Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Формування інноваційно-інвестиційних механізмів розвитку міст: досвід Польщі для України
ІТС10 лютого 2012 08:48

З 30 січня по 3 лютого 2012 року відбувся навчально-практичний візит керівників органів місцевого самоврядування України до Польщі. Візит підготовлено Інститутом трансформації суспільства за підтримки Посольства Республіки Польща в Україні в рамках проекту „Формування інноваційно-інвестиційних механізмів розвитку міст”.

Візит відбувався під патронатом Маршалків Люблінського, Підкарпатьского та Свєнтокшиського воєводств.

Під час візиту українська делегації відвідала п’ять польських міст: Пулави, Люблін, Стараховіце, Мєлєць та Островець Свєнтокшиський.

Мета візиту:

  • вивчення польського досвіду створення та функціонування бізнес-інкубаторів, інноваційних майданчиків та технопарків;
  • поглиблення знань керівників органів місцевого самоврядування України щодо діяльності їх польських колег, шляхів зміцнення місцевого самоврядування, розвитку ефективного муніципального господарства та підвищення активності громадянського суспільства.


У складі української делегації:
Андрій Богдан, Городнянський міський голова; Олександр Ісип, Кобеляцький міський голова; Андрій Погрібний, заступник Кременчуцького міського голови; Руслан Шаповалов, керуючий справами виконкому Кременчуцької міської ради; Микола Звєрєв, депутат Чернігівської обласної ради; Богдан Швець, представник Львівської міської ради; Володимир Подгорнов, президент Українського фонду "Громадська думка"; Юрій Рифяк, президент Об’єднання бізнес-консультантів “Чумацький шлях”; Костянтин Ільїнський, директор ТОВ «Чумацький Шлях – Консалтинг Українською»; Надія Лущак, заступник директора з комунікацій Об’єднання бізнес-консультантів “Чумацький шлях”. Очолив делегаціюОлег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор Національної академії управління.

Перший день

30 січня 2012 року делегація керівників органів місцевого самоврядування відвідала м.Пулави (Люблінське воєводство, де зокрема вивчала польський досвід проведення реформ у сфері функціонування міського господарства.

Довідково: Пулави (польск. Puławy) - місто на південному сході Польщі; центр Пулавскої гмини і повіту в Люблінському воєводстві. Населення: 49 515 жителів. Місто Пулави розташоване на берегах річок : Вісла і Курувка, а перша згадка про відноситься до XVI століття. У XIX столітті Пулави стали адміністративним центром у складі Люблінської губернії. Правда тоді місто мало назву Нова Олександрія. У наші часи обличчя Пулав визначає великий хімічний завод по випуску хімічних добрив (Zakłady Azotowe Puławy), який, нещодавно, став найбільшим у світі виробником меламіну.

В Мерії міста Пулави Президент міста Пулави Януш Гробель та Олег Соскін
Новий стадіон міста Пулави Новий стадіон міста Пулави
Завод з сортування та переробки сміття Завод з сортування та переробки сміття
Завод з сортування та переробки сміття Завод з сортування та переробки сміття

У місті Пулави делегація відвідала один з вищих навчальних закладів: вищу школу Пулавську, новий міський стадіон, науково-технологічний парк, муніципальний завод з переробки сміття, водоочисне підприємство, тощо. Візити до цих закладів були повчальними і корисними, оскільки проблеми з якими стикається керівники українських міст вже давно і успішно вирішені у Республіці Польща. Того ж дня, відбулася зустріч української делегації з президентом міста паном Янушем Гробелем під час якої відбувся обмін думками з питань, які є актуальними для керівників органів місцевого самоврядування обох країн. Пан Гробель, який очолює уряд міста Пулави, вже майже 18 років, відповів на запитання представників української делегації стосовно формування міського бюджету, здійснення електронного документообігу серед службовців уряду міста, а також щодо аспектів роботи закладів економіки, культури, освіти і спорту. Окрема увага була приділена питанням промоушену міста та формуванню позитивного іміджу міста Пулави. Слоган міста Пулави: «З думкою про людину». «Наше місто можна вважати по-справжньому гуманістичним, оскільки воно існує задля задоволення різносторонніх потреб його мешканців. Ми також добре усвідомлюємо, що працівник є найсуттєвішим елементом у процесі виробництва», - зауважив президент міста Пулави.

Другий день

31 січня 2012 року делегація керівників органів місцевого самоврядування відвідала м. Люблін, столицю Люблінського воєводства, де продовжувала вивчати польський досвід проведення реформ у сфері місцевого самоврядування.

Довідково:
Люблін, (польск. Lublin) — центр Люблінського воєводства, місто з населенням понад 350 тис. мешканців. Сьогодні Люблін є найбільше місто та промисловий, культурний і науковий осередок у Східній Польщі. З огляду на велику кількість історичних пам'яток, спортивно-оздоровчих об'єктів та готельну базу місто є важливим туристичним центром у регіоні.

Делегація відвідала у Любліні наступні заклади: науково-технологічний парк Люблінського воєводства, приватне підприємство «Ком Еко», яке спеціалізується на сортуванні та переробці сміття, а також центр промоції Люблінського воєводства.

Люблінський науково-технологічний парк Олег Соскін, Андрій Богдан та Ізабела Щенсна, ст. спеціаліст у справах закордонних зв'язків Маршалківської Адміністрації Люблінського воєводства
Люблінський науково-технологічний парк Люблінський науково-технологічний парк
Центр промоції Люблінського воєводства Центр промоції Люблінського воєводства
Директор Центру промоції Люблінського воєводства Пьотр Франашек та Олег Соскін
Люблінський науково-технологічний парк Люблінський науково-технологічний парк
Приватне підприємство «Ком Еко» Приватне підприємство «Ком Еко»


У той же день відбулася зустрічі української делегації з директором Люблінського науково-технологічного парку Ярославом Момотом і директором Центру промоції Пьотром Франашеком. Пан Момот, зокрема, розповів про загальні засади роботи технопарку, який був створений у 2005 році за сприяння місцевого уряду та Природничого (Сільськогосподарського) університету м. Любліна. Загальна площа закладу становить 2500 кв. метрів, а статутний капітал – 45,8 млн. злотих (1 злотий приблизно дорівнює 2,5 гривні). Метою функціонування технологічного парку було визначено підтримку ефективної співпраці наукового середовища та бізнес-кіл міста. Більша частина орендарів на території технопарку – це науково-дослідницькі підрозділи вищих навчальних закладів міста, яких у Любліні налічується 17 (з них п’ять – класичні університети). На території технопарку нещодавно почав працювати бізнес-інкубатор.

Окрема увага під час візиту делегації була приділена питанням промоушену та брендингу міста Люблін та Люблінського воєводства в цілому. Слоган проведення брендингу Люблінського регіону: «Відчуй смак життя», а слоган міста: «Люблін місто - натхнення». Регіон уже тривалий час позиціонує себе як екорегіон та «регіон спокою та рекреації».

Третій день

1 лютого 2012 року делегація керівників органів місцевого самоврядування відвідала м. Стараховіце (Свентокшиське воєводство), де продовжила вивчати досвід наших західних сусідів у проведенні реформ у сфері розвитку ефективного муніципального господарства.

Довідково: Стараховіце (польск. Starachowice) – центр Стараховіцького повіту, важливе адміністративне і індустріальне місто Свентокшиського воєводства Республіки Польща. Стараховіце, з населенням 55 126 мешканців має статус міської гміни та займає площу майже 32 квадратних кілометри. У місті склалися давні традиції розвитку металургійної, металообробної та лісопереробної галузей промисловості. В останній час у ньому додатково розвинулася легка та харчова промисловість, а також виробництво транспортних засобів. Кількість компаній за останні 10 років зросла на 65%, на сьогодні більше ніж 5000 підприємств налічується у місті.

Делегація відвідала у місті Стараховіце наступні заклади: мерію міста, бізнес-інкубатор та Школу центру підвищення професійної кваліфікації, центральний офіс Спеціальної економічної зони «Стараховіце», Агенцією регіонального розвитку регіону Стараховіце, а також підприємство по виробництву автобусів корпорації «МАN».

В Мерії міста Стараховіце В Мерії міста Стараховіце
В Мерії міста Стараховіце Центральний офіс Спеціальної економічної зони «Стараховіце»
Підприємство з виробництва автобусів корпорації «МАN» Бізнес-інкубатор


Під час роботи делегації відбулася зустріч з віце-мером міста Малгожатою Щлезак, директором школи центру підвищення професійної кваліфікації м. Стараховіце Агнешкою Куш, а також керівництвом СЕЗ «Стараховіце», бізнес-інкубатора та інших закладів на території міста. Під час цих зустрічей відбувався плідний обмін думками; сторони дискутували стосовно окремих аспектів реформування та розвитку польських саможондів та покращення інвестиційного клімату.

Спеціальна економічна зона «Стараховіце» - акціонерне товариство, яке було засноване за ініціативою гміни Стараховіце і займає нині площу у 613 гектарів. Під «дахом» СЕЗ розмістилися такі відомі компанії, як: «МАN» (виробництво вантажних автомобілів та автобусів), Cersanit, Cerrad (обидві – керамічна продукція), RR Donelly (друкарські послуги) та інші.

Члени української делегації відвідали цехи підприємства компанії «МАN», у яких складають всесвітньовідомі автобуси. Німецький концерн переніс виробництво автобусів до Стараховіц у 2007 році. Тепер тут з конвеєра щодня сходить щонайменше 2 автобуси. Один з готових виробів було нещодавно виготовлено на замовлення іспанського футбольного гранду «Барселона».

Бізнес-інкубатор Стараховіц - є найстарішим в регіоні та одним з найстаріших у Польщі. На даний час в інкубаторі працює 16 фірм та найнято 96 працівників. Фірми спеціалізуються, зокрема, на автомеханічній справі, виробництві обігрівачів, наданні різноманітних послуг тощо. Бізнес-інкубатор давно і плідно співпрацює з фірмами із Німеччини, Австрії та Данії.

Школа центру підвищення професійної кваліфікації м. Стараховіце заснована 65 років тому. За цей час вона випустила 32 тис. випускників та провела тренінги більш ніж для 1 млн. осіб. Школа надає освіту та практичні навики більш ніж із 30 спеціальностей. До послуг слухачів більше 50 спеціалізованих майстерень та 30 комп’ютерних класів (700 комп’ютерів). Школа також підтримує тісні зв’язки з навчальними закладами із України.

Четвертий день

2 лютого 2012 року українська делегація продовжила знайомитися з досвідом Польщі та відвідала місто Мелець.

Довідково: Мелець (польск. Mielec) — місто в Польщі, адміністративний центр Мелецького повяту; входить до складу Подкарпатського воєводства. Населення міста 62 954 мешканців, площа 47,36 км². Розвиток міста та регіону розпочався у 1995 році після утворення навколо міста Спеціальної економічної зони «ЄВРО-ПАРК» Мелець. У 1998 році працюючий у місті авіаційний завод змінив своє ім'я на PZL-Mielec "Polskie Zakłady Lotnicze", а у 2007 році це підприємство придбав авіаційний мегаконцерн Sikorsky та розмістив тут головне виробниче місце експортної версії військових гелікоптерів UH-60 Black Hawk.

Українська делегація відвідала у місті такі заклади: Спеціальну економічну зону «Європарк-Мелець», новий технологічний бізнес-інкубатор та Агенцію регіонального розвитку регіону Мелець. Під час роботи делегації відбулися зустрічі з віце-мером міста Мечиславом Вдовяжем, президентом бізнес-інкубатора Здіславом Клоновскі, віце-президентом Агенції регіонального розвитку регіону Іреніушем Джевіцкі та представником Мелецької вищої школи економіки та підприємництва Анжеєм Сковроном.

Спеціальна економічна зона «Європарк-Мелець» Спеціальна економічна зона «Європарк-Мелець»
Спеціальна економічна зона «Європарк-Мелець» Агенція регіонального розвитку регіону Мелець
Агенція регіонального розвитку регіону Мелець Агенція регіонального розвитку регіону Мелець


Спеціальна економічну зона «Європарк-Мелець» створена у 1995 році. Ця, одна із 14 СЕЗ, що функціонують у Польщі, вразила членів делегації своїми масштабами та новітніми технологіями. Загальна площа зони – 1246 гектарів. Завдяки існуючому режиму звільнення від місцевих податків і часткового звільнення від податку на прибуток, за час існування СЕЗ, у регіоні освоєно 5,1 млрд. злотих інвестицій, 67% з яких становить іноземний капітал. За цей час у регіоні було створено 14,5 тисяч нових робочих місць. Тут розмістили своє виробництво такі знані світові виробники як: United Technologies, Goodrich, Hamilton Sundstrand, Husqvarna та багато інших.

Агенція регіонального розвитку регіону Мелець була створена ще у 1991 році. Стартовий капітал агенції становив тоді всього 377 тис. злотих. Нині «вартість» агенції зросла до 22 млн. злотих. У своїй діяльності агенція спирається на принцип ефективної співпраці між наукою, бізнесом та місцевою громадою. «Недостатньо мати блискучу ідею, переконаний віце-президент агенції регіонального розвитку регіону Мелець, - вам також знадобиться добре прорахований бізнес–план».

Бізнес-інкубатор міста Мелець є також одним з найстаріших у Польщі. Він був створений у 1992 році, за фінансової допомоги уряду Японії. З того часу,124 фірми отримали підтримку і допомогу від інкубатора. Щорічно тут створювалося 7 нових підприємств. Нині бізнес-інкубатор співпрацює більш ніж із 140 фірмами у Польщі та цілому світі. З 2005 року бізнес-інкубатор міста Мелець став технологічним. Головним принципом його діяльності є створення виробництва, яке опирається на знання, а слоган: «Створення свідомості плюс введення інновацій дорівнює успіху» постійно застосовується у повсякденній практиці. У 2008 році у місті започатковано створення нового бізнес-інкубатору на будівництво та введення в дію якого вже інвестовано 68 мільйонів злотих.

Під час зустрічі з керівництвом міста було обговорено питання забезпечення мешканців житлом, будівництва житла у місті, тарифів на житлово-комунальне господарство, тощо.

Принципом роботи уряду міста у цій сфері став девіз: «Краще місто – краще життя». За останні 3 роки у місті збудовано понад 300 будинків, при чому перевага віддається забудові котеджами сімейного типу. Місто будує також соціальне житло, яке розраховано на найбідніших городян, які не в змозі самостійно вирішити житлове питання. Проте запорукою вирішення соціальних питань є успішне функціонування економіки у місті. Нині, крім авіаційної галузі у Мелеці присутня також автомобільна, а останнім часом у місті розпочали виробляти навіть возики для гольфу.


П'ятий день

3 лютого 2012 року українська делегація відвідала місто Островець Свентокшиський, де зустрілася з Президентом міста Ярославом Вільчинські, президентом Місцевої агенції розвитку Магдаленою Сальверович, керівником Департаменту міського розвитку та економічної промоції Уряду міста Мареком Новаком. Також відбулися зустрічі в Університеті бізнесу та підприємництва міста Островець Свентокшиський.

Довідково: Островець-Свентокшиський (польск. Ostrowiec Świętokrzyski) - місто з населенням 74 211 мешканців; входить до складу Свентокшиського воєводства. Головна промисловість у місті – металургія та металообробка. Сто років тому у цьому регіоні потужно розвивалась металургійна промисловість. Сталеливарна компанія Ostrowiec була другою по величині у Польщі на рубежі 19-20 століть. Пізніше, у 1990-х роках металургійна промисловість Польщі пережила глибоку кризу. Згодом, сталеливарна компанія була куплена іспанським холдінгом CELSA і зараз виробляє металевої продукції вдвічі більше ніж раніше.

Агенція місцевого розвитку гміни Островець-Свентокшиський – це неприбуткова організація, яка почала свою діяльність у серпні 2001 року. Створення агенції відіграло велику роль у індустріальному піднесенні міста за останнє десятиріччя. Завдяки її діяльності у місті було відновлено роботу металургійного заводу і Островець-Свентокшиський знову став одним з найважливіших промислових центрів регіону. Тільки за останні 4 роки, завдяки зусиллям співробітників агенції, у місті створено 1139 нових робочих місць. Загалом у місті з населенням 72 тис. жителів налічується більше 6 тисяч підприємців.

Університет бізнесу та підприємництва міста Островець Свєнтокшиський Делегація з Президентом міста Ярославом Вільчинські
Бізнес-інкубатор Університет бізнесу та підприємництва міста Островець Свєнтокшиський
Зала засідань мерії міста Островець Свентокшиський Університет бізнесу та підприємництва міста Островець Свєнтокшиський, Бібліотека
Університет бізнесу та підприємництва міста Островець Свєнтокшиський, Бібліотека Бізнес-інкубатор


Процвітаюче місто було таким не завжди. Як розповів його президент, були часи, коли навіть саме існування металургійного комбінату знаходилося під серйозною загрозою. А зараз, тільки на інвестиції у розвиток міста щорічно виділяється близько 10 мільйонів злотих (1 злотий приблизно дорівнює 2,5 гривні). За останні декілька років у місті було збудовано палац спорту (вартістю 60 млн. злотих) та найбільший у Польщі закритий басейн для плавання (вартістю 25 млн. злотих).

Під час перебування у місті делегація відвідала бізнес-інкубатор та ознайомилася з принципами його роботи. Сьогодні у будівлі інкубатора працюють близько 30 фірм за різноманітними видами діяльності, а загальна площа його приміщень становить понад 2800 квадратних метрів. Діяльність бізнес-інкубатора відзначена численними нагородам, але найціннішими з них є успішна робота підприємств, які отримали путівку у велике життя завдяки бізнес-інкубатору міста Островець-Свентокшиський.

Також відбулися зустрічі в Університеті бізнесу та підприємництва міста Островець Свєнтокшиський.

Замість висновків.
Людський ресурс або як говорять поляки Kapital Ludzki – це головний елемент будь-якого успішного розвитку. Наша делегація зуміла на практиці переконатися у справедливості цього твердження. Тепер потрібно проаналізувати побачений досвід, щоб зрозуміти де знаходяться наші резерви і як уникнути колишніх помилок. Нам здається, що таке завдання нам по силі.

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27