Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Адміністративно-територіальна реформа в Україні: нові можливості для територіальних громад
ІТС14 грудня 2007 16:18

14 грудня 2007 року у Львові відбувся інтерактивний семінар на тему: «Адміністративно-територіальна реформа в Україні: нові можливості для територіальних громад». Захід організував та провів Інститут трансформації суспільства (Київ) у співпраці із Львівським інститутом економіки і туризму за сприяння Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні.  
Учасники заходу: керівники та депутати Львівської обласної та міської рад; міські голови Львівської області (Белз, Бібірка, Борислав, Броди, Великі Мости, Винники, Глиняни, Городок, Добромиль, Дрогобич, Жовква, Золочів, Кам’янка-Бузька, Львів, Миколаїв, Моршин, Мостиська, Новий Калинів, Новий Розділ, Новояворівське, Перемишляни, Пустомити, Самбір, Сокаль, Стрий, Трускавець, Турка, Червоноград, Яворів); представники Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні; керівники Інституту трансформації суспільства; провідні українські експерти (Київ); керівники, викладачі та студенти львівських вищих навчальних закладів; представники недержавних організацій Львівщини; місцеві ЗМІ.

 


Програма інтерактивного семінару

 Вступне слово організаторів заходу:


Ігор Бочан, ректор Львівського інституту економіки і туризму, привітав учасників інтерактивного семінару і зазначив, що проблематика місцевого самоврядування дуже співзвучна з проблемами розбудови туристичної індустрії краю. Краєзнавство зародилося з пізнання людиною навколишньої місцевості. За результатами реформування органи місцевого самоврядування для ефективного господарювання одним із першочергових завдань мають визначати розвиток туризму на території впливу. Адже в запропонованій реформі адмінтериторій важливо не поділ території, а повноваження. І саме Модель, розроблена Інститутом трансформації суспільства та ухвалена Всеукраїнською радою міських голів 12 липня 2007 р. як базова для проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні, найбільш вдало дає можливість розширення самостійності та відповідальності територіальних громад у вирішенні завдань життєзабезпечення та розвитку територій міст, селищ з урахуванням місцевої специфіки культурно-історичних традицій громад, краєзнавчих ресурсів і т.д. Надання повноважень територіальним громадам - це перший і незамінний крок на шляху створення громадянського суспільства. Запропонована реформа має на меті наблизити владу до громадянина, створити самоврядні органи на кшталт західноєвропейських країн, - підкреслив пан Бочан. 

Арсен Попель, радник з питань виборів та управління Офісу Координатора проектів ОБСЄ в Україні, наголосив на тому, що сьогодні на часі проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні. Інститут трансформації суспільства вносить вагомий внесок у процес науково-методичної та практичної підготовки реформування. «Ми дуже вдячні цьому Інституту за фахову роботу і, звичайно ж, бажаємо йому мужності та витримки задля досягнення подальших успіхів у впровадженні ряду реформ, які стосуються місцевого самоврядування в Україні», – відмітив пан Попель. Він зазначив, що пропозиції, які будуть вироблені міськими головами та науковцями Львівщини під час семінару, а також ті, що Інститут трансформації суспільства вже опрацював до цього заходу, слугуватимуть для творців Основного Закону України доброю основою для внесення відповідних змін у контексті як реформування місцевого самоврядування в Україні загалом, так і розвитку територіальних громад зокрема. Пан Арсен Попель побажав усім учасникам інтерактивного семінару плідних здобутків у цій непростій справі.

Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, зазначив, що, як свідчить досвід розвинутих держав світу, основним підґрунтям їх сталого розвитку є самодостатність територіальних громад. Саме на цьому побудовано європейське співтовариство. Україна повинна надати якомога більше можливостей для розвитку місцевого самоврядування, головною рушійною силою якого мають стати територіальні громади, незалежно від їх статусу. Сьогодні необхідно передати повноваження, фінансові ресурси на рівень місцевих громад. Якщо цього не відбудеться, то державотворення в нашій країні буде загальмовано, набуде деструктивного характеру. «За основними показниками розвитку ми вже відстаємо від ряду країн, а в деяких питаннях – займаємо останні позиції», – сказав Олег Соскін. Наразі Україна демонструє негативну статистику місцевих бюджетів, а центральна ієрархія влади не спроможна вибудувати позитивну модель розвитку країни в цілому. Відтак сьогодні українське суспільство поділено на два полюси – 5% дуже багатих і 60% дуже бідних. Однак країна, де не утворено потужного середнього класу, не може увійти в клуб європейських країн. У Європі в середньому 2/3 населення становить середній клас, а в Україні ситуація тут критична. Тільки надавши реальні повноваження місцевим громадам, ми зможемо побудувати громадський, а не клановий капіталізм», – наголосив директор Інституту трансформації суспільства. Далі він озвучив ряд показників, які свідчать про соціально-економічну самодостатність місцевих громад. 

Олег Соскін повідомив, що протягом останніх семи років Інститут трансформації суспільства разом із експертами та науковцями працює над виробленням корисної для країни Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні. Але головне питання – як реалізувати запропоновану нами Модель. «У цьому контексті дуже важливі для нас думки та пропозиції, які будуть висловлені керівниками місцевої влади і науковцями Львівщини впродовж нашого засідання. Адже ваші пропозиції насамперед потрібні не Інституту трансформації суспільства і не ОБСЄ, а представникам влади на місцях, які несуть відповідальність за свої громади», – зауважив О. Соскін. 

Адміністративно-територіальну реформу в Україні ми повинні розпочинати не завтра, а вже сьогодні. Найперше, на наш погляд, слід ліквідувати районні адміністрації, подолати розрив між сільською і міською громадами, перейти до адміністративної системи, що складається з 42 паланок та 33 міст-агломерацій (загалом 75 суб’єктів). У Моделі ІТС також пропонується ліквідація казначейства на рівні громади, зміна податкової системи, зокрема: ліквідувати податок на додану вартість; ввести податок на купівлю у розмірі 10%, з яких 6% залишати громаді; запровадити гнучку функцію податку на землю; прибутковий відсоток з громадян встановити на рівні 10%. Замість так званих соціальних фондів слід відкрити на кожну працюючу людину індивідуальні пенсійні рахунки, сформувати контрольні палати для аналізу використання бюджетних коштів. Перелічені пропозиції, на думку пана Соскіна, зможуть створити самодостатні територіальні громади. «Ми говоримо про те, що громада повинна самостійно вирішувати, чи хоче вона об’єднатися з іншими громадами. Не можна вводити примусовий принцип формування громад за кількістю жителів», – переконаний директор ІТС. Ця модель може бути втілена у життя протягом п’яти років. Але якщо не буде домовленості та згоди на місцях – територіальної реформи не відбудеться.З експертними доповідями виступили:

1. Шляхи формування самодостатніх територіальних громад у контексті реформи місцевого самоврядування в Україні

Олег Соскін,
директор Інституту трансформації суспільства,
професор, завідувач кафедри міжнародної економіки
та підприємництва Національної академії управління (Київ)

2. Розподіл повноважень між рівнями місцевого самоврядування в новому форматі адміністративно-територіального устрою України

Ігор Коліушко,
керівник Центру політико-правових реформ (Київ)
3. Виконавча влада та місцеве самоврядування в аспекті відповідальної держави 


3. Виконавча влада та місцеве самоврядування в аспекті відповідальної держави

Олександр Сушинський,
проректор з наукової роботи Львівського державного інституту новітніх технологій та управління імені В’ячеслава Чорновола, 
завідувач кафедри загальних юридичних дисциплін, професор, доктор наук з державного управління

4. Реформування місцевих фінансів як необхідна умова зміцнення місцевого самоврядування в Україні

Сергій Чикурлій,
експерт Центру політико-правових реформ (Київ)

5. Впровадження інноваційної моделі управління комунальною власністю територіальних громад в Україні

Валерій Алексєєв,
головний консультант Апарату Верховної Ради України,
кандидат наук з державного управління


6. Досвід транзитивних країн із впровадження адміністративно-територіальної реформи

Артем Филипенко,
експерт проекту «Діалог MD» (Одеса) 

ДИСКУСІЯ:

1. Параметри та критерії реформування адміністративно-територіального устрою України

Микола Габрель,
директор Центру моніторингу урбанізованих систем
Інституту підприємництва та перспективних технологій, д.т.н.


2. Реформування взаємовідносин між органами державної виконавчої влади та місцевого самоврядування в Україні
(на прикладі Львівської області)

Наталя Янюк,
доцент кафедри конституційного адміністративного та
фінансового права Львівського національного університету ім. І. Франка,
кандидат юридичних наук

У дискусії взяли участь міські голови Львівської області, керівники та викладачі вищих навчальних закладів Львова. 

 Під час дискусії були обговорені такі питання:

• параметри оптимальної моделі адміністративно-територіальної реформи
в Україні;
• шляхи вдосконалення організаційних та правових підвалин розвитку місцевого самоврядування;
• формування виконавчого органу місцевого самоврядування на рівні області; необхідність ліквідації районів як зайвої адміністративно-територіальної ланки управління;
• роль міських голів у впровадженні адміністративно-територіальної реформи в Україні;
• доцільність скасування системи делегованих повноважень для територіальних громад;
• можливості скасування поділу громад на міські, сільські, селищні;
• відносини з контролюючими державними органами;
• нова методологія формування місцевих бюджетів;
• напрями вдосконалення управління власністю територіальних громад в Україні.
Практичні зауваження учасників  заходу будуть покладені в основу пропозицій до Законопроекту 3207-1 «Про внесення змін до Конституції України», вироблених за результатами заходу. Пропозиції надаватимуться Президенту України, у Кабінет Міністрів України та профільні комітети Верховної Ради України.
 
Матеріали інтерактивного семінару  будуть надруковані в науково-аналітичному журналі ”Економічний часопис-ХХІ”, місцевих ЗМІ, а також розміщені на сайті 
Інституту трансформації суспільства www.ist.osp-ua.info.
 
Прес-служба
Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27