Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Міські та селищні голови Хмельниччини – за реформу виборчої системи в Україні
ІТС13 лютого 2009 20:52

13 лютого 2009 року у місті Красилів (Хмельницька область) відбувся круглий стіл „Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції”, який провів Інститут трансформації суспільства (Київ). Під час круглого столу:

- вироблено пропозиції про внесення змін до Законів України „Про вибори народних депутатів України” і „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за відкритими списками і можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами;
- наголошено на доцільності формування виконавчих дирекцій обласних рад як виконавчих органів на рівні області з поступовою передачею їм усіх повноважень виконавчої влади, яка сьогодні зосереджена в апаратах обласних державних адміністрацій;
- намічено план заходів, які необхідно здійснити в обласних, міських, селищних радах для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні;
- ухвалено Резолюцію учасників круглого столу про необхідність здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції; Резолюцію надіслано до Парламентської Асамблеї Ради Європи, а також до Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейської Комісії в Україні, ОБСЄ;
- ухвалено та підписано Звернення міських голів і лідерів громадських організацій України до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками;
- прийнято рішення про скликання І Всеукраїнських національних зборів українських міських голів, присвячених питанням проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. 
 

Анатолій Василюк, голова Красилівської районної ради, привітав учасників заходу, наголосивши на важливості події, яка відбувається у Красилові. Він висловив сподівання, що нарада пройде конструктивно і будуть прийняті рішення, спрямовані на покращення співпраці всіх рівнів влади задля найкращого задоволення потреб територіальних громад Хмельниччини.
 
Віктор Ящук, перший заступник голови Красилівської районної держадміністрації, зазначив, що зібрання, а також питання, які на ньому розглядаються, є дуже актуальними. За його словами, досягти успіхів тоді, коли є в команді єдність, а у іншому випадку – толку в роботі не буде. Сьогодні на Красилівщині діє команда однодумців. Міська рада, районна рада і районна адміністрація, міський голова працюють в унісон. „У нас постійно на контролі програма розвитку і розбудови Красилова, і на цю справу ми виділяємо значні кошти. Існують, звичайно, і проблеми, насамперед із водогоном, унаслідок чого страждає місцева громада. Зрозуміло, що проблеми можна розв’язати найбільш ефективно, коли впроваджена чітка система управління і поділ повноважень”, – зазначив пан Ящук.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, сказав, що цілі сьогоднішньої зустрічі повністю поділяються головою Хмельницької ОДА і заступниками голови облради: „Я розповів їм, які рішення хочуть прийняти міські голови Хмельниччини у Красилові, чому ми це робимо і яка наша мета. Це було сприйнято нормально”. За його словами О. Соскіна, на Хмельниччині – один із найпотужніших корпусів місцевого самоврядування. „Але незабаром, я думаю, ми здійснимо впевнені кроки, щоб вийти на новий рівень самоврядування, як це зробили інші посткомуністичні країни, які надзвичайно серйозно посилили місцеве самоврядування, що пішло їм тільки на користь. Я вдячний керівництву районної ради, а також всім мерам, які прагнуть змін заради своїх громад,” – наголосив пан Соскін. 

Олег Соскін нагадав, що це вже п’яте подібне зібрання. До цього такі ж круглі столи за участю міських голів були проведені у Львівській, Вінницькій, Сумській та Тернопільській областях. Керівники міських громад висловилися за якнайшвидше проведення адміністративно-територіальної реформи та внесення змін до виборчого законодавства для впровадження принципу виборів за відкрити партійними списками. Далі у планах – зібрання мерів Запорізької, Волинської та Луганської областей. Отже – процес іде. Пан Соскін відмітив також, що круглий стіл у Красикові відзначається найпотужнішим представництвом мерів порівняно з іншими областями.

„З 2001 року Інститут трансформації суспільства (ІТС) разом із міськими головами рухалися шляхом формування оптимальної моделі адміністративно-територіальної реформи. Для цього була утворена Всеукраїнська міська рада міських голів, яка спільно з ІТС виробила таку Модель і презентувала її українській громадськості та керівництву держави. Коли у 2007 році прийшов новий уряд, ми мали велику надію, що всі напрацювання, які в нас є, будуть застосовані для реформи місцевого самоврядування, але, на жаль, ситуація залишилася невизначеною. Влада продовжувала приймати неправильні, на нашу думку рішення. Тому Всеукраїнська міська рада міських голів знову активізувала роботу. Мери, які входили до Ради, зібрались і прийняли рішення починати нову фазу цієї роботи, зробивши також акцент на необхідності реформування виборчої системи. Практика показала, що вибори за партійними списками, розбалансувала систему влади, завдала шкоди розвитку громад. Про це, зокрема, йдеться і в Резолюції ПАРЄ по Україні від квітні 2007 року. І поточна системна криза в Україні є результатом поспішної та незавершеної реформи 2004 року. Асамблея тоді настійливо закликала українську владу та провідні політичні сили якнайшвидше трансформувати систему парламентських та місцевих виборів. Але до її порад не дослухалися і зміни не були внесені. Тому виникає небезпечна ситуація з точки зору іміджу України як міжнародного європейського суб’єкта. Зараз міські голови кожної із названих областей підписали звернення до Президента ПАРЄ із підтримкою прийнятої нею Резолюції по Україні. Ці звернення також будуть направлені до Венеціанської комісії, яка проводитиме моніторинг рішень, які не виконує українська сторона. Ми вирішили рухатися так, щоб почати входити в легітимне русло”, – розповів директор Інституту трансформації суспільства.
 
Олексій Гаврилов, голова Вінницької ВГО „Україна – Польща – Німеччина”, зазначив, що теми, які сьогодні розглядаються, є дуже актуальними. Адже законопроекти, які приймаються в Україні останнім часом, заганяють місцеве самоврядування у ситуацію, коли воно взагалі позбавляється прав і ледь жевріє, але все ж таки живе. Вивчаючи досвід Польщі, Німеччини та інших країн Європи, ми бачимо, як їхній рівень життя відрізняється від нашого. „Так відбувається тому, що ці країни, на відміну від України, прийняли відповідні зміни до виборчого законодавства, на яких зараз наполягаємо ми”, – висновував Олексій Гаврилов.  

Під час заходу шляхом таємного рейтингового голосування обрано 5-х міських голів від Хмельницької області, що увійдуть до Організаційного комітету з підготовки І Всеукраїнських національних зборів українських міських голів, присвячених питанням адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. 

У заході взяли участь: представники Хмельницької обласної та міської влади; міські та селищні голови, представники міських та селищних рад Хмельницької області; провідні українські експерти; представники громадських організацій; мас-медіа Хмельниччини. 

Красилівський міський голова Марія Гвоздьова та директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін Голова Хмельницької обласної державної адміністрації Іван Гавчук та директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін

Круглий стіл у Хмельницькій області – це вже 5-й захід за участю міських голів, проведений Інститутом трансформації суспільства в регіонах України. Понад 60 міських голів України уже підписали Звернення до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками. Рішення, прийняті під час таких круглих столів, є надзвичайно важливими в умовах складної політичної, економічної, фінансової та структурної кризи, що нині вирує в Україні. 


Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27