Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Міські та селищні голови Вінничини запропонували зміни до виборчої системи України
ІТС23 січня 2009 17:35

23 січня 2009 року Інститут трансформації суспільства (Київ) та МГО „Україна-Польща-Німеччина” провели у Вінниці круглий стіл „Здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції” за участю міських голів Вінничини.


Під час круглого столу:

-         вироблено пропозиції про внесення змін до Законів України „Про вибори народних депутатів України” і „Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів” щодо проведення виборів за відкритими списками і можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами;
-         наголошено на доцільності формування виконавчих дирекцій обласних рад як виконавчих органів на рівні області з поступовою передачею їм усіх повноважень виконавчої влади, яка сьогодні зосереджена в апаратах обласних державних адміністрацій;
-         намічено план заходів, які необхідно здійснити в обласних, міських, селищних радах для успішного впровадження реформи місцевого самоврядування в Україні; 
-         ухвалено Резолюцію учасників круглого столу про необхідність здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування та реформи виборчого законодавства відповідно до вимог європейської інтеграції; Резолюцію надіслано до Парламентської Асамблеї Ради Європи, а також до Офісу Ради Європи в Україні, Представництва Європейської Комісії в Україні, ОБСЄ;
-         ухвалено та підписано Звернення міських голів і лідерів громадських організацій України до Президента Парламентської Асамблеї Ради Європи пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції ПАРЄ щодо доцільності проведення в Україні виборів за відкритими списками;
-         прийнято рішення про скликання І Всеукраїнських національних зборів українських міських голів, присвячених питанням проведення адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи в Україні. У заході взяли участь: керівники Вінницької обласної та міської влади, Інституту трансформації суспільства, МГО „Україна-Польща-Німеччина”; Барський міський голова, Іллінецький міський голова, Козятинський міський голова, Ладижинський міський голова, Могилів-Подільський міський голова, Немирівський міський голова, Погребищенський міський голова, Тульчинський міський голова, Хмільницький міський голова, Шаргородський міський голова, Ямпільський міський голова, заступник Гайсинського міського голови, заступник Жмеринського міського голови; Вороновицький селищний голова, Стрижавський селищний голова, заступник Крижопільського селищного голови, заступник Турбівського селищного голови; представники політичних партій та громадських організацій; засоби масової інформації Вінниччини.

Керівники міських рад та громадських організацій Вінничини підтримали рішення про внесення змін до виборчого законодавства України стосовно проведення виборів депутатів Верховної Ради України та місцевих рад за відкритими партійними списками та можливості утворення виборчих блоків позапартійними особами. Були ухвалені відповідні Резолюція та Звернення, до Президента ПАРЄ.

 

Огляд круглого столу
 
Захід відкрив Сергій Татусяк, Голова МГО “Україна – Польща – Німеччина“ (Вінниця)
 
- Міські й сільські голови – це та категорія людей, у яких ми бачимо рушійну силу перетворень і демократичних процесів, які мають відбуватися в Україні. Як член Бюро Європейської Асоціації колишніх парламентарів країн Євросоюзу та Європарламенту я маю  можливість безпосередньо спостерігати позитивний вплив демократії на розвиток  суспільства. Україна ж досі не налагодила ефективну систему влади, через що потерпають як місцеві громади, так і кожна конкретна людина в нашій державі. Якщо сьогодні кардинально не вдосконалити владні відносини, то українські громадяни не дочекаються кращої долі. Тож на часі – відпрацювати та сконструювати таку модель влади, яка вже довела свою ефективність у країнах Європи. Нам варто взяти за приклад досвід інших народів, зокрема поляків, які пройшли нелегкий шлях становлення державних інститутів, особливо місцевого самоврядування. Одним із серйозних рішень ПР у 90-х роках була передача левової частки повноважень від центру до регіонів (воєводства, повіту, територіальної громади).
 
Спілкуючись влітку минулого року з віце-президентом Європарламенту Мареком Шівецьом, мене вразили такі його слова: „Я переймався контактами України та Польщі 9 років, і вже 3 роки переймаюся контактами Євросоюзу та України. І, на превеликій жаль, маю констатувати, що форми і методи роботи центральних органів влади є неефективними та неперспективними для України”. Цілковито підтримуючи цю думку, додам, що так у нас відбувається насамперед через те, що політична еліта плутає інтерес держави із власним інтересом, а функції органів місцевого самоврядування не підкріплені відповідними повноваженнями і ресурсами.
 
Тільки активна життєва і публічна позиція  лідерів територіальних громад, представників органів місцевого самоврядування зможе зрушити ситуацію з місця й дати перспективу для Української держави. Міські та сільські голови, депутати міських, сільських, селищних рад можуть розраховувати лише на себе і повинні об’єднувати зусилля для відстоювання власних прав. Адже Центр, і це слід відверто визнати, сьогодні  не переймається проблемами територіальних громад.
 
Водночас, у цій справі велике значення має просвітницька робота та обмін досвідом. Якщо людина не знає чого прагнути, яким чином вийти на реалізацію того чи іншого плану, рішення, то перспективи у нас не буде. Товариство „Україна – Польща – Німеччина” активно працює у цьому напрямі. Тільки в минулому році проведено більше десятка семінарів за кошти Європейського Союзу, організовано візити депутатів сільських і селищних рад, міських рад, різних груп для стажування та навчання у країнах ЄС. Я вважаю, що це найефективніша форма роботи, яку ми будемо продовжувати, зокрема і в співпраці з Інститутом трансформації суспільства, який має багато плідних ініціатив у цій сфері.
 
У нас є достатньо можливостей, щоб сформувати у Вінницькій області такий інтелектуальний і кадровий потенціал, який буде здатен впоратися з будь-якими місцевими проблемами й дати приклад іншим областям як потрібно працювати. Загалом в Україні надзвичайно багато досвідчених міських і сільських голів, які можуть генерувати успіх і надавати користь Українській державі.
 
Сергій Татусяк закликав міських голів та представників громадських організацій до активної роботи у сфері реформування системи місцевого самоврядування, щоб досягти важливого результату – змусити парламент та уряд поділитися повноваженнями, якими сьогодні наділений Центр, на користь територіальних громад. Якщо вони матимуть наповнений бюджет, належні юридичне забезпечення та матеріальну базу, то Українська держава зможе реально просунутися на шляху європейської інтеграції.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління (Київ)
 
- 12 липня 2007 року з ініціативи міських голів та Інституту трансформації суспільства в Україні була створена Всеукраїнська рада міських голів із проведення адміністративно-територіальної  реформи та реформи місцевого самоврядування в Україні, обрані Бюро і Комітет Ради. Були напрацьовані відповідні законопроекти, зокрема проект Закону України „Про адміністративно-територіальний устрій України”, зміни до виборчого законодавства. Але у 2008 році Всеукраїнська рада міських голів призупинила свою діяльність, оскільки нове керівництво Уряду проголосило, що береться за проведення адміністративно-територіальної реформи. На жаль, очікування міських голів не справдилися. В основу реформи було покладено чисельність громад – принцип, який не може діяти й забезпечувати процеси розвитку. Урядовий законопроект не передбачає ні розщеплення податків, ні ліквідацію казначейства, ні розширення повноважень органів місцевого самоврядування, ні зміни територіальних меж за рішенням місцевих референдумів – усе, по суті, залишається без змін, і ще в гіршому вигляді, ніж це було в першій редакції цієї реформи, запропонованій Р. Безсмертним.
 
Але процес реформування вже неможливо зупинити, і тому міські голови мають сьогодні активізувати свої зусилля і рухатися вперед тим напрямом, який був розроблений нами раніше. Аби адміністративно-територіальна реформа була дієвою, її потрібно проводити одночасно із внесенням змін до виборчого законодавства стосовно проведення виборів депутатів усіх рівнів за відкритими партійними списками. Ми  вирішили пришвидшити цей процес. І маємо для цього необхідні аргументи. Виявляється, Парламентська Асамблея Ради Європи у 2006–2007 рр. прийняла чотири резолюції стосовно недосконалості виборчої системи в Україні. Резолюція ПАРЄ № 549, що була прийнята у Страсбурзі у 2007 році, жорстко рекомендувала Українському керівництву негайно змінити виборчу систему і перейти до виборів за відкритими партійними списками не в єдиному загальному державному окрузі, а у визначених регіональних виборчих округах. Отже, ПАРЄ та Рада Європи жорстко зафіксувала цю вимогу. Однак Україна, яка ратифікувала всі документи Ради Європи, і делегація з народних депутатів, які є членами ПАРЄ, свідомо, брутально і підступно не виконують цієї Резолюції. Таким чином наша країна поставила себе поза межі правового процесу в Європейській спільноті. Так само відбувається з ОБСЄ та іншими міжнародними організаціями.
 
Отже, ми можемо взяти за основу Резолюцію № 549 і перейти до конкретних кроків щодо реформи місцевого самоврядування. Міські голови Львівщини під час наради, організованої Інститутом трансформації суспільства у Львові 15 січня, прийняли рішення скликати І Всеукраїнські національні збори міських голів, де визначити конкретні кроки, які потрібно здійснити для негайного здійснення в Україні реформи місцевого самоврядування і реформи виборчої системи. Мери Львівської області підписали Звернення до Президента ПАРЄ пана Луїса Марії де Пуча на підтримку Резолюції № 549, яку ІТС надіслав у штаб-квартиру  ПАРЄ. Подібні рішення повинні якнайшвидше ухвалити міські та селищні голови в усіх областях України. Органи місцевого самоврядування повинні організувати у своїх містах відповідні громадські слухання на підтримку проведення I Всеукраїнських національних зборів міських голів, присвячених питанням упровадження в Україні адміністративно-територіальної реформи та реформи виборчої системи та приведення її до вимог Ради Європи.
 
Михайло Саволюк, Могилів-Подільський міський голова (Вінницька обл.)
 
- Єдиний шлях – це реформи, і міським головам треба не політикою перейматися, а робити свою політику, тобто створювати партію громад – об’єднання, яке повинно захищати наші інтереси. Наприклад у Польщі та країнах Балтії громади наполягли на тому, щоб були  прийняті законодавчі акти, згідно з якими жодне рішення, яке стосується органів місцевого самоврядування, не повинно прийматися на рівні парламенту чи уряду, якщо воно не пройшло погодження (експертизу) в асоціаціях місцевих влад. І якби якийсь політичний діяч висловив іншу думку, то це була б його політична смерть. Цей досвід вартий наслідування.
 
В Україні, на жаль, ситуація інша. Асоціація міст України та громад не має достатнього впливу, а прийняті на її численних засіданнях рішення не набувають сили закону. У органів місцевого самоврядування є бажання і певний потенціал, але їх повноваження та можливості вкрай обмежені, а АМУ не здатна відстояти наші права. Необхідно активізувати її діяльність,   зробити більш „зубастою” у захисті інтересів громад. Для цього потрібно здійснити певні кадрові зміни, ефективніше співпрацювати з міжнародними інституціями, депутатами Верховної Ради, лідерами громадськими організацій, щоб примусити владу зробити ці реформи.
 
Міські голови Вінничини, безумовно, повинні підписати Звернення до ПАРЄ, щоб підтвердити своє позитивне ставлення до прийнятої нею Резолюції стосовно недолугої виборчої системи, яка діє в Україні. Вибори за закритими партійними списками призвели до гострих проблем, які практично неможливо розв’язати за нинішньої системи організації влади – як центральної, так і місцевої. Таким чином через певні міжнародні інституції ми можемо чинити тиск на Парламент та Уряд України.
 
Валерій Коломєйцев, Ладижинський міський голова
 
- Проблеми, які існують у теперішній час, усім відомі, а тому потрібно впливати на майбутнє Української держави, щоб дати суспільству якусь надію. Лідерів місцевих громад повинні чути у Центрі й реагувати на наші вимоги. Але без певних кардинальних змін у системі організації влади в напрямі зміцнення місцевого самоврядування голос громад залишиться лише „коливанням повітря”. Для активізації відповідних реформ, як правильно ініціює Олег Соскін, необхідно підключати європейські інституції, вчасно реагувати на поради ПАРЄ, і зокрема в частині зміни виборчого законодавства та проведення адміністративно-територіальної реформи. Такі кроки потрібно підтримати, ухваливши відповідні рішення на зборах громад у кожному селі, місті, районі. Критична кількість резолюцій фактично стане вимогою українських громадян до керівників держави здійснити кардинальні зміни у країні шляхом зазначених реформ.
 
Лідія Петровська, Ямпільський міський голова
 
- Кардинальні зміни у країні шляхом проведення адміністративно-територіальної реформи вкрай необхідні нашому суспільству. Особливо це стосується питань юридичної захищеності міських, сільських, селищних голів, адже нині вони не захищені від певних сил, які хочуть їх дискредитувати, аби не дати проводити правильну політику у своєму регіоні. Ми повинні „ворушити” Уряд, щоб питання місцевого самоврядування були вирішені належним чином у нашій державі, щоб міські голови не усувалися масово з посад, як це відбувається сьогодні.
 
Віктор Качур, Немирівський міський голова
 
- Проблеми, які існують у кожному українському місті, нині ще більше загострилися через фінансово-економічну кризу, яка вразила Україну. У країні назріває революційна ситуація, потрібні суттєві зміни в законодавстві та системі влади. На сесії Немирівської міської ради депутати одноголосно прийняли рішення про необхідність адміністративно-територіальної реформи та виборчого законодавства, аби зберегти і зміцнити нашу державу.
 
23 січня 2009 року була підписана Угода про співпрацю між Товариством “Україна – Польща – Німеччина“ та Інститутом трансформації суспільства.


Прес-служба
Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2018. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27