Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів
ІТС3 липня 2009 18:21

1 липня 2009 року у Києві відбулися Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів, присвячені питанням проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні. Захід провів Інститут трансформації суспільства на виконання рішення міських і селищних голів, ухваленого під час круглих столів "Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції", які проходили у січні-червні 2009 р. у всіх областях України. 


Мета заходу:
- Обговорити та затвердити параметри нової моделі виборчої системи України, яка відповідає європейським стандартам.
- Внести пропозиції до Закону України „Про вибори народних депутатів України” щодо проведення виборів до Верховної Ради України за відкритими партійними списками по виокремлених округах, згідно з Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи „Функціонування демократичних інституцій в Україні” №1549 (2007).
- Внести пропозиції до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”
щодо проведення виборів до місцевих рад за мажоритарним та мажоритарно-пропорційним принципом (залежно від чисельності територіальної громади).
- Обговорити та затвердити Положення про місцеві Громадські комітети з проведення реформи виборчої системи і реформи місцевого самоврядування, розроблене Інститутом трансформації суспільства спільно з міськими та селищними головами України.
- Обговорити та затвердити текст Угоди між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатами у Президенти України.
- Затвердити Комітет Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів, члени якого обрані рейтинговим голосуванням від кожної області України та АР Крим.
- Обговорити базові підходи до проведення реформи місцевого самоврядування в Україні.

Учасники заходу: міські та селищні голови, секретарі міських рад з усіх областей України; представники посольств іноземних країн в Україні, державних органів влади України, регіональних відділень Асоціації міст України та громад; лідери громадських організацій; засоби масової інформації.


Порядок денний Зборів

Питання 1: Основні параметри нової виборчої системи України відповідно до європейських стандартів

Доповідач:
Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства

Затвердження базових положень нової виборчої системи України, яка відповідає європейським стандартам

Питання 2: Створення місцевих Громадських комітетів з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні

Доповідач:
Галина Чорна,
Волочиський міський голова (Хмельницька область),
член Оргкомітету Перших Всеукраїнських зборів міських і
селищних голів та громадських лідерів

Затвердження Положення про місцеві Громадські комітети з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні

Питання 3: Обговорення проекту Угоди між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатами у Президенти України. Визначення груп переговорників з кандидатами у Президенти України

Доповідач:
Михайло Саволюк,
Могилів-Подільський міський голова (Вінницька область),
член Оргкомітету Перших Всеукраїнських зборів міських
і селищних голів та громадських лідерів

Затвердження тексту Угоди між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатами у Президенти України

Затвердження складу груп переговорників (по 3 особи для переговорів з провідними кандидатами у Президенти України)


Питання 4: Базові підходи до проведення реформи місцевого самоврядування в Україні

Доповідач:
Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та
підприємництва Національної академії управління

Затвердження базових підходів до проведення реформи місцевого самоврядування в Україні та винесення їх на обговорення у місцевих громадах

За результатами Зборів учасники заходу:
~ Затвердили базові положення нової виборчої системи України, яка відповідає європейським стандартам.
~ Затвердили текст Угоди між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатами у Президенти України.
~ Ухвалили Резолюцію Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів.
~ Окреслили подальший план дій Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів.
~ Визначили дату проведення Других Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів.

Резолюція,
ухвалена учасниками Перших Всеукраїнських зборів
міських і селищних голів та громадських лідерів,
присвячених питанням реформи виборчої системи та
реформи місцевого самоврядування в Україні


м. Київ, 1 липня 2009 рокуМи, учасники Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів, присвячених питанням реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні, проаналізувавши поточний стан реформування виборчої системи України, констатуємо її невідповідність європейському законодавству, що підтверджено Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи “Функціонування демократичних інституцій в Україні” № 1549 (квітень 2007 р.). Ми дійшли висновку, що Верховній Раді України, Президенту України, парламентським партіям та їх головам необхідно негайно реформувати виборчу систему України, привівши її у відповідність до вимог ПАРЄ. Вибори в Україні повинні відбуватися за відкритими партійними списками по виокремлених виборчих округах. Ми вважаємо, що без реформи виборчого законодавства подолати кланово-корпоративну модель розвитку, яка склалася в Україні, та здійснити реформу місцевого самоврядування неможливо.

З огляду на вищевикладене ми приймаємо такі рішення:

1. Розпочати з липня 2009 р. формування місцевих Громадських комітетів з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні в містах та селищах України. Місцеві Громадські комітети мають бути утворені протягом
липня-вересня п.р. Діяльність місцевих Громадських комітетів відбуватиметься згідно з Положенням про місцеві Громадські комітети, розробленим Інститутом трансформації суспільства спільно з міськими і селищними головами України.

2. Затвердити текст Угоди між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатами у Президенти України. На базі Комітету Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів утворити групу для проведення переговорів із провідними кандидатами у Президенти України та запропонувати їм підписати цю Угоду.

3. Скликати Другі Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів, присвячені питанням реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні в кінці вересня 2009 р.

4. Створити науково-експертну групу з питань підготовки змін до Закону України „Про вибори народних депутатів України” та до Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, а також законопроекту „Про відкликання народних депутатів України та депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевих рад”.

Відповідальність за виконання прийнятих рішень покласти на Комітет Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів.


Учасники Перших Всеукраїнських зборів
міських і селищних голів та громадських лідерів

Проект


УГОДА
між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів
і кандидатом у Президенти України


Усвідомлюючи необхідність негайного проведення в Україні реформи виборчої системи відповідно до Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи „Функціонування демократичних інституцій в Україні” №1549 (квітень 2007 р.), без виконання якої неможливо подолати системну політичну кризу в Україні, а також з метою розвитку в країні демократичних засад та приведення українського законодавства у відповідність до норм європейської правової системи, Сторони домовляються про наступне:

1. Кандидат у Президенти України підтримуватиме затверджені Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів зміни до Закону України „Про вибори народних депутатів України” щодо проведення виборів за відкритими партійними списками по виокремлених округах та Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за мажоритарним та мажоритарно-пропорційним принципом.

2. Кандидат у Президенти України призначить відповідальну особу в Експертно-консультативну групу Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів з вироблення остаточного варіанту нової редакції Закону України „Про вибори народних депутатів України” щодо проведення виборів за відкритими партійними списками по виокремлених округах, Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” та Закону України „Про відкликання народних депутатів України та депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевих рад”. Ця особа буде наділена відповідними повноваженнями від кандидата в Президенти України.

3. Кандидат у Президенти України бере на себе зобов’язання, що він та очолювана ним фракція у Верховній Раді України винесуть на обговорення чергової сесії Верховної Ради України зміни до Закону України „Про вибори народних депутатів України” щодо проведення виборів за відкритими партійними списками по виокремлених округах, та Закону України „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів”, а також Закон України „Про відкликання народних депутатів України та депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевих рад”. Вищезазначені законодавчі акти мають бути прийняті Верховною Радою України не пізніше 10 жовтня 2009 року.

4. Кандидат у Президенти України та його представники братимуть активну участь в усіх заходах, які проводитимуть Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів, з метою здійснення роз’яснювальної роботи серед широких верств населення України щодо суті нової виборчої моделі та реформи місцевого самоврядування.

5. Кандидат у Президенти України та його штаб координуватимуть свою діяльність у сфері розвитку місцевого самоврядування із Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів.

6. Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів сприятимуть формуванню позитивних відносин між кандидатом у Президенти України та місцевими громадами в Україні.

Відповідальність сторін


Якщо кандидат у Президенти України порушить домовленості, викладені в цій Угоді, то Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів залишають за собою право через місцеві Громадські комітети з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування проводити відповідну пропагандистсько-агітаційну роботу і роз’яснення мешканцям громад хибної позиції кандидата в Президенти України з питань реформи виборчого законодавства та місцевого самоврядування.

Угоду підписали:

Від Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів

Кандидат у Президенти УкраїниУчасники Всеукраїнських зборів прийняли рішення делегувати  Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, наукового координатора Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів, на Загальні збори Асоціації міст України та громад, що відбудуться 6 липня в м. Українка, для презентації базових положень нової виборчої системи України, ухвалених Всеукраїнськими зборами. 

Захід проводився в рамках проекту «Розвиток громадянського управління в Україні: децентралізація та дерегуляція» за програмою Матра КАП Посольства Королівства Нідерланди в Україні.

Виступи учасників Зборів

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, ініціатор проведення заходу і керівник проекту:
– До участі у Перших Всеукраїнських зборах міських і селищних голів та громадських лідерів сьогодні долучилося 100 міських і 30 селищних голів, а також кілька десятків лідерів громадських організацій. Така висока активність свідчить про те, система місцевого самоврядування сьогодні перебуває у скрутному становищі й потребує змін. Але з боку різних структур із незрозумілих причин чиняться певні перепони цьому процесові. Скажімо, Асоціація міст України та громад напередодні Зборів надіслала лист керівникам регіональних відділень АМУ, аби ті донесли до відома мерів міст інформацію про недоцільність брати участь у заходах, організованих Інститутом трансформації суспільства з питань реформування системи місцевого самоврядування та виборчого законодавства в Україні. Ми вважаємо подібні дії з боку АМУ некоректними. Добре, що більшість міських голів в Україні мають власний погляд з цього питання та розуміють, що настав час об’єднуватися і спільно вирішувати такі базові, важливі та актуальні питання сьогодення.
Другий акцент, до якого я б хотів привернути увагу – і він добре відслідковується на шпальтах Всеукраїнської газети “Місто і люди“, яку Інститут трансформації суспільства почав видавати у 2009 році, – це тотальний терор, що відбувається в Україні проти міських та селищних голів, які фактично виявилися беззахисними. Кількість мерів, які вже зазнали відповідних утисків, постійно зростає. Це, зокрема, Бердянський міський голова, який відправлений у відставку, але суд поновив його на посаді, Прилуцький – відправлений у відставку, але суд поновив на посаді, Лисичанський – відправлений у відставку, а на дострокових виборах переможців не виявилося, Ізмаїльський – відправлений у відставку, суди тривають, Дрогобицький – відправлений у відставку, суд поновив на посаді, Смілянський – відправлений у відставку, суд поновив на посаді, Малинський – відправлений у відставку, тривають суди, Світловодський – відправлений у відставку, громада міста не має мера вже три роки, Фастівський – відправлений у відставку, громада міста не має мера два роки, Броварський – відправлений у відставку, громада міста не має мера майже півтора року, Ізюмський – відправлений у відставку, але суд поновив на посаді, Яворівський – відправлений у відставку, але суд поновив на посаді. Тривають переслідування Нетішинського міського голови. Постійно порушуються все нові й нові так звані хабарні справи, у які втягують мерів. Ніжинський міський голова (Чернігівська область), який був затриманий начебто за хабарництво, наразі знаходиться після СІЗО на лікарняному через гіпертонічний криз, Балаклеївський міський голова (Харківська область) знаходиться в буцегарні під слідством, Олександрійського міського голову (Луганська область) засудили на вісім років позбавлення волі, Підгороднянський міський голова (Дніпропетровська область) позбавлений волі на 10 років, Алуштинський міський голова (Крим) був затриманий на підставі отримання хабара, нині звільнений із СІЗО, 9 місяців був без роботи, суд поновив його на посаді, Докучаєвський міський голова (Донецька область) був заарештований та відправлений у СІЗО, наразі звільнений під підписку про невиїзд із міста. І цей перелік можна продовжувати.
У нашій країні чомусь в усіх негараздах почали звинувачувати керівників місцевої влади, проти яких почали фабрикувати різні, зазвичай безпідставні справи. Але чи захистила когось із міських голів Асоціація міст України? Ні! Ось вам інший приклад: Новгород-Сіверський міський голова не змогла приїхати на Збори, бо немає грошей на пальне через те, що прокуратура, з подачі районної державної адміністрації, заарештувала рахунки на 300 тис. грн., а це ж зарплати вчителів, вихователів дитячих садочків, лікарів тощо.
Місцеве самоврядування в Україні виявилося дуже вразливим, а його керівники – беззахисними. Сьогодні ні керівництво держави, на керівництво АМУ не захищають права мерів, а останнім самотужки й розрізнено вкрай важко відстояти власну правоту. Фактично в Україні немає сили, здатної змінити драматичну ситуацію, що склалася в нашій країні як у галузі місцевого самоврядування, так і в соціально-економічній сфері.
Уряд визнав, що падіння ВВП в першому кварталі 2009 р. становить 20% (а за нашими даними – 30%), відбувається зменшення обсягів експорту та імпорту, незадовільним є стан платіжного балансу, зростає заборгованість держави, спостерігаються затримки з виплати пенсій та заробітної плати, число безробітних перетнуло мільйонну позначку. Невтішні показники соціально-економічного розвитку країни підводять нас до висновку, що сьогодні ми знаходимося на межі внутрішнього колапсу. Який вихід з ситуації і що потрібно терміново робити міським головам?
Насамперед слід об’єднати зусилля і домогтися зміни основних параметрів української виборчої системи, аби вона відповідала європейським стандартам. Ми переконані, що в Україні дуже швидко розгортається соціально-економічна та політична криза саме тому, що у 2006 році в нашій державі припустилися кардинальних помилок щодо формування виборчої системи, порушивши її базовий принцип – безпосередній зв’язок між виборцями і депутатом, якого вони обирають. Сьогодні цього зв’язку не існує, а ті, хто пройшов до парламенту і місцевих рад, не керуються у своїй діяльності інтересами громадян, громад, у цілому України, а опікуються інтересами кланово-корпоративної групи, реалізуючи її через свою політичну верхівку. Аби змінити нинішній стан справ, пропонується наступний механізм, який обговорювався на всіх засіданнях міських та селищних голів, які ми проводили у січні-червні 2009 р. Наразі варто керуватися Резолюцією Парламентської Асамблеї Ради Європи № 1549, прийнятій 17 квітня 2007 року, де в одному із пунктів зазначено, що система виборів в Україні є нецивілізованою і не може бути сприйнята з точки зору європейського законодавства. Там чітко написано, що необхідно передбачити зміну системи виборчого законодавства, виборів до Верховної Ради України, наприклад, шляхом запровадження відкритих партійних списків, у яких виборці зможуть вказувати свої уподобання щодо конкретних кандидатів, включених до партійних списків, запропонованих політичними партіями, та шляхом поділу країни на різні виборчі округи. Це вимога ПАРЄ, яка міститься у Резолюції 1549 (2007) „Функціонування демократичних інституцій в Україні”. А оскільки Україна є членом Ради Європи, де представлена українська делегація, то ми повинні ці вимоги виконувати. Я думаю, що нам необхідно виходити саме з таких базових положень.
В Україні потрібно змінити виборче законодавство таким чином, щоб вибори до Верховної Ради дозволили встановити безпосередній зв’язок виборців і депутатів як їх представників у парламенті. Ми пропонуємо взяти за основу надзвичайно добре відпрацьовану англійську виборчу систему, дещо трансформувавши її відповідно до нашої специфіки. Політичні партії України повинні висувати своїх кандидатів у кожному із 450 виборчих округів. І лише політичні партії – ніяких блоків. Вибори мають відбуватися у два тури. У першому турі перемагає той, хто набрав більш як 50% голосів плюс 1 голос. Якщо таких не виявиться, то у другому турі виборів, що відбуватимуться за тиждень, змагатимуться ті, що набрали найбільше голосів – і між ними розігрується мандат. Партія мусить висувати щонайменше 300 кандидатів, кожен з яких повинен внести самостійно заставу в сумі 5–10 тис. гривень на своєму окрузі. До відкритого виборчого списку партій можуть входити і безпартійні особи, у такому разі вони підписують угоду з партією, яка їх висуває. Таким чином буде вибудувана чітко структурована парламентська система: з одного боку – виборці кожного округу матимуть свого персонального депутата, а з другого боку – цей депутат як представник політичної партії, що його висунула, відстоюватиме її програму, а значить, і певну суспільно-політичну модель розвитку країни, та входитиме у фракцію відповідної політичної сили.
Я хотів би відзначити, що нині вже розроблено одинадцять законопроектів, які передбачають внесення різних змін до моделі виборів парламенту. Ці документи знаходяться у Верховній Раді, але їх ніхто не хоче розглядати, узагальнювати і втілювати у життя.
Щодо виборів до органів місцевого самоврядування України ми маємо такі пропозиції. У містах із чисельністю населення 50–70 тис. повернути мажоритарну виборчу систему. Партії теж можуть висувати своїх кандидатів у депутати. У великих містах, чисельність яких – понад 75–100 тис. мешканців, застосувати змішану мажоритарно-пропорційну модель, де по округах і окремі особи можуть балотуватися в депутати, і партії висувати своїх кандидатів.
Утім, до виборів у місцеві ради є різні підходи. Але необхідність негайних змін у виборчій системі й відхід від принципу проведення виборів за закритими партійними списками визнають усі. Особливо це стосується Верховної Ради України, яка сьогодні вже не спроможна на будь-які дії, у тому числі забезпечити надійний захист інтересів Української держави.
 
Анатолій Раханський, народний депутат України II, III та IV скликань, почесний член Парламентської Асамблеї Ради Європи:
– З 1995 року я є членом Парламентської Асамблеї Ради Європи, а сьогодні – почесним членом, оскільки був обраним до двох комітетів ПАРЄ. Я також двічі за мажоритарною системою обирався народним депутатом України від євпаторійського виборчого округу, бо тривалий час працював у Криму.
Як член Парламентської Асамблеї РЄ я спостерігав за виборами до парламентів держав, президентські, референдуми у сімнадцяти країнах Європи. І це мені дало змогу порівнювати виборчі системи у різних державах та в Україні.
Більшість країн Заходу застосовують пропорційні системи, в основу яких покладені такі основні принципи:
  • партії подають не загальнонаціональні, а регіональні списки;
  • виборці мають можливість впливати на порядок черговості в партійному списку;
  • депутати, обрані за партійними списками, реально прив’язані до чітко визначених округів, завдяки чому відбувається не лише партійна, а й персоніфікована відповідальність перед громадянами (у США, наприклад, сьогодні зробили для конгресменів парламенту спеціальне скляне приміщення, щоб кожен виборець мав можливість подивитися, чи працює його депутат, чи ні);
  • виборці мають можливість не лише голосувати за певну партію, а й впливати на якісний склад депутатського корпусу, визначаючи голосуванням у самому списку пріоритетну для них черговість кандидатів у депутати.
Пропорційна виборча система, яка прийнята в Україні, суттєво відрізняється від європейської. Застосована з 2006 року пропорційна система виборів до парламенту із голосуванням за партійні списки (закриті) з пріоритетними п’ятірками (які визначають партії, а не виборці) у загальнодержавному окрузі, що фактично позбавило наших громадян права обирати своїх представників і до Верховної Ради, і до місцевих рад, є взагалі неприйнятною для демократичної країни. Дострокові вибори до Верховної Ради України у 2007 році не принесли позитивних результатів, а навпаки, призвели до різкого погіршення політичного стану в країні. Сьогоднішня пропорційна система українського зразка, за якою депутати обираються по єдиному загальнодержавному округу, – це парадокс. Як наслідок, влада є неструктурованою по вертикалі, відсутній зв’язок між депутатами і виборцями. Люди не знають, до кого їм звертатися для вирішення проблем, бо партії – це досить розмите поняття. Мені здається, що отими партійними списками ми наскільки деморалізували наше населення, що виборець чекає, коли будуть вибори, щоб заробити. Ніде я особисто такого не бачив, щоб люди йшли голосувати за гроші, а не за відстоювання своїх прав.
Таким чином, в Україні фактично відбулася руйнація парламентаризму, через що наша держава, на мій погляд, опинилася в дуже тяжкому, небезпечному стані. Про це йдеться і в Резолюції ПАРЄ 1549 (2007). У ній зокрема наголошується, що політична криза в Україні є результатом „поспішної та незавершеної конституційної і політичної реформи 2004 року, відповідно до якої до Конституції України було внесено низку змін, без урахування застережень Венеціанської Комісії та без проведення широкої публічної дискусії в країні. …Повністю пропорційна система із закритими партійними списками і Україна як один виборчий округ, як визначено конституційними змінами 2004 року, не гарантує виборів парламенту, який представляв би українське суспільство у всьому його різноманітті…”.
Отже, потрібно негайно діяти, аби не допустити, щоб процес руйнації влади набув незворотних форм.
Я виклав власну позицію щодо цього питання в листі до Президента України і всіх лідерів партій, бо не можу стояти осторонь, коли Батьківщина знаходиться в небезпеці. На жаль, відповідь мені надали тільки В. Ющенко і професор, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін. Усі політичні партії мовчать, тому що їм це невигідно.
Мої пропозиції стосуються кардинальної трансформації виборчої системи в нашій країні. Насамперед потрібно внести зміни до законодавства, яке описує модель проведення виборів народних депутатів України і депутатів усіх рівнів. Сьогодні ми вже доросли до пропорційної системи виборів, яка передбачає висування кандидатів у депутати від партії на регіональні виборчі округи за відкритими виборчими списками. Кожна людина повинна мати право бути обраною й обирати того, кого хоче, а не „кота в мішку”.
Але я відчуваю, що є сили в сьогоднішній делегації депутатів Верховної Ради у ПАРЄ, які гальмують цю справу. Опір буде дуже великий і з боку парламенту України.
Натомість наведу інший приклад. Я нещодавно був спостерігачем на референдумі в Азербайджані щодо внесення змін до Конституції країни. За рішенням плебісциту там повернулися від пропорційної до мажоритарної виборчої системи. Я поставив запитання Президенту країни: „Який сенс переходити на мажоритарну систему, якщо в тебе є партія “Єдиний Азербайджан”, яка має більшість у парламенті?” Він відповів мені: „Потрібно дивитися в майбутнє. Хтось потім буде цією партією так спекулювати, що я не приведу до ладу свою країну і ми її не зберемо”. Наразі в Азербайджані існує вертикаль влади, і країна, де проживає 8 мільйонів населення, входить у першу десятку країн світу за темпами росту ВВП на душу населення.
Тож Україні треба подивитися на їх досвід і навчитися у цієї маленької мусульманської країни як проводити конституційну реформу.
Я вважаю, що сьогодні потрібно активізувати діяльність у цьому напрямі, адже головна причина всіх наших бід – у недосконалому виборчому законодавстві, яке слід терміново змінювати.
 
Сергій Татусяк, голова Міжнародного громадського об’єднання “Україна – Польща – Німеччина“:
– Ситуація, яка склалася в Україні щодо реформування місцевого самоврядування і виборчої системи, є не найкращою. МГО “Україна – Польща – Німеччина“, яку я очолюю, проводить велику практичну та просвітницьку діяльність у царині євроінтеграції, куди включаються і питання реформування органів місцевого самоврядування. За сприянням нашого товариства сьогодні підписано 250 угод між гмінами і містами Польщі та України. Тільки в минулому році проведено більше десятка семінарів за кошти Європейського Союзу, організовано візити депутатів міських, сільських і селищних рад, різних груп для стажування та навчання у країнах ЄС. Я вважаю, що це – найефективніша форма роботи, яку ми будемо продовжувати.
  Мій досвід діяльності у сфері місцевого самоврядування дозволяє чітко сказати, що нашій державі найближчим часом мусить зробити конкретні кроки в питанні реформи місцевого самоврядування і реформи свідомості людей, бо інакше нас чекає крах. А для цього необхідно проводити активну громадську та роз’яснювальну роботу, щоб громади сприйняли модель реформ, яку ми проповідуємо і яка є ефективною для України. Але найголовніша проблема – яким чином реалізувати цю модель, яким чином достукатися до парламенту, який має внести відповідні зміни до законодавства? І, власне, сьогодні немає іншого варіанту натиснути на парламентарів, ніж через об’єднання зусиль легітимних лідерів місцевих громад та створення громадських комітетів на місцях, які висуватимуть колективні вимоги до керівників держави і народних депутатів.
  Від наших сьогоднішніх Зборів повинно бути надіслане звернення не тільки до Голови Верховної Ради України, а й до голів постійних комітетів, лідерів фракцій, щоб вони відчули на собі те напруження, яке назріває в суспільстві. Необхідно прийняти такий документ і до Президента України.
Сьогодні тільки ліниві не говорять про зміну виборчого законодавства та моделі влади. Але розмови не закінчуються реальними справами. Тому міські й сільські голови, які є носіями демократії в Україні, мусять активізуватися, бо це є сила, здатна змінити владний устрій і передати повноваження від центру до територіальної громади. Тут нам знадобиться досвід Польщі, яка на початку 90-х років проявила політичну волю та здійснила перерозподіл  повноважень між центром, воєводством, повітом і територіальною громадою (гміою) на користь останньої. Бурмістри (вуйти) є повноправними господарями територіальних громад, які плідно співпрацюють із депутатським корпусом. Немає вертикалі влади, яка домінує. Тільки виборці вирішують долю своєї територіальної громади. І така сама модель місцевого самоврядування має діяти в Україні.
Як член Бюро Європейської Асоціації колишніх парламентарів країн Євросоюзу та Європарламенту я недавно перебував у Люксембурзі, де мене запитали: „Чому українці байдужі до такої неефективної моделі влади, яка склалася в Україні? Чому ви її не змінюєте?” Європейці не можуть збагнути, але нам зрозуміло, що владу нинішні керманичі ніколи не віддадуть – тут потрібна активна життєва та публічна позиція, і насамперед лідерів органів місцевого самоврядування – депутатського корпусу, міських та сільських голів, а також громадських організацій, щоб докорінно змінити модель влади і дати перспективу для української держави. Для цього знадобиться зміна виборчого законодавства, яке сьогодні „поклало на лопатки” функціонування всієї державної машини та місцевого самоврядування. Міські й сільські голови, депутати міських, сільських, селищних рад можуть розраховувати лише на себе і повинні об’єднувати зусилля для відстоювання власних прав.
 
Володимир Омельчук, докторант Національної академії державного управління при Президентові України
– Перші Всеукраїнські збори міських і селищних голів та лідерів громадських організацій, присвячені питанню проведення в Україні реформи виборчого законодавства і  реформи місцевого самоврядування, відбуваються завдяки плідній роботі Інституту трансформації суспільства, який очолює професор Олег Соскін. Цей форум повинен сконсолідувати представників місцевого самоврядування для негайного вирішення важливих питань, які сьогодні постали в нашій державі. Маємо сподівання, що позиція представників органів місцевого самоврядування не тільки буде почута, але й обов’язково буде взята до уваги в процесі вдосконалення системи влади, яка сьогодні потребує термінового „хірургічного втручання”. Суспільство зараз змінюється. І ми повинні адекватно реагувати на ці зміни, знаходити у чинному українському законодавстві вади, які необхідно виправляти, аби покращити життя пересічного українця. Наші закони в усіх його галузях не враховують однієї особливості – нинішня система влади не дозволяє Україні розвиватися.
На мою думку, надмірна заполітизованість місцевого самоврядування призвела до порушення стабільності й наростання конфліктних ситуацій у громадах. Раніше, коли депутат обирався по мажоритарному округу, він мусив іти до людей, дослухатися до їхніх потреб, звітувати перед ними, особливо, якщо був намір продовжити свої повноваження на наступний термін. І такі депутати працювали в інтересах громадян. Сьогодні ж ради всіх рівнів формуються за закритими партійними списками. Тому якість особового складу рад набагато нижча, ніж це було раніше. Відповідно до Конституції України кожен громадянин має право обирати й бути обраним. Але за чинної виборчої моделі Основний Закон порушується: простий громадянин позбавлений можливості бути обраним депутатом будь-якої ради, якщо він не належить до якоїсь політичної структури.
Серед основних причин гальмування розвитку місцевого самоврядування в Україні слід назвати і його неналежне фінансування. Держава делегувала органам місцевого самоврядування  повноваження, але не забезпечила їх відповідними фінансовими ресурсами.
Наша країна потребує самодостатнього розвитку сіл, селищ, міст, регіонів і відповідно держави, чого можна досягти шляхом поетапного проведення адміністративно-територіальної реформи. Те, що вона абсолютно потрібна, розуміють сьогодні всі представники місцевого самоврядування.
 
Євген Карташов, Запорізький міський голова:
– Усі представники органів місцевого самоврядування стурбовані тим, що сьогодні відбувається в нашій країні. Владні керманичі демонструють неспроможність бути гарними керівниками як міста або селища, так і держави в цілому. Партійна карусель, що розкрутилася в Україні, перетворила їх на заручників партій. Тож упровадження в життя програм, котрі пов'язані з реформою місцевого самоврядування і змінами виборчої системи, нині перебувають у переліку найактуальніших питань для нашої країни. Здається, ніхто й не заперечує необхідність таких трансформацій. Водночас, простежується дивна тенденція. З одного боку, всі депутати під час публічних виступів наголошують на невідкладності зміни виборчої системи, те саме можна почути й на засіданнях і круглих столах, які проводить Президент України. Однак з другого боку, реально ця справа не просувається, бо парламентарі не поспішають приймати відповідні законопроекти. Ніхто у Верховній Раді за них не голосуватиме, поки громадяни і лідери громад різко не заявлять свій протест виборам за „закритими партійними списками”. Якщо ж до пропозицій щодо зміни виборчої системи, які приймуть учасники Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів, керівники нашої держави не прислухаються, то ми просто будемо бойкотувати ці вибори. Адже інакше не можна сьогодні замінити парламент і вивести владу із колапсу. Керманичі України повинні взяти на себе конкретні зобов’язання щодо зазначених реформ, а не обмежуватися деклараціями та обіцянками, які вони звикли виголошувати, коли приїжджають до нас на місця.
Ми, керівники органів місцевого самоврядування, сьогодні на наших Зборах мусимо виробити й зафіксувати у вигляді офіційного документа рекомендації стосовно моделі проведення виборів. І ці рекомендації повинні бути головними та визначальними для нас. У випадку невиконання цих вимог мери міст вправі висловити протест нинішньому парламенту. Іншого шляху просто немає. 
Усі розуміють, що із початком виборчої кампанії наші політики навипередки кричатимуть: “Місцевому самоврядуванню зелену вулицю!” Так було раніше – так буде і зараз. Але тільки-но вибори закінчуються, все залишається на своєму місці й нічого не змінюється. Підніміть програми всіх кандидатів у Президенти України й погляньте, що змінилося після виборів? Нічого.
Тому я переконаний, що мери міст повинні об’єднатися в окрему партію, і тільки вона сьогодні здатна реально показати, яка модель місцевого самоврядування ефективно працюватиме на місцях. Ми повинні відкрито й відверто висловити свою позицію і довести свої вимоги до завершального етапу, тобто до практичного впровадження. Таким мусить бути головне завдання, яке стоїть перед нами як представниками місцевого самоврядування.
Я вважаю, що весь перелік питань, який сьогодні винесено на розгляд Зборів, є вкрай важливим і заслуговує на те, щоб місцеві органи влади взяли на себе самоуправління. Наша сила, шановні мої колеги, полягає в тому, що ми повинні бути активними, вміти відстояти свої права та принципи й змусити прислуховуватися владу до тих рішень, які приймаються на сесіях.
 
Володимир Грицишин, Сєвєродонецький міський голова (Луганська обл.):
– Я думаю, що сьогоднішні Збори, на які приїхали мери багатьох міст
України, повинні дати серйозний поштовх процесу реформування місцевого самоврядування й виборчої системи. Ситуація, що склалася в нашій країні у зазначених царинах, нині є критичною. Ми як представники місцевого самоврядування мусимо згуртуватися і виробити кардинальне рішення стосовно термінового вирішення цих питань. Дякуючи професору Олегу Соскіну та Інституту трансформації суспільства ми сьогодні стоїмо на правильному шляху. Принципи проведення адміністративно-територіальної реформи, змін до виборчої системи, утворення громадських комітетів, підписання угоди з кандидатами у Президенти України, підготовлені Інститутом на основі пропозицій міських голів, є науково й практично вивіреними. Ми повинні їх сьогодні прийняти, бо це наші дороговкази. Усі ж розуміють, що держава в небезпеці, і якщо сьогодні наше керівництво, а саме Президент України, Прем'єр-міністр, Глава Верховної Ради України не візьмуть ці питання до розгляду на найвищому рівні, то наша країна може взагалі опинитися поза європейською спільнотою.
Я вважаю правильним, щоб група мерів виступила від імені Перших Всеукраїнських зборів мерів міст і лідерів громадських організацій на зборах Асоціації міст України й озвучила документи, які вироблені й прийняті сьогодні. Можна об’єднати наші зусилля, хоч, на жаль, Асоціація міст України дуже слабка, і це потрібно розуміти.
Місто Сєвєродонецьк підтримує всі починання Всеукраїнських зборів. Окрім того, якщо потрібно буде вивести людей на вулицю або привезти їх у Київ, щоб показати нашу міць і єдність, то ми готові разом відстоювати наші права. Утім, не дай Боже, щоб так склалася ситуація в суспільстві.
Таким чином, нам потрібно сьогодні чітко сформулювати наші пропозиції та об’єднати зусилля для вирішення питання щодо реформування системи влади в України. А керівники держави повинні терміново взяти їх на свій розгляд.
 
Галина Чорна, Волочиський міський голова (Хмельницька обл.):
– Сьогодні настав кардинальний момент у нашому житті, коли лідерам місцевих громад надається долею шанс повернути кермо в бік змін системи місцевого самоврядування. Я думаю, що голови міських і сільських рад та їх заступники, які приїхали на Всеукраїнські збори, розуміють, що коли завтра ліквідують місцеве самоврядування і нікому буде забезпечити  життєдіяльність міст та селищ, що це може призвести до повного краху країни. Адже органи місцевого самоврядування – сьогодні єдиний апарат управління, який стабільно працює на життєдіяльність держави, а всі інші можновладці, на жаль, займаються політикою й  перетягуванням на себе прав і повноважень. Тому ми маємо взяти на себе відповідальність та докласти зусиль, аби врятувати країну. Мені приємно, що тут сьогодні зібралися люди, які готові до дій, аби змінити на краще наше життя.
Водночас, виникає питання: як долучити мешканців міст, сіл, селищ до боротьби за права громад? Запитайте будь-кого із своїх жителів, чи хвилює їх питання місцевого самоврядування? Населенню насамперед потрібна вода, тепло, житло і заробітна плата. Як же можна донести до громади ті рішення, які ми тут сьогодні приймаємо? Через політичні партії – неможливо, через громадські організації – більшість яких, на жаль, фіктивні – теж неможливо. На кого сьогодні міський голова має можливість впливати, спілкуватися, ділитися думками і пропозиціями? Передусім – це комунальні служби, тобто комунальні підприємства, дитячі садочки, освітянські заклади тощо. Усім людям, які тут працюють, питання місцевого самоврядування болить найбільше, а тому з ними потрібно розмовляти, слухати їх позицію, доводити їм наші підходи, аби сформувати єдину команду однодумців.
Оргкомітет Всеукраїнських зборів міських і селищних голів розробив „Положення про місцеві Громадські комітети з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні”, де відсутні будь-які політичні чи фінансові моменти. На основі цього документа кожне місто може розробити власне Положення. Створення та активна діяльність Громадського комітету, власне, дасть змогу організувати громаду міста на вирішення наболілих і гострих питань її життєдіяльності. Принагідно зазначу, що у Волочиську є відповідне Положення, яке приймалося та обговорювалося безпосередньо із жителями громади та людьми, які працюють у цьому напрямі. Сьогодні ми вже маємо план подальших дій Волочиського громадського комітету. Думаю, наш приклад може стати в нагоді іншим містам.
Треба постійно поводити серед громадян роз’яснювальну роботу про значення дієвого місцевого самоврядування для поліпшення їх життя. Місцеве населення повинно бути грамотним і добре орієнтуватися в тих питаннях, які сьогодні хвилюють нашу націю. І тоді наші люди починають прозрівати й виходити із сплячки.
Нині про реформу місцевого самоврядування, яку відстоюють учасники наших Всеукраїнських Зборів, знають уже значно більше міських і селищних голів, завтра про неї знатимуть дедалі більше представників місцевого самоврядування в Україні. Для того щоб робити будь-які реформи, суспільство потрібно готуватися до них, люди повинні розуміти, чого  ми хочемо добитися. Проектів реформ є достатньо, але мені особисто найбільше імпонують концептуальні розробки професора Олега Соскіна, який пропонує модель становлення місцевого самоврядування європейського рівня. Саме на цю модель нам сьогодні варто орієнтуватися.
На мою думку, щоб досягти позитивного результату, представникам місцевого самоврядування у цей складний і перехідний для України час необхідно забути про певні амбіції, які часто зустрічаються в нашому житті, й усвідомити, що у нас одна спільна мета – зберегти для нащадків Українську державу.
 
Віталій Комов, депутат Київської міської ради (1990–2004 рр.):
– Насамперед я хотів би відзначити досить серйозний обсяг роботи, який провів директор Інституту трансформації суспільства О. Соскін щодо консолідації українських міських голів, а також підготовки законопроектів та матеріалів, які стосуються реформування системи місцевого самоврядування і виборчого законодавства. Слава Богові, що є сьогодні в Україні така суспільна структура, яка дуже вчасно піднімає гострі для нашої країни проблеми та пропонує шляхи їх розв’язання.
Я вважаю, що нині для України питання реформування виборчої системи, особливо на місцевому рівні, є критичним і для суспільства, і для країни. Понад те, його сьогодні слід розглядати в контексті національної безпеки держави, бо через невирішеність цього питання влада і суспільство розвалюються на очах.
Я переконаний, що на рівні місцевого самоврядування ми поки не доросли до виборчої  партійної системи через низький рівень політичної культури на місцях. Тому формування місцевих рад має відбуватися тільки за мажоритарною системою, що дає єдиний шанс громадянам одержати свого депутата у представницьких органах влади. Якщо місцеві мешканці хочуть, щоб розвивалася їхня територія, то вони повинні мати власних представників в органах місцевого самоврядування.
Якщо ми вирішимо питання виборів до місцевих рад, то сформуємо дієві органи місцевого самоврядування, де будуть нормальні лідери. Вони розвиватимуться, і вже на наступних виборах до Верховної Ради легко можуть виграти в конкурентів, які купуватимуть виборців за гроші. Це ми сьогодні повинні розуміти. І тому наша увага має бути спрямована передусім на органи місцевого самоврядування.
 
Іван Башняк, Борщівський міський голова (Тернопільська обл.):
– Міські голови збираються не вперше, щоб обговорити ті чи інші питання життєдіяльності громад. Але причина, яка змусила нас з’їхатися на сьогоднішні Всеукраїнські збори, є дуже серйозною. Ми мусимо вирішити важливе завдання – визначити нові шляхи, форми і методи, які допомогли б нам вийти із скрутної ситуації, у якій знаходяться виборча система та місцеве самоврядування в Україні. Це дві взаємопов’язані сфери потребують термінових змін, без яких подальший розвиток наших територій може опинитися під загрозою. І нам, представникам місцевого самоврядування, необхідно вирішити, як краще вийти із цього замкнутого кола, у яке ми потрапили.
Насамперед слід виробити спільну концепцію реформування системи місцевого самоврядування та виборчої системи в Україні й запропонувати її керівникам держави. Ця концепція має відповідати стратегічній меті – порятунку нашої держави. Ми, як члени Асоціації міст України, звертаємося в АМУ з такими ініціативами, співпрацюємо з нею, але, на жаль, не бачимо конкретних результатів у цій площині. Тому сьогоднішні наші Збори повинні уповноважити частину представників місцевого самоврядування оприлюднити на засіданні Асоціації міст прийняті резолюції, аби шукати компромісу й переконати якомога більшу кількість міських голів у дієвості наших вимог. Потрібно також зламати стереотип, який складається серед керівників правління АМУ, де сьогодні, на жаль, наші питання стали розглядатися ліберально. Чомусь ми задовольнилися тим, що представникові АМУ дали можливість бути присутнім на засіданні Кабінету Міністрів. Але це не більш як подачка, а нам усім потрібні кардинальні зміни та реформи, які можна зробити тільки радикальними діями.
Міські голови – це дуже потужна сила, яка, на мою думку, здатна об’єднатися для вирішення цього важливого питання, дійти до людей і заручитися їх підтримкою, щоб зреалізувати свої задуми на користь українського суспільства. На жаль, сьогодні ми не отримали відповіді на наші звернення про невідкладність проведення реформ ні від Президента України, ні від керівника Уряду, ні від Голови Верховної Ради України. І це є знаковою обставиною, бо свідчить про неготовність керівників держави робити радикальні кроки для зміцнення системи місцевого самоврядування в Україні. Тому учасники Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів мають згуртувати навколо себе інших лідерів місцевого самоврядування, громадських діячів, науковців, громадськість, організовувати тісну співпрацю й рухатися вперед, щоб Україна стала цивілізованою державою, гідною складовою європейської спільноти.
 
Володимир Обертас, секретар Могилів-Подільської міської ради (Вінницька обл.):
– Сьогодні представникам місцевого самоврядування України необхідно демократичним шляхом вийти із прірви, у якій ми опинилися разом із нашою країною. Шукати вихід нам допомагає тверда позиція Інституту трансформації суспільства на чолі з професором Олегом Соскіним, який активно відстоює позицію міських голів у питаннях реформування місцевого самоврядування і виборчої системи в Україні.
Без сумніву, потрібно змінювати виборчу систему як на верхніх, так і на нижніх щаблях влади. В Україні склалася цілком корумпований олігархічно-клановий режим, який нічого доброго нам не дав. Для його усунення необхідно використати всі переваги мажоритарного підходу до виборів у місцеві органи влади, а також застосувати модель відкритих партійних  списків на виборах до Верховної Ради України.
Думаю, що ніхто не буде заперечувати нагальність змін у системі місцевого самоврядування, яка існує тільки на папері. Ситуація, коли партійні та особисті інтереси  превалюють над загальнонаціональними, на мою думку, є дуже небезпечною для нашого суспільства. Тому ми одностайно підтримуємо рішення про створення громадських комітетів у містах. Це та форма, яка дозволяє дуже ефективно як залучати нові ідеї, так і впливати на громаду, формуючи у неї сучасний погляд на розвиток місцевого самоврядування. Нам необхідно сформувати групи компетентних фахівців і працівників органів місцевого самоврядування на місцях, що мають очолюватися порядними кваліфікованими мерами, які могли б поступово вивести нашу країну на належний європейський рівень розвитку.
 
Володимир Олійник, депутат Київської міської ради I та II скликань:
– Майбутнє України, на мою думку, буде жахливим, якщо ми серйозно не візьмемося за реформу виборчої системи. Для реалізації цього плану, який я підтримую, потрібно для початку Всеукраїнські збори міських і селищних голів та громадських лідерів легітимізувати й  зареєструвати в Міністерстві юстиції України. Тоді учасники Зборів, голови міських і селищних рад, могли б вносити певні скромні заощадження на статутну діяльність цієї організації, а її представники – працювати у правовому полі. А інакше деякі сили можуть сказати, що Всеукраїнські збори сьогодні не мають правового статусу, а відтак їх законопроекти та резолюції покласти під стіл і забути.
Сьогодні тут зібрався дуже високий рівень української еліти – міські та селищні голови і громадські лідери України, які, можна сказати, є бомондом нашої нації. Але щоб приймати будь-які рішення, ми повинні добре обдумати кожний крок, щоб він приніс позитивні результати для реформування органів місцевого самоврядування в нашій країні.
Я думаю, що після Зборів їх учасники мають ще більше згуртувати свої сили та ресурси, аби домогтися від керівників держави реальних дій у напрямі трансформації як виборчої системи, так і місцевого самоврядування в Україні. Ви повинні нести почуту сьогодні  інформацію як у свої громади, так і до тих ваших колег, які сьогодні не змогли приїхати на Збори, щоб долучити їх до процесу, який ми тут започатковуємо. Головна наша мета – об’єднатися у велику силу, яка здатна врятувати Українську державу від краху.
 
Олександр Лалак, голова ВГО та ВГПР «Всенародний фронт порятунку України»
– Реформа виборчого законодавства та реформа місцевого самоврядування сьогодні є дуже важливою для нашої країни. І приємно, що в Україні є потужні українські мери, які готові взяти у свої руки рух, спрямований на зміну нинішньої кланово-корпоративної системи, яка існує в державі.
Подивіться, у якій ми живемо сьогодні країні, що відбувається в регіонах. Кланово-корпоративна система хоче на своєму шляху змести всі здорові сили. Корупцією та хабарництвом просякнуті всі сфери нашого життя – від вищих ешелонів влади і до нижчих ланок суспільства.
 Від моменту розвалу СРСР українська влада так і не спромоглася сформувати  національну ідею, яка має об’єднати українське суспільство. Зміни до виборчої системи, що були внесені внаслідок політреформи 2004 року, призвели до порушення рівноваги між центрами влади – Верховної Ради, Президента і Прем’єр-міністра. Влада була розбалансована, і нині ми пожинаємо плоди цих змін.
Будь-яка виборча система у світі є недосконалою. Але потрібно вибрати ту виборчу систему, яка створить ефективну владу, внаслідок чого у владні коридори прийдуть найбільш розумні й обдаровані люди. Наразі необхідно вносити зміни до виборчої системи України. Вважаю, що списки політичних партій повинні бути відкритими, а проводити вибори необхідно за округами.
Я переконаний, що ми, українці, як велика європейська нація, повинні жити і процвітати в мирі та благополуччі. Тому я без вагань підтримую прийнятті сьогодні учасниками Всеукраїнських зборів документи, які повинні започаткувати новий демократичний шлях розвитку нашої держави.
 
Анатолій Чубун, Ямпільський селищний голова (Сумська обл.):
– Серед актуальних проблем сьогодення перш за все слід назвати недосконалість законодавства, починаючи від Конституції України та закону про місцеве самоврядування і до бюджетного законодавства, яке терміново необхідно реформувати та приводити до вимог європейської інтеграції.
Потрібно відновити довіру населення до влади, знищити корупцію і хабарництво у владних органах. Представники влади мають повернутися обличчям до народу й демонструвати державницький підхід до вирішення глобальних проблем суспільства та держави.
В  Україні настав час виробити кардинальний план для успішної реалізації реформи місцевого самоврядування. І тоді нам знадобляться люди нової генерації, які своїми ідеями і проектами прискорять рух суспільства у цивілізованому напрямі. Від цього залежить майбутнє України та регіонів.
Я також підтримую всі положення, які містяться у Зверненні міських голів та лідерів громадських організацій України до Парламентської Асамблеї Ради Європи на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності впровадження в Україні виборів за відкритими списками. Реформування виборчого законодавства і проведення виборів за відкритими партійними списками дозволить Україні зрушити з тієї мертвої точки, на якій вона зараз перебуває. Ми мусимо прийняти важливі документи, які вплинуть на подальшу долю Української держави та її нації.

Матеріали Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів будуть надруковані в науково-аналітичному журналі „Економічний часопис-ХХІ” та Всеукраїнській газеті „Місто і люди”.

Положення про місцеві Громадські комітети з проведення реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування

Пропозиції щодо зміни виборчої системи України


Резолюція, ухвалена учасниками Перших Всеукраїнських зборів міських і селищних голів та громадських лідерів, присвячених питанням реформи виборчої системи та реформи місцевого самоврядування в Україні

Угода між Всеукраїнськими зборами міських і селищних голів та громадських лідерів і кандидатом у Президенти України

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27