Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Практичні аспекти євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для українських міст
ІТС17 жовтня 2008 21:18

16–17 жовтня 2008 року в Одесі відбувся семінар-тренінг „Практичні аспекти євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для українських міст”, який провів Інститут трансформації суспільства (ІТС) у рамках міжнародного проекту „Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України”, що впроваджує ІТС за підтримки Міжнародного Вишеградського Фонду.

Мета заходу:
- Окреслити цілі та переваги співпраці України з ЄС на національному і локальному рівнях.

- Вивчити досвід реформ та євроінтеграції країн Вишеградської групи.

- Дізнатися про способи адаптації вишеградських міст до вимог ЄС та можливості залучення коштів ЄС для розвитку самоврядних територій.

- Ознайомитися з практикою європейського муніципального менеджменту для її впровадження в українських містах.

- Надати знання про механізм створення у структурі міськвиконкомів
Бюро євроінтеграції за прикладом міст V4.

Учасники семінару-тренінгу: координатор Міжнародного Вишеградського Фонду в Україні; мер міста Лученець та представники Ради міста Лученець (Словаччина); міські голови та представники міських рад Одеської, Миколаївської, Херсонської, Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Львівської, Кіровоградської, Черкаської, Чернігівської областей та АР Крим; керівники Інституту трансформації суспільства і Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського; українські експерти, ЗМІ.
 
   

ОГЛЯД СЕМІНАРУ-ТРЕНІНГУ
 
16  жовтня 2008 року – Урочисте відкриття заходу
 
Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (ІТС), професор, завідувач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, керівник проекту, розповів, що Інститут створив низку партнерств між містами України і містами країн Вишеградської четвірки (Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина). Зокрема завдяки підтримці Міжнародного Вишеградського фонду сформовано чотири таких партнерства. У рамках нового проекту „Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України”, що здійснює ІТС разом із МВФ, проводяться тренінги для керівників міської влади, які покликані навчити місцеві громади працювати з фондами ЄС та адаптуватися до вимог європейської спільноти. Семінар-тренінг в Одесі – третій захід, який провів ІТС за цією тематикою. Перший тренінг був організований у м. Хмельницькому 30 травня 2008 року, другий – у м. Луцьку 27 червня 2008 року. Спеціально до цих навчань Інститут видав науково-методичний посібник „ЄС та місцеве самоврядування: досвід вишеградських міст та українська перспектива”, який буде в нагоді не тільки учасникам семінарів-тренінгів, а й усім українським містам.На думку пана Соскіна, такі заходи є дуже ефективними, оскільки вони дають можливість надалі формувати та розвивати партнерства міст, обмінюватися досвідом між містами країн Євросоюзу і Україною, тим паче, що з наступного року наша країна матиме з ЄС угоду про асоціацію.
 
Мілан Марко, мер міста Лученець (Словаччина), розповів про те, що місто Лученець мало змогу отримувати від структурних фондів ЄС гранти і вдало їх використовувати на користь розвитку інфраструктури міста та громади. До великих проектів належить створення „Промислового парку”. Нещодавно від Євросоюзу Лученець отримав на реконструкцію міських шкіл 14 млн. євро, на переробку сільськогосподарських відходів – $3 млн. і т.д. Пан Марко підкреслив важливість проведення такого заходу, адже семінар-тренінг відіграє позитивну роль в обміні досвідом з питань, пов’язаних із місцевим самоврядуванням. Міський голова міста Лученець закликав присутніх до плідної і конструктивної роботи.  
 
Антон Ананьєв, проректор Південноукраїнського державного педагогічного університету ім. К.Д.Ушинського, підкреслив, що питання європейської інтеграції тісно пов’язані із формуванням нової свідомості української молоді. Одеса має давні традиції європейськості, адже тут перетинаються давні культурні, економічні, історичні зв’язки і традиції країн Європи. А.Ананьєв переконаний у тому, що міжнародний проект, який реалізовується ІТС, важливий як для розвитку місцевого самоврядування в Україні, так і для просування нашої країни шляхом європейської інтеграції.
 
Ірина Софіщенко, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, зауважила, що вища освіта – це сфера, яка дозволяє підготувати людину як необхідний фактор для реалізації європейської стратегії України. „Важливо вміти організовувати і проводити відповідні тренінги для того, щоб учасники проекту змогли отримати компетентність у певній сфері. Від мерів як головних представників громади чекають компетентності у багатьох питаннях, зокрема баченні перспектив подальшої розбудови громади, адаптації до європейських стандартів розвитку, заявила пані І. Софіщенко. 
 
Леонід Печерський,Теплодарський міський голова, презентував своє місто та його можливості. Він розповів, що у 1981 році в місті почала будуватися атомна станція. Але після подій горезвісної аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року будівництво атомної станції в Теплодарі припинилося. Тодішнім керівництвом СРСР було прийнято рішення про переоснащення атомної станції у ТЕС. Міський голова додав, що місто Теплодар – місто обласного значення із населенням у 12 тис. Але, за словами пана Л,Печерського, сьогодні почався новий сплеск розвитку міста, і очікується, що його чисельність у 2009 році збільшиться до 25 тис. „Міська влада зробила інвентаризацію всього міського майна. На сьогодні спостерігається зростання міських доходів у 10 разів”, – сказав міський голова. Він висловив сподівання, що семінар-тренінг в Одесі додасть міській владі нових знань, які будуть використані на користь громаді.
 
Вікторія Коваленко,спеціаліст відділу стратегічного розвитку Мелітопольської міської ради, запевнила присутніх, що міська влада Мелітополя приділяє багато уваги стратегічному розвитку міста. Вона підкреслила: „Серед усіх міст України Мелітополь виграв грант у ЄС як інтеркультурне місто. Ми переймаємо досвід європейських міст. Зокрема у місті з використанням європейських підходів була проведена реконструкція очисних споруд водоканалу, що, своєю чергою, знизило затрати на електроенергію”. Пані В.Коваленко додала, що на базі колишнього збанкрутілого ЖЕКу в місті Мелітополь функціонує фірма „Коменерго”, яка підвищила якість житлово-комунальних послуг.
 
Андрій Богдан,Городянський міський голова, зазначив, що місто Городня має 14 тис. населення і знаходиться біля кордону Росії і Білорусі. Він розповів про історичні  аспекти  життєдіяльності міста, зазначивши, що за радянських часів місто Городня було районним центром, яке випускало чимало конкурентоспроможної продукції, зокрема кольорові телевізори „Агат”. Крім того, в м. Городні була розташована військова частина від Чернігівського військово-повітряного училища. Однак із розпадом СРСР зупинилося виробництво телевізорів, закрилася військова частина, і місто залишилося із 17% безробітних. А. Богдан наголосив, що місцеве населення вижило за рахунок стихійної кооперації між росіянами і білорусами. Щодо комунального майна м. Городня, міський голова сказав: „Ми його продаємо, а не здаємо в оренду, для того щоб максимально прив’язати бізнес до території міста. Ми починаємо розвивати бізнес, закінчуємо газифікацію міста, маємо 90% центрального водовідведення”. Він висловив зацікавленість у розробці та впровадженні спільних проектів із містами країн Вишеградської групи.
 
Олексій Черков, виконавчий директор КП „Агенція регіонального розвитку” (м. Нова Каховка), відзначив, що у рамках виконання міського плану економічного розвитку м. Нова Каховка КП „Агенція регіонального розвитку” здійснює супровід і адміністрування пунктів, які є у вищезазначеному плані економічного розвитку. За його словами, Агенція проводить моніторинг, а також веде активну роботу з підготовки промислових зон для розвитку сільського господарства, машинобудування, туризму і т.д. „Агенція регіонального розвитку” – це своєрідний фонд місцевого розвитку, у який входять такі міста, як: Каховка, Нова Каховка, Борислав, Таврійськ (Херсонська область).
 
Надія Матвійчук,менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки та підприємництва Національної академії управління, сказала, що завдяки спільному міжнародному проекту Інституту трансформації суспільства (ІТС) і Міжнародного Вишеградського Фонду (IVF) місто Золотоноша (Україна) і місто Лученець (Словаччина) уклали Угоду про партнерство міст. Сьогодні керівники обох міст присутні на заході в Одесі, щоб поглибити співпрацю. Н.Матвійчук наголосила на тому, що Посольство Словацької Республіки в Україні всіляко підтримує встановлення нових партнерських відносин між містами Словаччини і містами України. Вона нагадала, що з 2006 р. Вишеградський Фонд став залучати до своїх міжнародних проектів Україну. Координатор IVF в Україні Анар Руснакова підтримує також двосторонні проекти українських міст з містами Словаччини.

17 жовтня 2008 року – Семінар-тренінг
 
Олег Соскін, професор, директор Інституту трансформації суспільства, виступив із презентацією на тему: „Європейський Союз: оновлена стратегія розвитку”. Він зазначив, що в кінці вересня була досягнута домовленість про підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом. Це означає, що ЄС і Україна вийшли на нову модель співробітництва. Свого часу такі угоди були підписані із посткомуністичними країнами. Це важливо для України тому, що раніше ЄС пропонував нам програму сусідства, яка, на думку професора, є зовсім не перспективною. „Україна є частиною європейського простору. Для України повинна діяти модель Копенгагенських критеріїв”, наголосив О. Соскін. Завдячуючи країнам Балтії та країнам Вишеградської четвірки, Україні все-таки вдалося підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом.
 
Директор Інституту трансформації суспільства зробив наголос на історичних аспектах розвитку і становлення Європейського співтовариства. Він нагадав, що паралельно з ЄС була створена Європейська асоціація вільної торгівлі. В ЄАВТ були такі країни, як: Швеція, Австрія, Фінляндія, Велика Британія, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія. Відтак розгорнулася  жорстка конкуренція між ЄЕС і ЄАВТ. Європейська асоціація вільної торгівлі не змогла на рівних конкурувати із ЄЕС, і країни – учасниці ЄАВТ почали інтеграцію до ЄЕС. У 1992 р. був підписаний Маастрихтський договір, який заснував Європейський Союз. „Сьогодні ЄС – це 500 млн. чол., і його сукупний ВВП вже перевищує ВВП США. ВВП на душу населення по країнах ЄС: Польща – $13 тис., Болгарія – $8 тис., Італія – $28 тис., Франція – $29 тис., Німеччина – $28 тис., Ірландія – $38 тис. В Україні ВВП на душу населення становить $6 тис., державний бюджет – $200 млрд. Тож неможливо не погодитися з думкою про те, що Україна знаходиться десь на задвірках Європи. Щоб увійти в зону процвітання, яку уособлюють сьогодні країни ЄС, Україна має докласти чимало зусиль”, – відзначив О. Соскін.  
 
„Для вступу України до ЄС потрібен перехідний модуль – це досвід країн Вишеградської групи. Україна може отримати безвізовий режим, навчання студентів, стажування спеціалістів, створювати бізнесові проекти, долучатися до створення промислових технопарків і т.д.”, – додав О. Соскін.
 
Сьогодні ЄС велику увагу приділяє розвитку місцевого  самоврядування, оскільки громади є ключовою складовою Євросоюзу. Інтегрована політика розвитку міст на 2007–2013 рр. чітко гласить, що її основна спрямованість – це розвиток малого бізнесу та зміцнення ролі міст як полюсів зростання. Таким чином, ЄС опікується нарощуванням привабливості міст, створенням мережі партнерств між містами.
 
Ірина Софіщенко, кандидат економічних наук, доцент кафедри міжнародної економіки Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка, презентувала доповідь на тему: „Співробітництво Україна – ЄС: особливості сучасного етапу”. Вона розповіла, що основні види співробітництва України та Євросоюзу: торговельне, інвестиційне, технічна допомога і транскордонне співробітництво. Помітна нерівномірність відносин українських регіонів із країнами ЄС. Найбільший обсяг торгівлі з Європейським Союзом мають східні регіони України, у яких зосереджений основний експортний потенціал, а це галузі металургії, хімічної промисловості. За словами пані І. Софіщенко, ми стикаємося із вузькістю географічного простору і незначною географічною диверсифікацією торговельних відносин.
 
Доцент кафедри міжнародної економіки Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка констатувала, що існують певні структурні проблеми у відносинах України з ЄС, що робить взаємну вигоду сторін не зовсім стійкою. Життєво важливим для України фактором розвитку залишається модернізація вітчизняної економіки як основи для поглиблення більш конструктивної взаємодії з Євросоюзом. Тим часом ми спостерігаємо, що відбувається регіональна диспропорційність інвестиційних потоків.
 
Подальші відносини з ЄС потребують нового імпульсу для нарощення ефекту взаємодії. Новий формат відносин України і ЄС у вигляді асоціації дасть змогу збільшити показники інтенсивності торговельних та інвестиційних потоків, тісніше інтегруватися у програми Європейського Союзу. На основі поглиблення політичного співробітництва можна наблизитися до забезпечення фінансової підтримки, а значить, започаткувати нові розширені зв’язки між громадами українських міст і міст Вишеградської четвірки. У рамках програм ЄС, які фінансуються коштами структурних фондів і які зорієнтовані на Україну, відкриваються сприятливі можливості для органів місцевого самоврядування, особливо у сфері транскордонного міжрегіонального співробітництва.
 
Пані І. Софіщенко підкреслила, що попередні етапи співпраці України і ЄС обслуговувалися різними програмами, зокрема TACIS, яка спільно з регіональним фондом розвитку ЄС фінансувала ініціативу Євросоюзу INTERREG. На теперішній час із запровадженням політики сусідства України і ЄС все вищезазначене було замінено Інструментом партнерства та сусідства (ІПС), що має специфіку механізмів фінансування. ІПС передбачає міждержавні програми, тематичні програми для вирішення спільних проблем сусідства і програми транскордонного співробітництва між сусідніми регіонами країн – сусідів ЄС та країн – членів ЄС. Стратегічно Європейський Союз орієнтований не на те, щоб фінансувати якісь вузькоспеціалізовані сфери, а щоб закласти фундамент можливостей для самостійного комплексного розвитку, запевнила науковець.
 
Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, викладач кафедри міжнародної економіки і підприємництва Національної академії управління, виступила з доповіддю на тему: „Вишеградська група – „підготовчий клас” для вступу в ЄС”. Вона сказала, що Вишеградська група – це міжрегіональна організація, яка створена в лютому 1991 р. для координації дій з метою вступу Чехії, Словаччини, Польщі, Угорщини до НАТО і ЄС. У 2004 р. ця мета країнами Вишеградської четвірки була досягнута – вони стали членами НАТО і ЄС, але їх співпраця продовжується. Тепер вони намагаються проводити спільну лінію і виступати з єдиною позицією в рамках цих двох міжнародних структур. У червні 2000 р. керівники держав V4 вирішили заснувати Міжнародний Вишеградський Фонд із місцеперебуванням у Братиславі.
 
Вишеградська група вважає за потрібне допомогти східним сусідам вступити до ЄС, зокрема такій державі, як Україна. Представництво Міжнародного Вишеградського Фонду в Україні може приймати проекти від українських міст з питань культурного обміну, візиту представників міськвиконкомів у країни Вишеградської четвірки, проведення спільних  спортивних, культурних заходів. Окрім того, МВФ проваджує проект, що підтримує  навчання українських студентів у країнах Вишеградської четвірки.
 
Менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства Н. Матвійчук підкреслила, що ІТС є першою неурядовою організаціє, провідним аналітичним центром, якій посольств країн Вишеградської четвірки та МВФ виявив високу довіру і надав фінансування для реалізації унікального проекту „Партнерство малих міст України та малих міст країн Вишеградської групиV4, які нині поглиблюють співпрацю в різних сферах. Зокрема місто Лученець, мер якого приїхав на зустріч в Одесу, підписав угоду про партнерство з містом Золотоноша Черкаської області, щоб разом реалізовувати спільні проекти, у тому числі для ЄС.”. Цей проект виявився дуже ефективним: утворено чотири групи міст-партнерів України та країн
 
Мілан Марко, мер міста Лученець (Словаччина), виступив із доповіддю на тему: „Адаптація словацького міста Лученець до вимог Європейського Союзу. Досвід міста з підготовки та реалізації міжнародних проектів”.Він розповів, що парламент Словаччини відіграв велику роль у процесі інтеграції країни до ЄС. Вступ СР до Європейського Союзу став результатом юридичної або правової адаптації до стандартів законодавства ЄС. Цей процес тривав з 1996 року. Узгодження законодавчої бази відбувалося на всіх рівнях – від міністерств до парламенту. Водночас, вступ до ЄС означав не лише адаптацію юридичних стандартів, які передбачали зміну ролі громадськості в управлінні країною, а й політичні компроміси, узгодження права в питаннях економіки. Пан Марко також зазначив, що керівництво Словацької Республіки забезпечило і створило всі необхідні умови для реальної підготовки країни до вступу в ЄС, створило відповідні координаційні структури перед національним референдумом.
 
Від Словаччини потребували не тільки знання європейського права і норм, а й вміння відстоювати власні національні інтереси на міжнародній арені. Необхідно було впроваджувати загальну політику ЄС на державному, регіональному, місцевому рівнях. Для більш ефективного використання можливостей, які надав Євросоюз для органів місцевого самоврядування, потребувалася гнучкість у досягненні спільних позицій підприємництва та органів місцевої влади. Перед вступом до ЄС місцевому самоврядуванню Словаччини необхідно було підготувати національного виробника і підприємця для подальшої здатності до конкуренції на ринках Європейського Союзу. Для цього потрібно було злагоджено використовувати передаксесійні фонди, які виділяв ЄС.
 
Пан Мілан Марко підкреслив, що багато секторів економіки потребували серйозної адаптації і реформування. Місцевий рівень влади брав участь у реформуванні систем охорони здоров’я, екологічних стандартів, захисту прав споживача. Одночасно з політичною та  економічною адаптацією словацького міста Лученець до вимог Європейського Союзу  відбувся перерозподіл повноважень органів державної і місцевої влади.
 
Мер Лученця розповів, що за розробленим і поданим в ЄС проектом місто отримало від одного з європейських структурних фондів близько $10 млн. на організацію технологічного парку. У місто Лученець прийшов американський інвестор, який здійснює проект на суму $50 млн., додав пан Марко. За словами мера, впровадження подібних інвестицій свідчить про зацікавленість містом з боку розвинутих країн, і не тільки Європи. Реалізація таких проектів контролюється  Міністерством економіки Словаччини.
 
Зелміра Колімарова, директор Департаменту регіонального розвитку Ради міста Лученець, зазначила, що місто Лученець у 2007 році подавав на розгляд до структурних фондів ЄС45 проектів, і тільки 5 із них були підтримані. У 2008 році місто запропонувало39 проектів, і тільки 7 із них мають змогу бути реалізовані. Вона зазначила, що міністерства Словаччини задають напрями і цілі, за якими є можливість подавати проекти. Але це не завжди проекти, які може отримати саме місто, потрібна співпраця з іншими структурами. Зокрема для вдалого проекту потрібні якісні контакти між муніципальним і приватним сектором. Пані З. Колімароваакцентувала увагу на тому, що при Раді міста Лученець було створено Бюро європейської інтеграції для комплексного інформування населення міста. В інформаційно-просвітницькому процесі велику роль відіграли місцеві засоби масової інформації, регіональна і місцева влада.
 
Тренінг
 
Тренерироз’яснили міським головам та представникам міських рад із різних областей України, які були учасниками заходу, що:
-         створення Бюро європейської інтеграції (БЄІ) допоможе українським містам адаптуватися до вимог ЄС. У вишеградських містах до вступу в ЄС діяло Бюро європейської інтеграції, яке після вступу було трансформовано в Бюро європейських фондів;
-         до напрямів діяльності Бюро європейської інтеграції належать: проведення інформаційної кампанії серед населення, роз’яснення умов, на яких країна вступає у ЄС, та переваги, які вона отримає. Це головне, що Бюро європейської інтеграції робило перед вступом у ЄС. Окрім того, при міських радах створювалися європейські центри інформації, які інформували населення про діяльність ЄС;
-         у вишеградських містах відпрацьований механізм створення Бюро європейських фондів, його структура та основні цілі діяльності, які полягають у розробці, подання та впровадженні проектів, що фінансуються ЄС;
-         у загальній класифікації проектів існує їх поділ на тверді та м’які. Тверді – це проекти інвестиційні, спрямовані на приваблення нових інвесторів, створення промислових зон, технопарків і т. д. М’які – це проекти, які пов’язані з інформуванням населення, культурним, спортивним, гуманітарним розвитком.
-         Європейська стежка – це навчання, яке охопить службовців різних рівнів у підрозділах адміністрації, і буде спрямовано на виконання завдань, які відповідають Угоді про партнерство України та  Європейського Союзу.  
 
Підбиття підсумків
 
Професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства (ІТС), керівник проекту, на завершення сказав, що Україна потребує не тільки використання досвіду країн Балтії і Вишеградської четвірки у просування шляхом європейської інтеграції, а насамперед впровадження комплексної адміністративно-територіальної реформи. О. Соскін подякував офіційній делегації міста Лученець, українським міським головам та їхнім представникам, поважним експертам за плідну роботу і важливу інформацію про Вишеградську групу та її сприяння Україні, методи створення ефективних міжнародних проектів та їх реалізацію, досвід заснування відділів євроінтеграції на рівні міст і конкретні заходи, які вони мають здійснювати.  


Матеріали заходу  будуть надруковані в науково-аналітичному журналі „Економічний часопис-ХХІ” та розміщені на сайтах www.ist.osp-ua.info, www.soskin.info
 
Інформація про міжнародний проект „Розвиток міст шляхом євроінтеграції: досвід країн Вишеградської групи для України” міститься на сайті ІТС за лінком: 
http://ist.osp-ua.info/index.php?m=vyshegrad_rozv
 
Прес-служба
Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27