Чернігівського річного флоту.
Було два монастирі. Існує легенда, що був на правому березі Десни чоловічий, а на лівому – жіночий. Під Десною начебто було прорито тунель. Але це просто легенда. У селищі є цирковий колектив. Єдина в України тюрма для прокурорів та правоохоронців.
Я вважаю, що Меншина екотуристична і це потрібно зберігати та розвивати. На сьогодні проводиться розробка герба селища. За основу ми брали богиню Макош. Суть саме в родючості та продовженню роду.

Валентина Саверська-Лихошова,
Варвинський селищний голова

Селище Варва має 936 – річну історію. У селищі народився Йосип Бодянський, етнограф, фольклорист, історик. Функціонує нафтовидобувний завод. Населення 8,6 тисяч чоловік. У селищі є школа, ліцей та музична школа. Були думки по організації етнофестивалю. На території селища є скіфські кургани. Ідей багато, але для цього потрібно залучати гроші спонсорів та меценатів.

Керівники органів місцевого самоврядування та державні службовці Чернігівської області про важливість розробки бренду населеного пункту та становлення якісного врядування – результати опитування

У рамках міжнародного проекту „Роль брендингу міст в епоху змін: європейський досвід для України” Інститутом трансформації суспільства вже проведені два семінари-тренінги в м. Алушта і м. Житомирі. Загальна інформація про проект, а також огляди і фотоальбоми семінарів-тренінгів розміщені на сайті Інституту трансформації суспільства.

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27