Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Регіони підтримують Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні
Засідання Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів
ІТС28 серпня 2007 14:13

28 серпня 2007 року в м. Сміла відбулося засідання Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів. Організатори заходу – Інститут трансформації суспільства (ІТС) та міські голови Сміли, Золотоноші, Шполи.

 
Мета засідання:
-   обговорення Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні (далі – Модель), розробленої Інститутом трансформації суспільства та підтриманої Всеукраїнською радою міських голів 12 липня 2007 р.;
-   ухвалення нової редакції Законопроекту № 3207-1 „Про внесення змін до Конституції України”, підготовленої на основі Моделі;
-   прийняття рішення про підтримку Моделі та нової редакції Законопроекту № 3207-1 „Про внесення змін до Конституції України" міськими і селищними головами Черкаської області;
-   створення Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів із проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні;
-   обрання Секретаріату Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів.
 

 

 

 

 

 

  

Учасники заходу: керівництво міської влади Сміли, Ватутіна, Городища, Звенигородки, Золотоноші, Кам’янки, Канева, Корсунь-Шевченківського, Монастирища, Тального, Христинівки, Чигирина, Шполи; селищні голови Драбова, Катеринополя, Лисянки, Маньківки; депутати Черкаської обласної ради; керівники Інституту трансформації суспільства; мас-медіа Черкащини.
 
Модератори засідання: професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, та Андрій Колесник, Смілянський міський голова.
 

 


 

 
Захід відкрив Андрій Колесник, Смілянський міський голова, зазначив, що в Україні на часі проведення адміністративно-територіальної реформи, що має бути спрямована на зміцнення місцевого самоврядування. Він звернув увагу присутніх на те, що Інститут трансформації суспільства запропонував Модель проведення адміністративно-територіальної реформи, яка цілковито відповідає інтересам міських громад. На базі цієї Моделі було розроблено нову редакцію Законопроекту № 3207-1 „Про внесення змін до Конституції України”, що може становити правову основу реформи. Міський голова відзначив, що наразі понад 200 міських голів України висловили свою підтримку як Моделі, так і зазначеного законопроекту. Ця підтримка була офіційно зафіксована на Всеукраїнській нараді міських голів, що відбулася 12 липня 2007 року в Києві. Як позитивний момент Андрій Колесник відзначив створення під час наради Всеукраїнської ради міських голів із проведення адміністративно-територіальної реформи та ухвалення рішення про формування її регіональних відділень. За словами пана Колесника, на основі пропозицій від членів Комітету, Координаційного Бюро та Експертно-консультативної групи Всеукраїнської ради міських голів було вирішено провести в місті Сміла засідання міських і селищних голів Черкащини з метою створення Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів та обрання обласного Секретаріату.
 
Директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін виклав основні положення Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні, розкрив її переваги порівняно з іншими моделями. Він підкреслив, що Модель адміністративно-територіальної реформи розроблена Інститутом трансформації суспільства на базі пропозицій і зауважень міських голів та депутатів міських рад і відбиває інтереси міських громад. Вона підтримана більшістю міських голів України, а тому можна говорити, що Модель стала колективним надбанням Інституту трансформації суспільства, українських міських голів та інших наукових інституцій, які висловлювали свої пропозиції для її подальшого вдосконалення.
 
Олег Соскін переконаний, що саме міські голови повинні ініціювати та впроваджувати адміністративно-територіальну реформу, оскільки вони уособлюють пряме народовладдя в Україні наряду із інституцією Президента України і народними депутатами. Ця ідея знайшла підтримку на Всеукраїнській раді міських голів, яку було створено в липні 2007 р. Тепер необхідно переходити до нового етапу – формування обласних відділень Всеукраїнської ради міських голів із проведення адміністративно-територіальної реформи. Створення Черкаського відділення та обрання його Секретаріату – перший крок на цьому шляху.Сформовані по всій країні обласні відділення, на думку О. Соскіна, мають висунути спільну ініціативу щодо скликання Всеукраїнських зборів голів місцевих громад, на яких потрібно прийняти нову редакцію Законопроекту № 3207-1 „Про внесення змін до Конституції України”, а також напрацювати законопроекти про внесення відповідних змін до законів про місцеве самоврядування та про державні адміністрації, до податкового законодавства, Бюджетного кодексу тощо.
 
Професор О. Соскін зауважив, що сьогодні провідні політичні сили в Україні виступають за проведення дострокових виборів міських голів та місцевих рад. Всеукраїнська рада міських голів негативно ставиться до таких пропозицій, позаяк це призведе до поганих наслідків для системи місцевого самоврядування і наростання безладу в країні. Пан Соскін повідомив, що міські голови, які входять до Всеукраїнської ради міських голів, дотримуються думки, що в Україні необхідно якнайшвидше приступати до другого етапу конституційної реформи, а саме – до здійснення реформи місцевого самоврядування і адміністративно-територіальної реформи в цілому, а не займатися пустопорожніми розмовами про проведення конституційних зборів, асамблей чи референдумів.
 
Василь Коломієць, Канівський міський голова, зазначив, що Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні, розроблена Інститутом трансформації суспільства, – це дуже цікава і перспективна концепція, бо вона виходить із того, що місцевому самоврядуванню для сталого розвитку потрібно відповідне фінансове забезпечення. Він навів приклад, що подеколи 92% місцевого бюджету складає заробітна плата та оплата за енергоносії, і лише 8% йдуть на забезпечення розвитку та життя громади міста.  
 
Пан Коломієцьзвернув увагу присутніх на необхідність більш детальної розробки запропонованих у Моделі механізмів соціально-пенсійного податку, податку на землю. Він вважає, що податок з продажу не повинен бути фіксованим.
 
Володимир Тихомиров, депутат Черкаської обласної ради, керівник депутатської фракції СПУ у Черкаській обласній раді, також вважає невідкладним реформування системи місцевого самоврядування. Однак він думає, що в разі впровадження запропонованої Моделі адміністративно-територіальної реформи складним виявиться функціонування галузі охорони здоров’я, освіти тощо.
 
Ольга Берестянко, депутат Черкаської обласної ради, член фракції комуністів, переконана, що закордонну практику місцевого самоврядування потрібно вивчати та аналізувати, однак розвивати потрібно власну систему місцевого самоврядування, що враховує національні особливості. Вона висловила думку, що Модель адміністративно-територіальної реформи повинна бути підтримана не тільки міськими головами, а й місцевими громадами.
 
Олександр Вельбівець, Лисянківський селищний голова, не впевнений, що сьогодні місцеві громади готові сприйняти запропоновану Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні. Для початку, на його погляд, слід впровадити фінансову частину Моделі, тобто перерозподілити податки на користь місцевих громад, а не центру, як зараз, а також здійснити переоцінку землі. Пан Вельбівець сказав, що Інститут трансформації суспільства запропонував країні ідеальну ринкову систему розвитку місцевих громад.
 
Олег Лисянський, секретар Золотоніської міської ради, під час дискусії розвіяв сумніви пана Тихомирова і зазначив, що в разі ліквідації управлінської функції на рівні району система охорони здоров’я, освіти, культури за такої Моделі адміністративно-територіальної реформи функціонуватиме продуктивно. Адже вона передбачає формування паланок (департаментів), які будуть наділені відповідними функціями і виконуватимуть покладені на них зобов’язання.  
 
Ярослав Шаблій, секретар Смілянської міської ради, підтримав основні положенняМоделіадміністративно-територіальної реформи в Україні. Важливим її елементом він вважає створення муніципальної міліції.
 
Олександр Шамрай, Кам’янський міський голова, зазначив, що Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні, запропонована Інститутом трансформації суспільства, має бути підтримана місцевими громадами, бо вона розроблена саме заради їх процвітання. Тому необхідно поширювати інформацію про основні положення Моделі серед громадян, щоб вони розуміли свої переваги в разі її впровадження. Пан Шамрай підкреслив важливість створення регіональних відділень Всеукраїнської ради міських голів і зокрема Черкаського відділення Ради.
 
Олександр Лисюк, заступник Ватутіньского міського голови, звернув увагу на своєчасність запропонованої Інститутом трансформації суспільства Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні. Він наголосив на необхідності поглибленої розробки фінансової складової Моделі.
 
Підсумки
Під час засідання його учасники прийняли такі рішення:
-   підтримати Модель адміністративно-територіальної реформи в Україні та нову редакцію Законопроекту № 3207-1 „Про внесення змін до Конституції України”, розроблені Інститутом трансформації суспільства;
-   створити Черкаське відділення Всеукраїнської ради міських голів із проведення адміністративно-територіальної реформи в Україні;
-   обрати Секретаріат Черкаського відділення Всеукраїнської ради міських голів у складі дев’яти осіб (з них чотири – за посадою);
-   обрати керівника Секретаріату – міського голову м. Кам’янки Олександра Шамрая;
-   спільно проводити просвітницьку діяльність серед населення щодо роз’яснення основних положень Моделі адміністративно-територіальної реформи в Україні;  
-   звернутися до керівництва держави з пропозицією провести в Україні експеримент із втілення Моделі адміністративно-територіальної реформи, розробленої Інститутом трансформації суспільства і підтриманої Всеукраїнською радою міських голів. Одним із експериментальних регіонів могла б стати Черкаська область.
 
 

Прес-служба ІТС

 

 

 

[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27