Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Брендинг малих міст: досвід країн Вишеградської групи для України
ІТС26 листопада 2010 11:04

26 листопада 2010 року в місті Нововолинськ (Волинська обл.) відбувся міжнародний семінар-тренінг на тему: „Брендинг і промоушен малих міст відповідно до стандартів Європейського Союзу: досвід країн Вишеградської групи для України”. Захід був проведений в рамках міжнародного проекту, який здійснює Інститут трансформації суспільства спільно з Міжнародним Вишеградським Фондом.

Семінар-тренінг був проведений Інститутом трансформації суспільства у співпраці з Нововолинською міською радою, яка є учасником проекту, та чотирма посольствами країн V4: Посольством Словацької Республіки в Україні, Посольством Республіки Польща в Україні, Посольством Чеської Республіки в Україні, Посольством Угорської Республіки в Україні.

 


Мета міжнародного семінару-тренінгу:
~ Окреслити сутність та європейські підходи до здійснення брендингу територій;
~ Ознайомити керівників органів місцевої влади Волинської області України із кращими практиками міст Вишеградської групи у сфері здійснення брендингу і промоушену міст, формування туристичної та інвестиційної привабливості територій;
~ Визначити механізми адаптації муніципального маркетингу та менеджменту українських міст до вимог ЄС на основі досвіду міст країн Вишеградської групи.

У заході взяли участь: провідні експерти країн V4 та України; керівники Інституту трансформації суспільства та Нововолинської міської ради; міські, селищні та сільські голови та представники міських рад Волинської області.

Програма міжнародного семінару-тренінгу


Відкриття міжнародного семінару-тренінгу

Вступні промови:

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, керівник проекту


Віктор Сапожніков,
Нововолинський міський голова


Лєх Лєшко,
консул Республіки Польща у Луцьку


Семінар

1. Брендинг країни, регіону, міста: сутність та значення для конкурентоспроможного розвитку

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор кафедри міжнародної економіки та підприємництва
Національної академії управління


2. Дієві інструменти брендингу малих міст

Надія Матвійчук,
керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління,
сертифікований міжнародний експерт за програмою S.E.N.S.E. (Strategic Economic Needs and Security Exercise) для представників української влади та НДО, організованою Центром східноєвропейських студій Варшавського університету спільно з Американським інститутом миру за підтримки Міністерства національної безпеки та МЗС Польщі


3. Польський досвід здійснення брендингу та промоушену міста

Піотр Франашек (Piotr Franaszek),
директор Департаменту промоції та туризму
Маршалківської Адміністрації
Люблінського воєводства (Польща)


4. Інструменти формування бренду міста в інформаційному просторі

Роман Скасків,
дослідник у галузі економічних наук
Університету Айови (2009), міжнародний експерт з інформаційних та Інтернет-технологій (США)


5. Популяризація малих міст України через підвищення професійних та моральних якостей місцевих чиновників

Володимир Подгорнов,
президент Українського фонду
„Громадська думка” (Львів)


6. Брендинг та промоушен міст з точки зору українського видавця

Василь Лаба,
директор Українського інституту
"Євросоціум" (Львів)


Обговорення

Запитання/відповіді/коментарі

Андрій Сторонський
заступник Нововолинського міського голови 

Сьогоднішній міжнародний семінар-тренінг дуже важливий для нашого міста. Нововолинськ має стратегічний план розвитку й намагається себе позиціонувати як молоде шахтарське місто. Завдяки розвитку вугільної галузі із невеличкого селища Нововолинськ перетворився на місто. Наша нинішня мета – створити сучасне європейське місто. І для цього ми маємо певні можливості. У Нововолинську проживає дуже багато молодих амбітних, креаційних людей. Цю особливість продемонстрували останні місцеві вибори. Саме тоді багато молодих лідерів було обрано місцевими депутатами. Тож наше місто асоціюється насамперед з молодим міцним чоловіком. Яка наша місія? Місто саме по собі промислове, але ми прагнемо переорієнтувати наше місто на розвиток сфери обслуговування. Сьогодні до міста залучаються інвестори, які мають відкрити оптовий ринок. Окрім того, реалізувавши ідею створення переходу з Євросоюзом, має пожвавитися двостороння торгівлі Україна – ЄС. Уже зараз ми тісно співпрацюємо з Європейським банком реконструкції і розвитку. 


Юрій Моклиця

начальник відділу туризму та рекреації виконкому Луцької міської ради 

Історія Луцька дуже подібна до міст та регіонів Волинської області. Луцьк сьогодні себе позиціонує як місто між Сходом і Заходом. Луцьк – це потужний промисловий центр регіону. Водночас, останнім часом проявляється тенденція до збільшення малого підприємництва, що, по суті, відновлює історичну справедливість, оскільки промисловість була сформована у нас за радянських часів і раніше не була притаманна регіону. Колись Луцьк був центром оптової торгівлі. 

Що є унікальним у Луцьку? Це, безперечно, багатокультурність регіону та низка традицій. В місті свого часу дуже активно розвивалося ремісництво, зокрема, створювалися ювелірні прикраси, вироби з глини та багато ін. Луцьк асоціюється теж із молодим, повним енергії чоловіком. Мета – це зробити умови проживання в місті комфортними для його мешканців і гостей, а також зберегти свою автентичність та цілісність.
Коли ми формували логотип міста, то зіштовхнулися з проблемою між вибором логотипу із зображенням Луцького замку і Святим Миколаєм, захисником Луцька. Як показує досвід європейський колег, логотип не може бути об’єктом, оскільки це дуже обмежує сприйняття самого міста. Тому ми вибрали логотип із зображенням Святого Миколая. Він асоціюється у людей з чимось приємним, зі святом, з подарунком. Ось і ми вирішили подарувати наше місто туристам. Але під час громадських обговорень люди не сприйняли це зображення, бо хотіли бачити на логотипі Луцький замок. Зараз ми працюємо над тим, щоб поєднати ці два зображення в один логотип.

Михайло Окаринський
керівник департаменту міського розвитку виконкому Тернопільської міської ради 

Тернопіль було засновано в 1540 році. Він ніколи не асоціювався з українським містом, оскільки там проживало лише 20% українців. Після 1945 року до міста вже переїхало значно більше українців зі своєю культурою і традиціями. Найвизначніші риси та головні об’єкти Тернополя: визначне озеро, на якому проводяться спортивні змагання; підземні шляхи міста, яки ми плануємо розробити і відновити для туристів. Нині – після занепаду Радянського Союзу, а разом з ним промислового комплексу Тернополя – відновилася екологія міста. Тернопіль позиціонує себе як місто фестивалів. Останнім часом почав активно розвиватися релігійний туризм. У нас на кількість населення припадає найбільше церков. Ми робимо акцент на зелений і зимовий туризм, що розвиватимуться навколо озера. Взимку товщина льодового шару сягає 50–60 см, що дасть змогу проводити на озері різноманітні спортивні та розважальні чемпіонати. Тернопіль можна порівняти із молодою сім’єю від 25 до 30 років. Салоган міста, на жаль, перебуває у процесі розробки. Але, напевно, буде пов'язаний із галицькою традицією.

Володимир Рудь,
голова селищної ради, селище Жовтневе (Волинська область) 

Селище Жовтневе знаходиться за 12 км від Ново волинська і є його сателітом. Селище було створено, коли на його території було знайдено вугільні поклади у 1950-х роках. Свого часу у Жовтневому проживало 7,5 тис. жителів. Однак коли дві шахти було закрито, селище перетворилося на спальний район. Промисловості на нашій території немає, розвивається малий та середній бізнес. На відміну від більшості населених пунктів України, де зачинялися заклади культури, у Жовтневому, навпаки, культурний розвиток набуває нового дихання. Є багато колективів, один із яких має звання народного. У селищі проводяться українські вечорниці. Завдання, яке ставиться перед керівництвом селища, – це, зокрема, відновлення екології місцевого озера, створення нових робочих місць, підтримка малого та середнього бізнесу. Селище асоціюється з молодою, гарною, енергійною дівчиною, яка є берегинею і створює затишок.

Любов Нестерук
начальник відділу з питань внутрішньої політики виконкому Володимир-Волинської міської ради 

Місто Володимир-Волинський засновано у 1022 році Володимиром Великим. Це колишня столиця Волинсько-Галицької держави. Колись у місті було 50 храмів, до сьогодні збереглося вісім. В історичному контексті місто цікаве тим, що в ньому розташований третій за давниною спорудження – після Києво-Печерської лаври і Почаївської лаври – собор в Україні. Ще однією родзинкою міста є Василівська церква-ротонда, яка єдина у своєму роді в Європі, бо має восьмипелюсткову форму. Оскільки місто знаходиться недалеко від кордону, у нас дуже процвітає туристична галузь. У місті немає великих промислових підприємств, і тому увага приділяється розвитку туризму, малому та середньому бізнесу. Володимир-Волинський можна порівняти з людиною середніх років, яка міцно та впевнено стоїть на ногах. Володимир-Волинський – сучасне європейське місто, яке одночасно є історичним і комфортним для проживання.

Після семінару відбувся тренінг «Формування позитивного іміджу міста», якийпровели: Піотр Франашек, директор Департаменту промоції та туризму Маршалківської Адміністрації Люблінського воєводства (Польща), і Надія Матвійчук, керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства.

Під час заходу було проведено опитування громадської думки на тему: «Формування бренду малих та середніх міст України». В опитуванні взяли участькерівники і депутати Нововолинської міської ради, міські, селищні та сільські голови Волинської області, представники Тернопільської міської ради. Загалом 29 осіб.
На запитання: «Чи будете Ви докладати зусилля для розробки позитивного бренду Вашого міста?» переважнабільшість опитаних, а саме 65,6% відповіли, що мають бажання здійснювати брендинг міста і навчитися цьому в європейських країнах під час тренінгів, організованих Інститутом трансформації суспільства. 17,2% респондентів готові залучати професіоналів для розробки бренду міста, а 6,9% учасників анкетування планують здійснювати брендинг міста власними силами. Рівно ж стільки (6,9%) респондентів готові провести у своєму місті тренінг з питань формування позитивного бренду міста. Водночас, 3,4% учасників опитування вважають, що треба змінити існуючий бренд міста, тобто провести ребрендинг. Жодний із опитаних не сказав, що місту не потрібен бренд. Ці дані свідчать про активну позицію представників міської влади Волинської області щодо здійснення брендингу своїх територій.
 

 
 
Варіант відповіді
 
 
Чи будете, Ви докладати зусилля для розробки позитивного бренду Вашого міста?
 
Кількість
%
1. Так, ми хочемо залучити професіоналів для розробки бренду міста
5
17,2
2. Так, ми плануємо власними силами здійснювати брендинг міста
2
6,9
3. Так, ми хочемо змінити нинішній бренд міста (ребрендинг)
1
3,4
4. Так, ми хочемо здійснювати брендинг міста і навчитися цьому в європейських країнах під час тренінгів, організованих Інститутом трансформації суспільства
19
65,6
5. Так, ми готові провести у своєму місті тренінг з питань формування позитивного бренду міста
2
6,9
6. Ні, у нашого міста є бренд і він нас влаштовує
0
0
7. Ні, нам взагалі не потрібен бренд, будемо жити як раніше
0
0
8. Не визначився (-лась)
0
0
Загальна кількість респондентів
29
100

 Підбиття підсумків міжнародного семінару-тренінгу

Матеріали міжнародного семінару-тренінгу будуть надруковані в книзі „Брендинг міст: досвід країн Вишеградської групи для України”, науковому журналі „Економічний часопис-ХХІ”, всеукраїнській газеті “Місто і люди”, а також розміщені на сайтах www.soskin.info, www.ist.osp-ua.info, www.cityukraine.info

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27