Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Міські та селищні голови Рівненщини – за реформу виборчої системи в Україні
ІТС5 березня 2009 17:11

5 березня 2009 року в місті Рівне за участі міських та селищних голів Рівненщини відбувся круглий стіл „Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції”. Захід провів Інститут трансформації суспільства (Київ).Під час круглого столу: 

- вироблено пропозиції про внесення змін до Законів України „Про вибори народних депутатів України” і „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за відкритими списками і можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами;
- наголошено на доцільності формування виконавчих дирекцій обласних рад як виконавчих органів на рівні області з поступовою передачею їм усіх повноважень виконавчої влади, яка сьогодні зосереджена в апаратах обласних державних адміністрацій;
- намічено план заходів, які необхідно здійснити в обласних, міських, селищних радах для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні;
- ухвалено Резолюцію учасників круглого столу про необхідність здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції; Резолюцію надіслано до Парламентської Асамблеї Ради Європи, а також до Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейської Комісії в Україні, ОБСЄ;
- ухвалено та підписано Звернення міських голів і лідерів громадських організацій України до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками;
- прийнято рішення про скликання І Всеукраїнських національних зборів українських міських голів, присвячених питанням проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. 

Учасники заходу: представники Рівненської обласної влади; міські та селищні голови, представники міських та селищних рад Рівненської області; провідні українські експерти; науковці; представники громадських організацій та засоби масової інформації Рівненщини. 

Проф.Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, підкреслив, що це вже сьомий подібний захід, у якому беруть участь міські голови з різних областей України.  Ініціатива з’явилась від мерів Львівської області наприкінці минулого року. Вони виступили з пропозицією до Інституту трансформації суспільства проводити наради, де б обговорювалися питання та приймалися рішення щодо реформування виборчої системи і місцевого самоврядування в Україні. Діюча модель місцевого самоврядування добігла свого кінця, вважає пан Олег, і потрібно переходити до нової моделі. Інститут трансформації суспільства постійно це пропонував. На жаль, відпрацьовані практичні мехінізми не були підтримані центром – ні законодавчою, ні виконавчою владою в Україні.
 
Міські голови розуміють, що розвиток місцевих громад гальмується через недосконалу виборчу систему в Україні, яка зокрема передбачає вибори до місцевих рад на основі закритих партійних списків. Про згубність такої моделі для України наголосила ще у 2007 році Парламентська Асамблея Ради Європи. У своїй Резолюції №1549, яка побачила світ ще перед виборами до Верховної ради України у 2007 році, ПАРЄ виступила із жорсткою вимогою  привести у відповідність діюче законодавство про вибори в Україні до європейських стандартів. Більше того, було сказано, що якщо відповідні зміни не будуть прийняті, то українську делегацію позбавлять права голосу в ПАРЄ. Але, за словами Олега Соскіна, до цього часу ніхто в Україні не хоче виконувати цю Резолюцію. З огляду на це мери міст  запропонували проводити в областях відповідні наради і відправляти звернення до вищих органів Європи на підтримку цієї Резолюції. Сьогодні вже направлено шість таких звернень із Львівської, Вінницької, Тернопільської, Сумської, Луганської та Хмельницької областей. У  травні мери пропонують провести І Всеукраїнські національні збори міських голів за реформу виборчої системи України і реформу місцевого самоврядування.
 
„Ми виступаємо за введення системи партійних виборів до Верховної Ради за відкритими списками за окремими округами. Таким чином це дозволить мати дуже добре структуровану Верховну Раду, де будуть депутати від кожного округу, але вони, разом з тим, матимуть певну партійну позицію. Що стосується виборів на місцевому рівні – вони повинні проводитися за мажоритарним принципом. Голови міст у цьому питанні були одностайними,” – зазначив директор Інституту трансформації суспільства.
 
Василь Червоній, депутат Рівненської обласної ради, заявив, що підтримує Резолюцію ПАРЄ. Він нагадав, що саме представники УНП внесли законопроекти у 2003–2005 роках про відкриті партійні списки для того, щоб депутатів визначали виборці, а не четверо-п’ятеро громадян України. Пропорційна система на українському ґрунті не має європейських результатів, вважає пан Василь, оскільки наше суспільство ще не досягло того рівня політичної освіти, який вже мають європейські виборці. Зараз же, за словами депутата облради, вибори закінчуються ще за два-три місці до початку виборчої кампанії в офісах керівників тих основних блоків, які представлені у Верховній Раді. Виборцям виносяться на голосування списки обраних депутатів і пропонується в день голосування обрати лише пропорцію. У виборців забрали право обирати депутатів, переконаний Василь Червоній. І тому він буде підтримувати зміни, що стосуватимуться прив’язки депутатів до округів. Схвально Василь Червоній ставиться і до проведення адміністративно-територіальної реформи. „Адміністративна реформа – це не лише зручності для виборців, а й стратегія розвитку держави. Тому її проведення теж дуже важливе. Тим більше, укрупнення земель співпадає з історичними територіями, які колись існували в Україні,” – зазначив пан Червоній.
 
Петро Сердюк, керуючий справами Рівненської облради, зазначив, що з моменту розвалу СРСР українська влада так і не сформувала національну ідею для української держави. Саме національна ідея, за його словами, має об’єднати українське суспільство. „Виборча система, і ті зміни, що були внесені внаслідок політреформи 2004 року, призвели до дисбалансу рівноваги влади – влади законодавчої, президента і прем’єр-міністра. Влада була розбалансована, і на даний момент ми пожинаємо плоди цих змін. Будь-яка виборча система у світі є недосконалою. Але потрібно вибрати ту виборчу систему, яка створить ефективну владу, внаслідок чого у владні коридори прийдуть найбільш розумні й обдаровані люди. Потрібно вносити зміни до виборчої системи України. Вважаю, що списки політичних партій повинні бути відкритими, і проводити вибори необхідно за округами,” – підкреслив пан Середюк.  
 
Андрій Лавренчук, керуючий справами Рівненської ОДА, сказав, що сьогоднішній захід – це своєчасна і досить важлива акція, яка повинна сколихнути той політичний процес, який затягнувся в Україні та завдав їй багато шкоди. „Ми відчуваємо всю передчасність проведення виборів за партійними списками, які привели до диктатури нової партноменклатури. Тому ОДА підтримує цю ініціативу і сприятиме проведенню змін до виборчої системи, щоб вибори депутатів проводилися відповідно до головного положення Конституції, де саме народ є джерелом, носієм влади. Сьогодні ж, через недосконалу виборчу систему обрані депутати виявилися відповідальними не перед виборцями, а перед лідером партії,” – заявив Андрій Лавренчук.
 
На думку Тараса Пустовіта, Острозького міського голови, в кожній політичній схемі є свої недоліки. Але у виборчій партійній системі недоліків значно більше. Вона себе не виправдала,  особливо на низовому рівні. За словами пана Пустовіта, є депутати, яких ніколи б не вибрали люди, але вони пройшли за сприсками своїх партій. Тому потрібно повернути мажоритарний принцип. Також пан Пустовіт вважає, що у нас забагато депутатів, а тому їх цінність втрачається. Якщо кількість депутатів буде меншою, тоді люди можливість краще обдумати,  кого їм обирати. Якщо вибори проводитимуться в березні 2010 року, зазначив Тарас Пустовіт, ми не встигнемо провести адміністративно-територіальну реформу. А це дуже важливо. Сьогодні є вже багато проектів цієї реформи, але треба обрати найбільш оптимальну, яка орієнтована на поділ повноважень владних органів і покращення надання послуг населенню. Логічно було б проводити вибори в листопаді 2010 року. Це було б в інтересах держави і громад.
 
Олексій Горецький, голова Комітету виборців України в Рівненській області, вбачає серйозну проблему на місцях у розриві між депутатом і виборцями. До влади, за його словами, прийшла група людей, яких ніхто не знає. „Погляньте на міські та обласні ради. Депутат сьогодні відповідає лише перед своїм вождем, але він не відповідає перед виборцями. Тому потрібно якнайшвидше пролобіювати ті зміни, які сьогодні обговорюються, і які дуже потрібні Україні,” – наголосив пан Горецький.
 
Людмила Стригунова, начальник організаційного відділу Рівненської міської ради, зазначила, що виборець був не готовий до нового закону про вибори на партійній основі. Виборці ще й зараз шукають свого депутата, не знаючи, що відбулись зміни до виборчого законодавства. „Як голосувати, вирішують не депутати, а голови фракцій. Трапляється багато випадків, коли депутати працюють у Києві, і лише інколи навідуються на сесію міської ради. Їм не відомі проблеми міста, але їх повноваження припинити не можна, поки вони самі не напишуть заяву. У цьому й полягає недосконалість законодавства. Чому нема досі закону про міського голову? Потрібно розробити цей закон,” – наголосила пані Стригунова.
 
Сергій Воробей, Млинівський селищний голова, відзначив, що вибори за партійними списками сьогодні – це червона шматина для бика. Вибори до місцевих рад, на його думку, повинні проходити за мажоритарним принципом. Потрібні кардинальні зміни в суспільстві, тому що менталітет людей маленького містечка чи селища зовсім інший. Суспільство чекає прийняття важливих кардинальних рішень, які стабілізують ситуацію та здолають кризу, що нині вирує в Україні.
 
Проф. Григорій Сапсай, проректор із наукової роботи та міжнародних зв’язків Національного університету водного господарства та природокористування, наголосив, що потрібно внести зміни до чинного  законодавства стосовно принципу проведення виборів, адже не може існувати пропорційна система там, де практично немає партій.

Звернення
міських голів та лідерів громадських організацій України
до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи
пана Луїса Марії де Пуча
 
 
Звернутися до Вас нас змушує надзвичайна ситуація, що склалася в Україні в результаті внесення змін до виборчого законодавства щодо виборів депутатів як до Верховної Ради України, так і до місцевих рад. Вибори за пропорційною системою, яка впроваджена в Україні, призвели до руйнації парламентаризму, що в умовах парламентсько-президентської форми правління може набути незворотних рис. Про це своєчасно попереджала Парламентська Асамблея Ради Європи під час обговорення ситуації в Україні за терміновою процедурою на другій частині чергової сесії ПАРЄ, яка відбулася 16-20 квітня 2007 року в Страсбурзі.
 
Ми цілком згодні зі змістом Резолюції Парламентської Асамблеї Ради Європи „Функціонування демократичних інституцій в Україні” №1549 (2007) і підтримуємо заклики та рекомендації ПАРЄ щодо внесення змін до виборчого законодавства України шляхом запровадження відкритих партійних списків не в єдиному загальнодержавному окрузі, а у визначених регіональних округах.
 
Ми занепокоєні тим, що сьогодні ні Президент України, ні Верховна Рада України, ні Кабінет Міністрів України не ініціюють виконання положень зазначеної Резолюції. Вважаємо, що Президент України, Верховна Рада та Кабінет Міністрів не ініціюють змін українського законодавства та приведення його у відповідність до вимог Резолюції ПАРЄ №1549 (2007).
 
Ми всьоме звертаємося до Вас з проханням розглянути на черговій сесії ПАРЄ у 2009 році питання про виконання Україною положень Резолюції ПАРЄ №1549 (2007).
 
Ми також вважаємо за потрібне, щоб зазначене питання постійно знаходилося в полі зору Моніторингового комітету ПАРЄ. На нашу думку, дуже важливо, аби Комітет став більш ефективним та діяльним щодо контролю за реалізацією Україною рекомендацій Парламентської Асамблеї Ради Європи.
 
У зв’язку з цим нас турбує пасивна позиція Сергія Головатого, голови Моніторингового комітету ПАРЄ, з цього питання.
 
Принагідно хочемо поінформувати Вас, що наразі вже понад 100 міських голів України підписали Звернення до Вас щодо розгляду питання про виконання Україною Резолюції ПАРЄ №1549 (2007).
 
З повагою,
 

Круглий стіл у Рівненській області – це 7-й захід за участю міських голів, організований Інститутом трансформації суспільства в регіонах України. Наразі вже понад 100 міських голів України підписали Резолюцію про необхідність негайного внесення змін до виборчого законодавства України. Рішення, прийняті під час таких круглих столів, є надзвичайно важливими в умовах складної політичної, економічної, фінансової та структурної кризи, що нині вирує в Україні.


Прес-служба
Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2018. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27