Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Підготовка менеджерів міжнародних проектів для місцевої влади: використання польського досвіду в Україні
ІТС20 листопада 2008 18:48

18–20 листопада 2008 року в Сумах пройшов тренінг „Підготовка менеджерів міжнародних проектів для місцевої влади: використання польського досвіду в Україні”, організований Інститутом трансформації суспільства (директор – Олег Соскін) спільно із Сумською обласною державною адміністрацією та Сумською обласною радою. Захід проводився за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща в розвиток проекту „Налагодження співпраці між українськими і польськими регіонами на прикладі Сумської області (Україна) та Любуського воєводства (Польща)”. 

Учасники заходу: Лешек Прокопович, радник Міністра Управління Комітету Європейської Інтеграції з Департаменту Обслуги Національного Координатора Допомоги (Варшава, Польща); Ришард Сосновскі, радник Посольства Республіки Польща в Україні; Валерій Сьома, уповноважений Президента міста Гожов Великопольський (Польща) з питань партнерської співпраці з країнами Східної Європи; В’ячеслав Шапошнік, голова Сумської обласної ради; представники Сумської обласної державної адміністрації та міської ради; міські голови та представники міських рад міст Сумської, Запорізької, Харківської, Полтавської областей України; Анатолій Васильєв, ректор Сумського державного університету; Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства; Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління; Олексій Гаврилов, голова ВОО МГО „Україна-Польща-Німеччина” (Вінниця); Ігор Сєрих, голова ВГО „Українська асоціація досліджень європейської спільноти” (Рівне). 

 

 


Перший день, 18 листопада 2008 року

 

Вступне слово організаторів: окреслення мети та змісту тренінгу
 
Професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, керівник проекту, зазначив, що мета тренінгу – сприяння поглибленій співпраці між містами Сумської області та Любуського воєводства, реалізації ними спільних європейських проектів, створенню відділів європейської інтеграції у структурі міськвиконкомів (на кшталт Бюро євроінтеграції в Польщі), підготовці професійних менеджерів для роботи в Бюро та складання міжнародних проектів. Олег Соскіннаголосив на необхідності розбудови  партнерської мережі українських і польських міст, налагодження ділової співпраці, використання польського досвіду у формуванні системи реального місцевого самоврядування.
 
В’ячеслав Шапошнік, Голова Сумської обласної ради сказав, що ефективне рівноправне партнерство між регіонами і територіальними громадами України та країн Євросоюзу – це запорука майбутнього процвітання і розвитку. Реформа органів місцевої влади є обов'язковою умовою, яка необхідна для всебічного та повноцінного розвитку людини, громади, усього суспільства. „Наші польські колеги вже пройшли цей шлях і на практиці оцінили всі переваги децентралізації влади, повноцінного місцевого самоврядування, європейських принципів управління суспільними процесами. Саме тому обмін досвідом, практичні заняття і тренінги за участі наших польських друзів є вкрай важливими та  необхідними для нас – представників місцевого самоврядування і виконавчої влади Сумщини”, наголосив Голова Сумської обласної ради. Він щиро подякував Посольству Республіки Польща в Україні та Інституту трансформації суспільства за організацію тренінгу.
 
Анатолій Васильєв, ректор Сумського державного університету, розповів присутнім про те, що Сумський державний університет має 40 угод про співпрацю з різними країнами Європи, і 13 із них укладено саме з польськими університетами. Студенти СДУ проходили стажування в різних ВНЗ Польщі в рамках відповідних програм, які пов’язані із питаннями місцевого самоврядування. Він відзначив активну участь університету в європейських програмах, форумах, проектах, конкурсах і т.д. Ректор Сумського державного університету висловив сподівання, що отримані під час тренінгу знання і навички стануть відчутною допомогою в повсякденній роботі на благо територіальних громад Сумщини. 
 
Ришард Сосновскі, радник Посольства Республіки Польща в Україні, привітав учасників тренінгу і підкреслив, що тема зустрічі актуальна та перспективна. Він розповів, що Посольство РП підтримує розвиток усебічних контактів на міжрегіональному і міжміському рівнях між Україною та Польщею. Наразі вже налагоджено співпрацю між рядом українських і польських міст, а також областей і воєводств. Дуже активно розвивається партнерство Сумської області та Любуського воєводства, причому як на рівні регіонів, так і на рівні міст. Нині, зокрема для польських міст у Сумській області продовжується пошук українських міст-партнерів, серед яких: Глухів, Охтирка, Тростянець, Кролевець та ін. Представники місцевого самоврядування чудово знають основні потреби своїх громад, тому обмін досвідом українських і польських міських голів сприяє вирішенню деяких проблем на місцях.
 
Олексій Гаврилов, голова ВОО МГО „Україна-Польща-Німеччина”,зазначив, що досвід реформування польського місцевого самоврядування дуже важливий для України. Водночас, позитивні зміни на місцевому рівні в Польщі відбулися завдячуючи досвіду Німеччини. „Якби не Німеччина, то Польща так швидко не змогла б адаптуватися до умов Європейського Союзу і бути рівноправним членом цієї Унії”, – сказав пан Гаврилов. Проводячи аналогію, він підкреслив, що Україна так само має спертися на досвід Польщі як більш просунутої у сфері реального самоврядування країни. Він поінформував, що у м. Познань (Польща) є громадська організація Великопольський центр освіти і самоврядування, яка займається навчанням органів місцевого самоврядування. Це найбільша і найдавніша регіональна ГО у Польщі, яка діє з 1990 року. На теренах  Вінницької області з польськими партнерами налагодили контакти 125 українських структур (зокрема всі райони і міста області). Партнерство оформлюється або угодою про співпрацю, або протоколом намірів обох сторін (на початковому рівні).  
 
Тренінг
 
Валерій Сьома, уповноважений Президента міста Гожов Великопольський з питань партнерської співпраці з країнами Східної Європи, презентував доповідь на тему: „Програми Європейського Союзу і можливості залучення коштів ЄС для розвитку самоврядних територій: досвід Польщі”. За словами пана Сьоми, три роки тому була підготовлена і підписана Угода про партнерство та співпрацю між польським містом Гожов Великопольський і українським містом Суми. Власне ініціатива передачі досвіду управління на місцевому рівні належить польській стороні. Місто Гожов Великопольський, за оцінкою Євро комісії, увійшов у 20-ку міст, які раціонально і доцільно використовують кошти ЄС. Від 2004 року для розвитку міста Гожов з ЄС щорічно виділяються кошти в сумі 40–50 млн. євро. Але це становить лише 5–10% ресурсів, які вкладаються у розвиток міста, решта – це власні кошти.
 
Пан В.Сьома зазначив, що кошти програм ЄС для м. Гожова були зосереджені на будівництві об’їзних доріг навколо міста, міжміського сполучення, особливо внутрішнього міського значення. У місті Гожові щорічно проходить регіональна господарська презентація. Це дуже важливо для місцевої громади, адже є можливість ознайомитися з різноманітною продукцією різних країн Європи: Данії, Норвегії, Німеччини.
 
Ще до вступу до ЄС і НАТО Польща почала активний інвестиційний рух. Це означає, що керівництво держави впроваджувало сприятливий інвестицій клімат. На місцевому рівні створювалися певні пільги для іноземних інвесторів щодо будівництва сучасних підприємств. Варто зазначити, що органами місцевого самоврядування важлива роль приділяється розвитку зеленого туризму, рекреації, екології.
 
Валерій Сьома зазначив, що місто Гожов розробило і впроваджує План стратегічного розвитку на 2007–2013 рр. У ньому основне місце займає економічний блок і механізми вирішення проблеми безробіття. Утім, відсоток безробітних людей у місті Гожов Великопольський один із найнижчих у Польщі, – він складає 3,4%. Основний наголос у Плані стратегічного розвитку було зроблено на підтримку малого і середнього бізнесу, надання відповідних гарантій та соціальних умов населенню міста.
 
Упродовж 2007 року в Гожові створено два великих підприємства з іноземними інвестиціями, два вищі навчальні заклади (Вища школа бізнесу, Школа інформатики). Будується соціальне житло для студентської молоді. Міська влада вирішує питання, пов’язані з упровадженням технологій енергозаощадження, охороною здоров’я, реконструкцією транспортних розв’язок, каналізаційних очисних споруд, очисткою питної води, екологією.
 
Представник Президента міста Гожов зазначив, що на відміну від української практики польська практика формування міського бюджету – це своєрідний референдум, документ, який враховує точку зору простого громадянина, жителя міста. Прозорість і гласність – основа роботи конкретного міста, а відтак і розвитку громади в цілому. Сьогодні місто Гожов має 138 тис. населення і бюджет у розмірі 600 млн. грн.
 
Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління, виступила із презентацією на тему: „Структура Бюро євроінтеграції. Функції директора та керівників підрозділів Бюро європейської інтеграції”. Вона розповіла, що Інститут трансформації суспільства вже давно займається організацією і проведенням конкретних заходів у рамках великих проектів із органами місцевого самоврядування Польщі, Асоціацією міст і громад Норвегії та Фінляндії, Міжнародним Вишеградським Фондом. Пані Надія Матвійчук окреслила можливості фінансування місцевої влади із фондів Європейського Союзу, залучення іноземних інвестицій в економіку, формування моделі інвестиційно-інноваційної розвитку міст, формування бізнес-інкубаторів і технологічних парків.
 
Експерт розповіла, як у польських містах упродовж декількох років до періоду вступу країни до ЄС діяло Бюро європейської інтеграції (БЄІ). Основним завданням вищезазначеного Бюро була інформаційна та кваліфікаційна підготовка суспільства до входження у Євросоюз. Вже після вступу Польщі до ЄС Бюро європейської інтеграції було перетворено в Бюро європейських фондів, яке мало інші функції – складання міжнародних проектів та їх подання до ЄС для отримання відповідного фінансування на розвиток міст; контроль за впровадженням проекту та ін.
 
ПрактикумПрактика створення Бюро євроінтеграції та його реорганізація у Бюро європейських фондів (після вступу до ЄС)”.
 
Після опрацювання механізмів створення та діяльності Бюро виступили представники міських рад міст Сумської, Запорізької, Харківської, Полтавської областей і розповіли про власний досвід організації міжнародних проектів.

Наталя Сидоренко, начальник відділу інвестицій Сумської міської ради, зазначила, що результатом активної співпраці місцевої влади з американською компанією US AID стала розробка потужного Плану стратегічного розвитку міста. «Сьогодні ми маємо те, що називається стабільністю, а тому в праві різним інвесторам запропонувати різноманітні стратегії співпраці», – сказала пані Сидоренко. Вона додала, що у міста Суми є два польських міста-партнера – Гожов Великопольський та Люблін, чотири російських – Курськ, Бєлгород, Брянськ, Сєвєродвинськ, болгарське місто Врацов і німецьке Целен. Пані Сидоренко відмітила, що особливість польських партнерів полягає в тому, що вони дуже активні, з ними варто робити міжнародні проекти. Понад те, поляки ставляться до українців доволі конструктивно – вони висувають конкретні ідеї, підходи, пропозиції.
 
Юрій Литвиненко, заступник Роменського міського голови, підкреслив, що ідеї створення в містах бізнес-інкубатора чи технологічного парку дуже важлива і перспективна. Він сказав, що у 2004 році місто Ромни брало участь у проекті ЄС-TACIS  „Програма підтримки комунальних служб”. Окрім того, у рамках проекту Євросоюзу „Сталий розвиток міст в Україні” Ромни вже отримало перше обладнання для  влаштування електронного управління та інформаційної системи. «Ми сподіваємося, що до кінці 2008 року за цим проектом надійде обладнання для комунальної галузі, що дозволить підвищити ефективність систем теплопостачання, переробки твердих побутових відходів, відведення і очищення води тощо», – сказав пан Литвиненко.
 
Павло Тимофєєв, начальник відділу стратегічного розвитку міста та інформаційних технологій виконавчого комітету Мелітопольської міської ради (Запорізька обл.),  впевнений, що кошти, які виділяються різними фондами ЄС, повинні спрямовуватися передусім на інфраструктурні проекти міст. За основу потрібно брати промислові чи технологічні парки, адже велика територія, на якій розміщені основні підприємства та фірми, дає левову частину бюджету міста. На малій території складно побудувати відповідні мережі, провести газ і т.д., бо на це потрібні кошти та час. Але найгірше для підприємств малих і середніх міст України, на думку пана Тимофієва, що на вироблену ними конкурентоздатну  продукцію, на жаль, немає покупця. 
 
Другий день, 19 листопада 2008 року
 
Лешек Прокопович, Радник Міністра управління Комітету європейської інтеграції Департаменту обслуги Національного Координатора Допомоги (Варшава, Польща), провів практикум на тему: „Процедура подання міжнародних проектів органами місцевої влади – з одного боку, та їх затвердження (або відхилення) європейськими структурами – з другого боку. Аргументація прийнятих рішень відповідно до стандартів і процедур ЄС ”. Він наголосив, що реформування місцевого самоврядування та інтеграція до Євросоюзу – це реалізація стратегічної мети Польської держави. У процесі євроінтеграції у громадян повинна формуватися культура думки і нового стратегічного мислення. У Польщі невиконання терміну чи запізнення із проведенням проектних заходів, що здійснюються в рамках програм ЄС, вважається політичною аферою. Упровадження проектів має бути публічною та прозорою акцією. Запорука успіху – це проведення відкритих торгів і здорова конкуренція. Такі вимоги є обов’язковими до виконання. Водночас, проектні кошти від ЄС могли отримати тільки неурядові фундації, тоді як кожне урядове міністерство мало свою фундацію.
 
Відповідно до Плану дій ЄС – Польща на 2008–2013 рр., ПР щорічно отримує близько 10 млрд. євро. Пан Прокопович відверто зізнався, що всі кошти ЄС неможливо реалізувати і використати. Це так званий каталітичний ефект. Але виділені ресурси повинні прискорити вирівнювання територій, тобто підтягнути їх до статусу розвинутих інфраструктурних міст.
 
Ігор Сєрих, голова ВГО „Українська асоціація досліджень європейської спільноти”, розповів, як міста Польщі беруть участь у проектах, що фінансуються Європейським Союзом. Зокрема в польському місті Замость під керівництвом Томаша Косовського група експертів з Уряду міста розробила проект, що передбачає здійснення реставрації цього історичного містечка, яке знаходиться під охороною ЮНЕСКО. Сьогодні цей проект успішно впроваджується завдяки коштам ЄС.
 
Крім того, за словами експерта, в Польщі вже створюються консалтингові фірми для написання проектів. Можна до них звернутись, беручи до уваги, що їх гонорар становить 5% від суми  виграного проекту. Для розробки подібних проектів в Україні потрібно підготувати відповідні команди фахівців, компетентність котрих забезпечить просування найкращих європейських стандартів в Україну і наймудріших українських традицій у Центральну й Західну Європу.
 
Пан Сєрих розповів також про навчальний проект N@UTOBUS, у рамках якого проводитимуться стажування, що формують технологічну свідомість завдяки розвитку вмінь використання Інтернету. Проект реалізується за сприяння Міністерства внутрішніх справ РП у співпраці з Польським центром адміністрування та електронної освіти, партнерами з інформаційної галузі, а також неурядовими організаціями. Цілі проекту N@UTOBUS – активізація локальних громад із низьким рівнем економічного розвитку.
 
Олексій Гаврилов, голова МГО „Україна-Польща-Німеччина”, презентував польський досвід місцевого самоврядування та адаптації до європейських фондів на прикладі гміни Муравіци, що має 14 тис. населення. Один із проектів Муравіци і ЄС стосується будівництва доріг, під’їзних шляхів і тротуарів, а також інфраструктури житлового комплексу, реконструкції водогонів, електромережі та ін. Загальна вартість проекту – близько 13,5 млн. грн. Гміна також упроваджує проект перебудови каналізації та очисних споруд міста. Це найбільший проект, який реалізовується з ЄС, і він має бюджет 53 млн. грн. Найважливіше те, що власні кошти Муравіци у цьому проекті складають 5%, а ще 10% виділив Фонд охорони навколишнього середовища. «Якщо добре підготовлена проектна документація, зменшена сума оподаткування, надані всі відповідні умови для розвитку малого і середнього бізнесу, то проблем щодо приваблення національного чи міжнародного інвестора в місто не буде», – розповів пан Гаврилов.
 
Третій день, 20 листопада 2008 року

За підсумками тренінгу 20 листопада відбулася прес-конференція та круглий стіл на тему: „Формування партнерських відносин та підписання Угод про партнерство між містами Сумської області та Любуського воєводства”.

Огляд підготовлено Інститутом трансформації суспільства
 
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27