Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Львів’яни хочуть в НАТО
„Новий погляд” від 3-9.10.088 жовтня 2008 12:18

Близько 73% мешканців Львівщини, яких опитав у вересні Український фонд «Громадська думка», проголосували б на референдумі за вступ до НАТО.
 
Високу підтримку у мешканців області має ідея вступу в Європейський Союз – 81% опитаних. Це більше, ніж підтримка вступу до НАТО, до якої схвально ставляться 73% респондентів. При цьому 50% тих, хто проти вступу до НАТО та 60% тих, хто не визначився щодо вступу до НАТО, підтримують ідею вступу до ЄС. У той же час далеко не всі опитані вважають, що вступ до НАТО допоможе вступити до ЄС (таких є 64%). Загалом ставлення до вступу до НАТО та до вступу до ЄС є доволі сильно і позитивно пов’язаним (тобто ті, хто за НАТО, мають тенденцію підтримувати і вступ до ЄС і навпаки – ті, хто за вступ до ЄС також мають тенденцію підтримувати вступ до НАТО).
 
Приблизно 33% опитаних (а це досить багато) вважають , що приєднання України до НАТО створює загрозу для Росії (32% серед тих, хто підтримує вступ до НАТО, та 43% серед тих, хто не підтримує). Отже не дивно, що 55% вважають, що вступ України до НАТО погіршить відносини із Росією (серед тих, хто готовий проголосувати за вступ до НАТО, 53% вважають, що відносини із Росією погіршаться, серед тих, хто не підтримує вступ до НАТО, так вважають приблизно 70%).
 
За оцінками респондентів виділяється три головні приблизно рівноцінні перешкоди до вступу у НАТО – небажання частини громадян України (близько 5% вважають, що перешкоду створюють інші внутрішні чинники). Цей показник також навряд чи змінюється у часі. Це не стільки характеристика проблеми, скільки характеристика загальної ситуації в Україні, як її оцінюють громадяни (проблеми не зовні країни, наші проблеми всередині країни, вони йдуть від нас самих).
 
Серед опитаних 67% вважають, що потрібно приєднатися до ПДЧ (таких 87% серед тих, хто підтримує вступ до НАТО, та 9% серед тих, хто не підтримує). Отже, ПДЧ та вступ до НАТО досить сильно пов’язані , іншими словами приєднання до ПДЧ більшість опитаних розглядає саме як етап на шляху до вступу до НАТО.
 
Біля 60% оцінюють свій рівень поінформованості про НАТО як високий або ж, принаймні, як середній. Серед тих, хто проти НАТО, трохи більше (у порівнянні із тими, хто підтримує вступ до НАТО) добре поінформованих (17% та 13% відповідно) та трохи більше погано поінформованих (36% та 31% відповідно). Іншими словами, противники НАТО категоричніші щодо оцінки своєї поінформованості. Але, загалом, більш – менш яскраво вираженого зв’язку між поінформованістю про НАТО та підтримкою НАТО не спостерігається (звичайно, йдеться про самооцінку поінформованості, а не про реальну поінформованість). Отже, поки що гіпотеза про те, що більше знань про НАТО веде до більшої підтримки НАТО, не знаходить підтвердження.
 
Інформацію про НАТО респонденти отримують з програм телебачення (74%), газет (36%), програм радіо (28%). При цьому респонденти надають перевагу загальноукраїнським каналам та виданням у порівнянні із місцевими. Довіряють інформації, отриманій по телебаченню (61%; телебачення – це основний канал), публікаціям у пресі (26%), безпосереднім зустрічам із фахівцями (21%) та програмам радіо (19%). Досить низькою є довіра до такого джерела інформації як зустрічі із політиками (10%). Майже 12% заявили, що вони не довіряють жодному джерелу інформації. Отже, у проведенні інформаційної кампанії (у Львівській області) орієнтуватися потрібно, насамперед, на телебачення. Не виключено, що і в інших областях ситуація подібна.
 
У якості реальної альтернативи вступу до НАТО респонденти розглядають позаблоковість (не вступаючи у жодні військові союзи). Такої думки підтримуються 15% респондентів (зокрема, 65% серед противників НАТО поділяють таку думку). Думка про те, що потрібно приєднатися до військового союзу із Росією, має значно меншу підтримку – так вважають 4,5% опитаних (17% серед противників НАТО).
 
Для більшості опитаних прийнятним є вирішення питання про вступ до НАТО лише на референдумі. Так вважають 69% опитаних (72% серед прихильників НАТО та 63% серед їх противників).
 
Зв'язок між ставленням до НАТО та конфесією є таким, що найменше схильні проголосувати на референдумі за вступ до НАТО православні Московського патріархату (45%, група невелика – лише 67 респондентів), найбільше – вірні римо – католицької церкви (81%, всього в групі 41 респондент). Дві найбільші групи (889 респондентів з української греко–католицької церкви, 444 православних Київського патріархату) демонструють різну підтримку вступу до НАТО (78% та 70% відповідно), але в обох групах підтримка , безперечно, вище 50%, потрібних для прийняття відповідного рішення на референдумі.
 
Відтак, як підсумовує керівник Українського фонду «Громадська думка» Володимир Подгорнов, підтримка вступу до НАТО у Львівській області є великою і не залежить від основних соціально-демографічних параметрів (від освіти, віку, статі, зайнятості, фінансового стану родини). Більшість жителів області вважають, що основні перешкоди на шляху приєднання України до НАТО не поза Україною, а всередині країни.
 
Під час соціологічного дослідження «Громадська думка жителів Львівської області щодо євроінтеграційного спрямування розвитку держави та перспектив вступу України до НАТО» було опитано 1600 мешканців Львівщини. Помилка репрезентативності дослідження становить +/- 2,8%. Опитування проведено за підтримки Посольства Королівства Норвегії в Україні на замовлення Управління міжнародного співробітництва Львівської обласної держадміністрації згідно з методикою та інструментарієм Інституту трансформації суспільства за кошти обласного бюджету.
 
Газета „Новий погляд” №39(99) від 3-9 жовтня 2008 року
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27