Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Понад 35% кіровоградців вважають, що Україна має обрати Євроатлантичну модель колективної безпеки
ІТС14 лютого 2011 11:18

Результати опитування, Кіровоград, 9 лютого 2011 року

Під час інформаційно-навчального семінару «Вибір моделі безпеки в контексті національних інтересів України», що проходив 9 лютого 2011 року в Кіровограді, Інститут трансформації суспільства провів опитування учасників заходу для виявлення громадської думки щодо вибору моделі національної безпеки для України. 35,54% кіровоградців висловилися за те, щоб Україна обрала Євроатлантичну модель колективної безпеки.

 
Респондентами були представники місцевої влади, керівники і викладачі вищих та загальноосвітніх навчальних закладів, журналісти Кіровоградської області. В опитуванні взяло участь 121 респондент. Воно проходило шляхом анкетування. 
 
Анкета, що була розроблена ІТС, містила чотири запитання. Відповідаючи на них, респонденти за бажання могли зазначати свої коментарі. 
 
На перше запитання анкети Якою модель колективної безпеки, на Вашу думку, має обрати Україна, аби надійно захистити свою незалежність? були отримані такі відповіді:
 
Варіанти відповіді
 
Запитання 1
Якою модель колективної безпеки, на Вашу думку, має обрати Україна, аби надійно захистити свою незалежність?
Кількість
%
Євроатлантичну (вступ до НАТО)
43
35,54
Євразійську (вступ до ОДКБ з Росією, Білоруссю, Казахстаном та ін.)
15
12,40
Жодну, бути нейтральною, позаблоковою країною
30
24,79
Нову модель європейської безпеки (в рамках російської ініціативи)
6
4,96
Не визначився (-лась)
27
22,31
Всього
121
100
 
 
Результати анкетування показали, що переважна більшість опитаних (35,57%) хоче, щоб Україна обрала Євроатлантичну модель колективної безпеки, аргументуючи свій вибір так:
«Сьогодні інтеграція до Альянсу – це єдиний вихід України, враховуючи її економічну та політичну слабкість». 

«Вступ до Північноатлантичного альянсу для України буде мати багато переваг, як-от: безпека з боку двадцяти восьми країн-членів НАТО, новітня зброя, реформування армії шляхом переходу на контрактну службу та багато ін.»;  

«Мій вибір – НАТО, тому що, вже багато років ця структура не змінює своїх миротворчих цілей та завдань; у складі НАТО Україні буде безпечніше»;

24,79%
респондентів вважають, що Україна має бути нейтральною, позаблоковою державою і слід покладатися на власні сили. Їхні аргументи: «Україна має бути незалежною і не долучатися до жодної системи колективної безпеки, необхідно створювати власні сильні збройні сили, які будуть захищати територіальну цілісність і суверенітет держави».
 
Євразійській моделі колективної безпеки віддали перевагу 12,40% опитаних. На їх думку, ОДКБ на чолі Росії здатне захистити національні інтереси України.
 
Не змогли дати відповідь на це запитання 22,31% опитаних, аргументуючи свою відповідь тим, що недостатньо володіють інформацією про моделі колективної безпеки і про безпекову політику загалом. Це свідчить про те, що правляча влада не достатньо інформує населення України у сфері політики безпеки.
 
І лише 4,96% учасників семінару вважають, що Україна має обрати нову модель європейської безпеки, запропоновану Росією. Ці люди глибоко переконані, що тільки нові моделі колективної безпеки можуть змінити статус-кво у світі.
 
На друге запитання анкети: „Чи матиме Україна як європейська держава якісь переваги від статусу позаблокової держави?” відповіді респондентів розподілилися таким чином:
 
Варіанти відповіді
 
Запитання 2
Чи матиме Україна як європейська держава якісь переваги від статусу позаблокової держави?
Кількість
%
Так
47
38,80
Ні
41
33,90
Не визначився (-лась)
33
27,30
Загалом
121
100,00
 
 
Найбільша частина респондентів, тобто 38,80%, вважає, що Україна буде мати переваги від статусу позаблоковості. Вони наводять наступні аргументи:

«Після зміни Постанови Верховної Ради України «Про основні засади зовнішньої політики на Закон України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» Україна відмовилася від шляху Євроатлантичної інтеграції і вибрала позаблоковий, нейтральних статус. Це дало змогу для нашої держави бути більш незалежної при реалізації безпекової політики».
 
33,90% респондентів переконані, що Україна навпаки втратила відмовившись від Євроатлантичної інтеграції. Адже, по суті, поняття статусу позаблоковості не сприймається у світі. А статус нейтралітету Україні не притаманний, так як на території нашої держави базується військовий флот іноземної держави.
 
27,30% респондентів не змогли дати відповідь на це питання. Вони, вважають, що пройшло досить мало часу для підбиття підсумків щодо позитивних і негативних результатів позаблоковості України.
 
На третє запитання анкети „Як Ви вважаєте, чи становитиме вступ України до НАТО загрозу Росії ?” відповіді розподілилися таким чином: 23,97% опитаних сказали „так”, більше половини респондентів (59,50%) відповіли “ні”, а 16,53% ще не визначилися зі своєю позицією.
 
 
Варіанти відповіді
 
Запитання 3
Як Ви вважаєте, чи становитиме вступ України до НАТО загрозу Росії?
Кількість
%
Так
29
23,97
Ні
72
59,50
Не визначився (-лась)
20
16,53
Загалом
121
100,00
 
 
Відповідаючи на четверте запитання анкети „Як Ви оцінюєте свій рівень поінформованості про можливі моделі національної безпекиУкраїни?”, 54,54%опитаних оцінили рівень своїх знань як середній, 8,26% – як високий, 27,30% – як низький, а 9,90% респондентів не змогли визначити рівень своєї поінформованості про можливі моделі національної безпеки України.
 
 
Варіанти відповіді
 
Запитання 4
Як Ви оцінюєте свій рівень поінформованості про можливі моделі національної безпекиУкраїни?
Кількість
%
Високий
10
8,26
Середній
66
54,54
Низький
33
27,30
Важко відповісти
12
9,90
Загалом
121
100,00
 
 
 
Прес-служба Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27