Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Чому молодь «за» чи «проти» вступу України до НАТО? - Студентські дебати в Одесі
ІТС22 грудня 2008 16:54

19 грудня 2008 року в Одесі в рамках новоствореного Одеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці (ОНІЦЄС), що буде діяти на базі Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського, були проведені студентські дебати на тему: „Чому молодь «за» чи «проти» вступу України до НАТО?”. Захід організував Інститут трансформації суспільства у співпраці з Південноукраїнським державним педагогічним університетом ім. К.Д.Ушинського за участі Міністерства освіти і науки України, Міністерства закордонних справ України, Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Одеської обласної державної адміністрації, Одеської обласної ради, Одеської міської ради.
 
Урочисте відкриття Одеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці  відбулося напередодні, 18 грудня 2008 року. ОНІЦЄС створений за моделлю, розробленою Інститутом трансформації суспільства.
 
Відкриття Центру і проведення студентських дебатів стало можливо завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Литовської Республіки та Посольства Литви в Україні.
 
Мета заходу:
1) Активізація діяльності Одеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці. Підключення до його роботи студентської молоді Одеси.
2) Формування молодіжного клубу „Дебати” як складової Одеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці;
3) Висвітлення ролі НАТО в забезпеченні національної цілісності та безпеки Української держави;
4) Проведення дебатів між групами студентської молоді для:
-        виявлення природи і можливостей подолання існуючих міфів щодо НАТО,
-        окреслення переваг та загроз, пов’язаних зі вступом України в Альянс,
-        визначення перспектив України щодо членства в НАТО.
 
Учасники дебатів:
 
1. Чотири студентські команди
 
Команди були сформовані зі студентів Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського
 
2. Експерти (журі):
 
Ірина Жовта,
завідувач сектору інформації і комунікацій
Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України
 
Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та
підприємництва Національної академії управління,
заступник голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна – НАТО
 
Олена Лісєєнко,
доцент кафедри філософії та соціології Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського, кандидат соціологічних наук
 
Олександр Славський,
президент Одеського відділення ВМГО «Дебатна Академія»
 
 
3. Аудиторія – викладачі та студенти:
Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського
Одеського національного університету ім. І.І.Мечникова
Одеського національного морського університету
Одеського державного економічного університету
Одеської національної морської академії
Одеської національної юридичної академії
Слухачі Одеського регіонального інституту державного управління
Національної академії державного управління при Президентові України

І. Відкриття дебатів. Вступні промови
 
Атон Ананьєв, проректор з науково-педагогічної роботи Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського, привітав учасників дебатів. Він зазначив, що в університеті успішно реалізуються принципи Болонської декларації, а також відбувається потужна міжнародна співпраця. А. Ананьєв переконаний, що проведення публічних дебатів серед студентства в контексті інтеграції України до євроатлантичної структури безпеки є невід’ємною складовою вищого навчального закладу. „Студентські дебати з питань євроатлантичної інтеграції України – це можливість для молоді обговорення питань щодо НАТО, вироблення свідомої позиції та бачення інтеграційних процесів”, – сказав проректор ПДПУ. Він побажав успіхів учасникам дебатів і висловив переконання, що їх проведення буде плідним та корисним для формування світоглядної позиції студентства щодо євроатлантичного майбутнього України.
 
Антонюк Н.А., представник Управління освіти Одеської обласної державної адміністрації, наголосив що вступ до НАТО належить до головних тем політичної та публічної дискусії в державі. Хтось має аргументовано відповідати на запитання стосовно НАТО, які ставлять громадяни, і особливо молодь. Він висловив упевненість у тому, що для викладачів, які працюють із питаннями, пов’язаними з євроатлантичної тематикою, дуже важливим є отримання нових знань та інформації для практичної освітянської діяльності. Дебати – важлива форма діяльності, бо в ході дискусій краще і легше усвідомлюються складні процеси, а євроатлантична інтеграція – мабуть, найскладніший серед них, зауважив. Н. Антонюк.
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, заступник голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна – НАТО, керівник проекту, привітав учасників дебатів і окреслив мету заходу. Він зауважив, що саме під час дебатів людина може якнайкраще уявити і усвідомити світові явища, закони розвитку і відповідні практики. Він звернувся до студентства і пояснив, що „молодіжні дебати  повинні допомогти молоді зрозуміти сенс буття, отримати відповідну інформацію і знання, виробити практичні навички. Діяльність новоствореного Одеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці сприятиме тому, щоб молодь мала змогу піднімати свій професійний та інтелектуальний рівень, робити свідомий вибір моделі розвитку своєї країни”. Далі О. Соскін наголосив, що, на його переконання, саме євроатлантична модель розвитку Україниє найбільш адекватною для нашої країни як європейської держави. Але молодь мусить сама розібратися і зрозуміти, чому саме такий вибір відповідає національним інтересам України. Одеський центр євроатлантичної співпраці покликаний здійснювати інформаційно-просвітницьку функцію і організовувати відкриті дискусії, аби молоді люди сформували власну, професійну, аргументовану точку зору на ту чи іншу проблему з означеної проблематики. Дебати – це публічна форма дискусії.
 
Основною метою публічних дебатів в Одесі є обговорення міфів щодо НАТО та шляхів їх спростування, а також нових можливостей, а також нових можливостей, які відкриваються перед Україною в контексті рішень Бухарестського саміту та зустрічі міністрів закордонних справ у Брюсселі, – сказав заступник голови Координаційної Ради Громадської Ліги Україна – НАТО Олег Соскін.
 
Він проінформував присутніх, що при кожному із ЦЄІ, які створені Інститутом трансформації суспільства в регіонах України, обов’язково буде такий елемент розвитку, як  молодіжний клуб „Дебати”.
 
Олександр Славський, президент Одеського відділення ВМГО «Дебатна Академія», розповів про рух дебатів в Україні, а також участь „Дебатної Академії” у проекті Інституту трансформації суспільства зі створення центрів євроатлантичної інтеграції в усіх регіонах України. Він пояснив, що дебати – це методика викладання, яка розвиває певні людські якості – креативність мислення, ораторське мистецтво людини та інше. Важливо зазначити, що саме через гарячу дискусію, яка закріплена відповідними знаннями, можна досягти спільно виробленої концепції учасників, або принаймні переконати опонентів щодо неправильності позицій. Пан Славський пообіцяв активно сприяти включенню одеських студентів до всеукраїнських дебатних раундів, турнірів та шкіл, що стосуються вироблення об’єктивної оцінки переваг та загроз, пов’язаних зі вступом України в НАТО.
 
ІІ. Дебати серед студентської молоді
 
Модератором студентських дебатів виступив експерт, фахівець із проведення всеукраїнських дебатів Олександр Славський, президент Одеського відділення ВМГО «Дебатна Академія», головою журі – професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (Київ).
 
 
Головуючий дебатів Олександр Славський окреслив тематику дебатів, наголосив на важливості теми євроатлантичної інтеграції, яка сьогодні є предметом активного суспільного обговорення, а також визначив формат дебатів.
 
Учасниками дебатів були чотири студентські команди: дві команди відстоювали позицію прихильників вступу України в НАТО, дві – противників (опозиція).
 
Аудиторія  мала можливість поставити учасникам дебатів запитання, а також зробити коментарі та уточнення.
 
Експерти, які виступили у ролі журі, ставили запитання, визначали переможців та підбили підсумки дискусії.
 
 Дебати проходили у два відбіркові тури, які були присвячені розгляду двох блоків питань:

1. Міфи щодо НАТО та можливості їх подолання: українська дійсність і перспектива.
2. Вступ України до Північноатлантичного альянсу: нові шанси нашої країни в контексті рішень Бухарестського саміту та зустрічі міністрів закордонних справ у Брюсселі.
 
У другий тур вийшли дві команди, одна з яких стала переможницею.
 
На початку дебатів усі чотири команди представили свою позицію стосовно євроатлантичного майбутнього України та існуючих міфів щодо Північноатлантичного альянсу, які перешкоджають українським громадянам зробити свідомий вибір відносно вступу в НАТО. Презентуючи власне розуміння проблеми, студенти спиралися на досвід посткомуністичних країн, які вже є членами Альянсу. Кожна команда відповідала на запитання команди-візаві, аудиторії, членів журі.
 
Основні аргументи команди опозиціонерів:
 1. Україна визначена в Конституції як позаблокова держава, тому вступ до НАТО – антиконституційний крок.
 2. Вступ до Нато може викликати можливість сепаратизму.
 3. Інтеграція в НАТО потребуватиме певного фінансового внеску (наприклад внесок Польщі становить 40-50 млн. дол.), а наша держава не настільки фінансово сильна, щоб сплачувати такі кошти.
 4. Вступ України до НАТО значно погіршить відносини нашої країни з Росією, оскільки вона може запровадити проти нас економічні та дипломатичні санкції.
 5. Україна може бути втягнута у військові конфлікти.
 6. Посилиться вплив НАТО на розвиток українського ОПК, наша військова продукція стане неконкурентоспособною.
 7. Ми станемо плацдармом для розміщення військових сил НАТО.
 
Основні аргументи команди прихильників НАТО:
 1. Вступ до НАТО зміцнить національну безпеку та територіальну цілісність України.
 2. НАТО не вимагає розміщення на території країни-члена військових баз, оскільки Україна має достатній військовий, людський і технологічний потенціал і може гарантувати безпеку.
 3. Сильна безпека країни, забезпечена членством в НАТО, позбавляє сили сепаратистів
 4. Вступ до НАТО дозволить нам позбутися впливу і диктату з боку Росії і, можливо, відновлення його в майбутньому. Тож ми зможемо бути незалежною країною в повному розумінні цього слова.
 5. Вступ до Альянсу не потребуватиме від нас значних коштів. Навпаки, членство в НАТО дає нам дуже хороші можливості забезпечити власну безпеку за невеликі кошти, адже колективна безпека завжди дешевша.
 6. Членство в НАТО не сприяє розірванню військово-технічних зв’язків з іншими державами.
 7. Вступ до НАТО покращить нашу зброю, вона стане більш сучасною, відповідатиме світовим стандартам.
 
Команда Уряду відстоювала курс України на євроатлантичну інтеграцію:
По-перше, згідно з Вашингтонською Угодою, всі країни – члени НАТО об’єднуються і захищають ту країну-члена, де відбувся конфлікт. Всі знають, що рівень обороноздатності України сьогодні перебуває не на дуже високому рівні, тому якщо у нас стануться якісь катаклізми, то НАТО зможе допомогти нам захистити свою територію.
 
По-друге, у нас час дуже вигідно і престижно бути в НАТО. Як відомо, історія України – це демонстрація її залежності від Москви. І сьогодні нас у світі часто ідентифікують як додаток Росії. Якщо ж ми вступимо до НАТО, то заявимо свою активну позицію як незалежна держава, суб’єкт, а не об’єкт міжнародних відносин. І нам не потрібна буде думка Росії, куди нам рухатися і як вирішувати власні проблеми. Вступ до НАТО посилить наші зв’язки з іншими державами, бо для цього буде створений сприятливий простір.
 
По-третє, переваги вступу в НАТО для України значно більші порівняно з коштами, які для цього знадобляться.
 
Основні питання, які були поставлені командам:
 • Чи зможе Росія використати проти України зброю в разі її вступу до Північноатлантичного альянсу?
 • Чому Росія боїться, щоб Україна була членом НАТО? Це пов’язано з міфами чи з іншими причинами?
 • НАТО – історичний ворог Росії. Це міф чи реальність?
 • Якщо ми увійдемо до НАТО, то чи не стане наша територія військовим плацдармом, де розташовуватися військові бази НАТО, ракети-перехоплювачі (як у Польщі), то чи це не означатиме, що ми можемо стати ціллю для ядерного удару?
 • Чи існує очевидний зв’язок між вступом України в НАТО і посиленням демократичних засад розвитку нашої країни?
 • Чи покращиться економічний розвиток нашої країни і чи підвищиться добробут громадян із приєднанням України до Північноатлантичного альянсу?
 • Яких реальних труднощів зазнає Україна зі вступом у НАТО?
 • Здійснення яких реформ вимагає від нас НАТО, щоб прийняти нас у свою організацію?
 • Якщо в Інтернеті, як кажуть, часто розміщується дезінформація, то де ж брати об’єктивну інформацію щодо НАТО, де її джерела? та багато ін.
 
ІІІ. Підсумки

Професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (Київ),
голова журі дебатів, підбив підсумки дискусії. Він сказав, що перші дебати, проведені в рамках новоствореногоОдеського науково-інформаційного центру євроатлантичної співпраці (ОНІЦЄС), продемонстрували великий інтерес молоді до проблем євроатлантичної інтеграції України. Одеські студенти долучилися до дебатного руху, набуття полемічних навичок, і це не пройде даремно. Вони навчаться шукати відповіді на актуальні виклики сучасності й стануть активними громадянами України, що вболівають за її долю та гідне майбутнє.
 
Попри певні труднощі та особливості сприйняття НАТО серед мешканців Одеського регіону, студенти одеських вузів змогли довести свою аргументацію як із однієї сторони, так і з іншої. Простежувався цікавий хід думок тих студентів, які краще усвідомлюють роль України в питаннях забезпечення миру і стабільності у світі. Вони виявили природу подолання існуючих міфів щодо НАТО, деякі з них об’єктивно оцінили переваги та загрози, пов’язані із вступом України в НАТО.
 
Варто відзначити, що дискусія проходила у гострій та інтерактивній формі, до її участі була залучена аудиторія. По закінченні студентських дебатів відбулося експертне оцінювання виступаючих та проведене анкетування учасниківз питань євроатлантичної інтеграції України.
 
Перемогу отримала команда прихильників вступу України НАТО через більшу аргументованість своєї позиції та вміння доказово наводити контраргументи.
 
Аналітичний огляд підготовлений Інститутом трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27