Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Міста Васильків (Україна) та Анікщай (Литва) уклали Угоду про партнерство
ITC12 жовтня 2007 16:51

9-11 жовтня 2007 року відбувся візит української делегації у складі директора Інституту трансформації суспільства О.І. Соскіна, міського голови міста Василькова С.Г. Іващенка, заступника міського голови Василькова В.С. Демиденка, головного спеціаліста апарату Васильківської міської ради О.М. Пустовойт до литовського міста Анікщай. Метою візиту, організованого Інститутом трансформації суспільства, було встановлення та налагодження партнерських відносин між містами Анікщай (Литва) та Васильків (Україна). У результаті інтенсивної роботи обом сторонам вдалося досягти поставлених цілей - міським головою міста Василькова С.Г. Іващенком та мером міста Анікщай С. Обєлєвісючем була підписана Угода про партнерство міст Анікщай (Литва) та Васильків (Україна).


У ході переговорів обидві сторони окреслили основні напрями співробітництва між містами, визначили спільні заходи в економічній та гуманітарній сферах, можливості обміну фахівцями для ознайомлення з досвідом місцевого самоуправління в Анікщаї та Василькові. Наголошувалося на важливості використання досвіду міста Анікщай з формування механізмів євроінтеграції на рівні місцевого самоврядування. Було досягнуто домовленість про офіційний візит керівництва міста Анікщай до Василькова в листопаді 2007 року. Прийнято рішення, що до візиту буде підготовлений план спільних заходів з налагодження співробітництва.


Під час зустрічі українська сторона ознайомилась із досвідом литовського міста у сфері надання комунальних послуг, водопостачання, очищення стоків, організації вивозу та утилізації сміття.

У ході візиту представники української сторони ознайомилися з діяльністю інформаційного бізнес-центру міста. Була досягнута домовленість про співпрацю.

Дуже корисним для міста Василькова стало вивчення системи сільського (зеленого) туризму, що організована в місті та районі. Відбулось відвідання найбільших добре розвинених садиб. Цей досвід важливо використати в Україні для розвитку подібної галузі туризму.


Українська делегація побувала на деяких литовських підприємствах, зацікавлених налагодити співпрацю з аналогічними підприємствами з України.

Цікавими були зустрічі в загально освітніх навчальних закладах литовського міста. Важливим є досвід литовської сторони з підтримки культурної та, в цілому, гуманітарної сфери. Васильків може запозичити практичні здобутки Анікщая у сфері  зміцнення патріотичних традицій. Українська делегація відвідала музеї Анікщая, у тому числі такі унікальні, як музей коней, музей вузькоколійної залізниці та інші культурні заклади литовського міста.


Наприкінці зустрічі відбулася прес-конференція міського голови Василькова С.Г. Іващенка, мера міста Анікщай С. Обєлєвісюча та директора Інституту трансформації суспільства О.І. Соскіна. Вони заявили, що візит був успішним та показав доцільність обміну досвідом у галузі місцевого самоуправління України та Литви. Модель самоврядування, що існує в Литві, перегукується з тими пропозиціями, що закріплені в Моделі адміністративно-територіальної реформи, розробленої Інститутом трансформації суспільства та підтриманої українськими міськими головами. Особливо важливим є те, що в системі управління литовськими містами ліквідована така структура, як районні державні адміністрації. Ці функції виконуються міським головою та міською радою. Вони керують всім районом, включаючи невеликі сільські громади навколо міста. Місцеве самоврядування у Литві є самостійним, у його справи не можуть втручатися центральні структури, служби безпеки. Сформована муніципальна міліція, підпорядкована місцевій владі. Литовське місто самостійно формує власний бюджет, має постійні джерела для його поповнення, хоча залишаються державні субсидії і великі кошти надходять з Європейського Союзу для трансформації інфраструктури. Місто самостійно проводить тендери та аукціони, використовує отримані кошти без втручання центру в ці повноваження місцевої влади. Місто опікується закладами культури, освіти та охорони здоров’я. Важливим є те, що казначейство не може використовувати, регулювати та контролювати гроші місцевих бюджетів. Для контролю за їх використанням сформоване незалежне „бюро контролерів”. За моделлю місцевого самоврядування в Литві місцева влада поділена на виконавчий та законодавчий рівні. Міська рада на чолі з обраним нею міським головою представляє законодавчу владу, а міська адміністрація, керівника якої призначає міський голова, - виконавчу. Можна говорити, що литовська модель є ефективною, самодостатньою і  варта використання найкращих її елементів в Україні.

Під час прес-конференції пан Обелевічюс зазначив, що цього року Анікщяй отримав статус міста-курорту, тож стратегічною метою місцевої влади є розвиток туристичної галузі. Місто має всі необхідні умови для збільшення своєї туристичної привабливості. В Анікщяй існує багато музеїв, наприклад, меморіальні музеї відомих литовських письменників, музей вузькоколійної залізниці, музей коня тощо. Ріка та 76 озер, які знаходяться в місті та районі, створюють умови для формування інфраструктури водного туризму. Мер міста Анікщяй висловив сподівання на подальше поширення культурних зв’язків з Україною та можливість створення україно-литовських туристичних маршрутів, адже цьому сприяють спільність історичної та культурної спадщини.
 
Під час свого виступу пан Обелевічюс також торкнувся політичних питань. Він розповів, що вибори в Литві відбуваються на партійній основі. В останніх парламентських виборах брали участь дев’ять партій, з них вісім пройшли мінімальний бар’єр. За результатами виборів була створена коаліція, до якої увійшло 5 політичних партій. Одночасно діє опозиція, що складається з 2 партій. Мер міста Анікщяй є членом Партії консерваторів, яка отримала 6 місць в литовському парламенті. Наприкінці виступу пан Обелевічюс підкреслив, що «велику політику мають здійснювати у Вільнюсі, наша місія – вирішити господарські питання».

 


Наступною фазою формування відносин між українськими та литовськими містами стане створення партнерств між іншими містами двох країн. Пара міст Васильків-Анікщай може бути прикладом для розвитку такої співпраці. У подальшому передбачається формування партнерських відносин між містами України, Литви та Скандинавських країн.

Прес-служба Інституту трансформації суспільства

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27