Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Міські та селищні голови Сумщини запропонували зміни до виборчої системи України
ІТС3 лютого 2009 11:30

3 лютого 2009 року в Сумах відбувся круглий стіл „Проведення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції” за участю міських голів Сумщини. Захід був організований Інститутом трансформації суспільства.  


Під час круглого столу: 

- вироблено пропозиції до законів України „Про вибори народних депутатів України” і „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за відкритими списками і можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами;
- наголошено на доцільності формування виконавчих дирекцій обласних рад як виконавчих органів на рівні області із поступовою передачею їм усіх повноважень виконавчої влади, яка сьогодні зосереджена в апаратах обласних державних адміністрацій;
- намічено план заходів, які необхідно здійснити в обласних, міських, селищних радах для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні;
- ухвалено Резолюцію учасників круглого столу про необхідність здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції; Резолюцію надіслано до Парламентської асамблеї Ради Європи, а також Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейської Комісії в Україні, ОБСЄ;
- ухвалено та підписано Звернення міських голів і лідерів громадських організацій України до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками;
- прийнято рішення про скликання І Всеукраїнських національних зборів українських міських голів, присвячених питанням проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. 


У заході взяли участь: керівники Сумської обласної та міської влади; міські та селищні голови, представники міських та селищних рад Сумської області; провідні українські експерти; представники громадських організацій; мас-медіа Сумщини.

Виступи учасників круглого столу
 
Професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління
 Пан Олег Соскін нагадав присутнім, що Сумщина – уже третій регіон, де Інститут трансформації суспільства (ІТС) організовує круглий стіл на тему “Проведення в Україні реформи місцевого самоврядуванні та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції” за участю міських голів. Цей процес було розпочато із зібрання мерів Львівщини, яке відбулося 15 січня, аналогічний захід проведено 23 січня у Вінниці, а тепер черга дійшла й до вашого прекрасного міста Суми. Ключовими учасниками нашого заходу є міські голови та голови селищних рад Сумщини, представники Сумської обласної державної адміністрації та Сумської обласної ради, які давно та плідно працюють з Інститутом трансформації суспільства і не один важливий захід провели з нами спільно на Сумщині. Серед учасників круглого столу ми раді також вітати представників Сумського інституту Міжрегіональної академії управління персоналом (МАУП) та Сумського державного університету – давніх стратегічних партнерів ІТС у Сумах. Тож сьогодні нам належить розглянути та прийняти важливі документи, які вплинуть на подальшу долю Української держави.
 
 За словами пана Соскіна, сьогодні в Україні відбувається відкрите порушення Європейської хартії місцевого самоврядування, яка передбачає децентралізацію влади і посилення її місцевого рівня. Зокрема у Хартії чітко виписано, що на регіональному рівні – в областях та районах – повинен існувати виконавчий орган влади – виконком (або виконавча дирекція), який повинен взяти на себе функції координації всіх процесів на обласному рівні. Дуже важливо, щоб не було пасивності з боку лідерів місцевого самоврядування, які мусять боротися за свої права. Тим більше, що, згідно із законодавством України, вибори міських, селищних та сільських голів повинні відбутися в березні наступного року. Для того щоб рухатися в напрямі реформ, була сформована Всеукраїнська рада міських голів. Найголовнішою функцією свого Інституту Олег Соскін бачить створення відповідного механізму для координації дій міських голів за проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчого законодавства в Україні, які мусять зміцнити систему місцевого самоврядування в Україні.
 
Олег Медуниця, перший заступник голови Сумської обласної державної адміністрації
Пан Олег Медуниця наголосив, що тема круглого столу є дуже важливою, адже вирішення питань, які винесені на обговорення, – це нагальна справа, що відповідає українським національним інтересам. Система проведення виборів до Верховної Ради України, а також до місцевих рад за відкритими списками найбільше підходить для України, у якій громадянське суспільство і демократична культура повною мірою ще не сформовані. За словами пана Медуниці, потрібно перейняти досвід тих країн, які впровадили подібну систему, зокрема – Великобританії. Він підтримує і готовий сприяти створенню виконкомів при обласних, районних, міських радах. Але головне при цьому, вважає представник ОДА, щоб органи місцевого самоврядування виявляли належний рівень відповідальності, а також, щоб їх діяльність була спрямована на реалізацію саме державної політики.
 
Сергій Клочко, заступник голови Сумської обласної ради
 
– На думку пана Сергія Клочка, запровадження виборів за партійними списками для України, мабуть, було ще не на часі. Він вважає, що партійне структурування в обласних, районних, міських радах не призвело до підсилення ролі місцевого самоврядування. Наприклад, у Сумах сьогодні, на жаль, один-два партійних лідери вирішують, як має голосувати рада, а земельну ділянку або ж об’єкт нерухомості можна отримати лише через хабар, який беруть представники депутатської влади. Не було б партійних списків – не було б і такої ситуації.
 
Анатолія Руденко, депутат Сумської обласної ради
 
 - За словами пана Анатолія Руденка, в кожного є особиста думка, але всі згодні з тим, що без внесення змін у виборче законодавство далі рухатися неможливо. Він розповів, що його часто запитують виборці: чому не можуть між собою домовитись Кабінет Міністрів і Президент, чому у Верховній Раді такий безлад, чому в Сумській облраді розглядається багато важливих питань, але жодне з них не вирішується. Уся річ у тому, вважає пан Руденко, що ми пішли не тим шляхом. Як наслідок, приміром, у Сумській облраді існує шість депутатських фракцій. І якщо при вирішенні якогось серйозного питання навіть одна велика фракція виступає проти, то й рішення одразу гальмується. Тому проблематика, яка виноситься на розгляд сьогоднішнього круглого столу, вкрай важлива. Реформування виборчого законодавства і запровадження виборів за відкритими партійними списками дозволить Україні зрушити з тієї мертвої точки, на якій вона зараз перебуває. Ми мусимо прийняти важливі документи, які вплинуть на подальшу долю Української держави та її нації.
 
Професор Ніна Світайло, проректор з наукової роботи Сумського державного університету
 
– Пані Ніна Світайло висловила думку, що в нашій країні процес реформування є перманентним. Ми завжди щось реформуємо, перетворюємо, але від цього для українських громадян виходить тільки гірше, бо у нас немає стабільності та традицій безумовного виконання законів. Водночас пані Світайло переконана в тому, що сьогодні треба говорити про реформування виборчої системи, бо це питання на порядок денний поставило саме життя. У цьому контексті круглі столи, які організовує Інститут трансформації суспільства і які мають практичну спрямованість, на думку науковця, дуже важливі. Обидва питання, які розглядаються, пов’язані між собою і є ключовими для розвитку місцевого самоврядування в Україні. „Якщо центральна влада дослухається міських голів і розпочне реформи, то ми не тільки гідно вийдемо з кризи, а й здійснимо реальний крок на шляху інтеграції до європейської спільноти,” – наголосила проф. Ніна Світайло.
 
Анатолій Ворона, Буринський міський голова
 
 - Пан Анатолій Ворона висловив безумовну підтримку всіх положень, які містяться у  Зверненні міських голів та лідерів громадських організацій України до Парламентської Асамблеї Ради Європи на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками. Він вважає, що у країні настав час виробити кардинальний план для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування. Сьогодні у регіонах і на місцях на відповідальних посадах бракує людей із високим професійним рівнем та інтелектом. Тому невідкладним є також питання кадрової політики, підбору кадрів на посади в обласні, міські, районні, селищні ради. Державі та регіонам потрібні лідери, які б вели за собою націю і могли приймати раціональні та своєчасні рішення. „Від того, чи зможемо ми змінити загальноукраїнську й регіональну еліту, залежить найближче майбутнє нашої країни та регіонів”, – наголосив Буринський міський голова Анатолій Ворона.
 
Іван Борисовський, Тернівський селищний голова
 
– На думку пана Івана Борисовського, сьогодні найактуальнішим як для України, так і для територіальних громад є питання досконалості влади. Необхідно повернути довіру населення до влади, знищити корупцію та хабарництво у владних органах. Представники влади мають повернулися обличчям до народу і демонструвати державницький підхід до вирішення глобальних проблем суспільства та держави. „Ми готові брати участь у проектах Інституту трансформації суспільства, оскільки, як показує практика, вони є дієвими і корисними для місцевого самоврядування, зміни свідомості наших людей, безпеки та цілісності України”, – наголосив Тернівський селищний голова.
 
Анатолій Чубун, Ямпільскій селищний голова
 
– Серед актуальних проблем сьогодення пан Анатолій Чубун бачить недосконалість законодавства, починаючи від Конституції України та Закону про місцеве самоврядування і до бюджетного законодавства, яке терміново необхідно реформувати та привести до вимог європейської інтеграції. Ямпільскій селищний голова підтримав свого колегу із міста Бурин  в питанні введення у країні та регіонах політики трансформування та оновлення кадрового потенціалу, бо проблеми виникають передусім через неефективних управлінців. Україні вкрай потрібні представники нової генерації, які своїми ідеями та проектами прискорять рух суспільства у цивілізованому напрямі. І від цього залежить майбутнє України та регіонів, – переконаний пан Чубун.

 

Підсумки

Учасники заходу прийняли рішення про проведення в містах розширених засідань виконкому, сесій міської ради, відкритих громадських слухань з метою вироблення пропозицій про необхідність внесення змін до чинного законодавства України щодо проведення виборів за відкритими списками.

Міські голови Сумщини ухвалили та підписали Звернення до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими партійними списками.

Міські голови також підтримали рішення про подальше проведення зустрічей міських голів та лідерів місцевих громад з метою обговорення питань реформування місцевого самоврядування та виборчої системи України.

Прес-служба
Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27