Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Партнерство малих міст України та малих міст Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина)
Робоча нарада, Київ, 23 січня 2007 року
ІТС23 січня 2007 19:00

Інститут трансформації суспільства (ІТС) спільно з Міжнародним Вишеградським Фондом (IVF) та за підтримки Посольства Словацької Республіки в Україні провів робочу нараду в рамках міжнародного проекту „Партнерство малих міст України та малих міст Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина)”, що здійснюється ІТС. Учасниками робочої наради були керівники місцевої влади чотирьох українських міст (Гадяч, Золотоноша, Пирятин, Сміла), які є учасниками проекту, представники посольств чотирьох країн Вишеградської групи (Словаччина, Чехія, Польща, Угорщина) та IVF.
‘Учасники
Учасники наради (зліва направо):Петр Вагнер,Анар Руснакова,Урбан Руснак,Олег Соскін,Шандор Алмаші,Олексій Рябоконь
Мета наради: - презентація пропозицій українських міських голів щодо співпраці з містами – партнерами з V4; - підготовка плану візитів українських міських голів у міста-партнери в країнах Вишеградської групи (V4); - обговорення можливості формування спільного пулу чотирьох українських міст та чотирьох міст країн Вишеградської групи; - формування питань, які необхідно розглянути під час зустрічі керівників українських міст та керівників міст-партнерів, що відбудеться в рамках проекту (Київ, квітень 2007 р.); - аналіз стану інформаційного розвитку українських міст – учасників проекту (підтримка та наповнення веб-сторінок міст, розроблених ІТС).
‘Керівники
Керівники української місцевої влади
Учасниками міжнародного проекту є наступні пари міст-партнерів: м. Гадяч, Україна – м. Яромеж, Чехія м. Золотоноша, Україна – м. Лученець, Словаччина м. Пирятин, Україна – м. Матесалка, Угорщина м. Сміла, Україна – м. Кендзєжин-Кожле, Польща
Огляд робочої наради
З вітальним словом до учасників заходу звернувся його Високоповажність пан Урбан Руснак, Посол Словацької Республіки в Україні. Він висловив своє задоволення тим, що завдяки реалізації проекту українські міста отримають можливість перейняти досвід євроінтеграції країн Вишеградської групи. Пан Посол підкреслив, що в цьому процесі велику вагу мало посилення місцевої демократії та розширення функцій самоврядування, адже одним із чільних принципів євроінтеграції, покладених в основу формування Європейського Союзу, є принцип субсидіарності – вирішення на місцевому рівні всіх питань, які стосуються життєдіяльності місцевої та регіональної громади, тобто децентралізація державного управління.
Пан Руснак наголосив, що в контексті реалізації адміністративно-територіальної реформи в Україні для місцевої влади буде важливим і цікавим можливість перейняти досвід та принципи, на яких базується місцеве самоврядування в країнах Вишеградської групи, традиційно споріднених із Україною. Завдяки сприянню Міжнародного Вишеградського Фонду українські міста отримали таку можливість. Пан Урбан Руснак зазначив, що Україна має обрати свій шлях розвитку, а тим часом поділився досвідом Словаччини, у якій процеси європейської та євроатлантичної інтеграції відбувалися паралельно, сприяючи розвиткові демократії та посиленню відповідальності місцевих еліт за розвиток країни.
Професор Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, керівник проекту, подякував пану Урбану Руснаку, Посолу Словацької Республіки в Україні, та пані Анар Руснаковій, координатору Міжнародного Вишеградського Фонду в Україні, за сприяння в підготовці та реалізації міжнародного проекту „Партнерство малих міст України та малих міст Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина)”. Пан Соскін розповів учасникам наради про мету і завдання проекту, підкреслив важливість та актуальність досвіду місцевого самоврядування посткомуністичних країн Вишеградської четвірки, особливо щодо передачі фінансових та соціальних повноважень у державах на місцевий рівень.
Олег Соскін переконаний, що Вишеградська група може ефективно сприяти пришвидшенню та посиленню євроінтеграційних процесів в Україні. І саме чотири українських міста – учасника проекту та Пирятинський район є першопрохідцями у створенні системи горизонтальних зв’язків і взаємопідтримки у цьому міжнародному полі. Окрім того, сьогодні Україна знаходиться на другому етапі реалізації конституційної реформи – трансформації моделі місцевого самоврядування, і саме міські голови – становий хребет місцевої демократії – мають стати лідерами реформи, її чільними провідниками. А для цього важливо вивчити принципи її ефективного впровадження. Реформа, переконаний Олег Соскін, не політична забаганка, а життєва необхідність. У зв’язку з цим він подякував місту Сміла, сесія міської влади якого підтримала Модель адміністративно-територіальної реформи, розроблену Інститутом трансформації суспільства.
Олег Соскін зауважив, що в рамках нинішнього проекту, що впроваджується ІТС, буде створено не просто чотири партнерські пари міст, а пул восьми міст, які будуть працювати над майбутніми спільними міжнародними проектами як у гуманітарній, так і в економічній, інвестиційній сферах. Пан Соскін розповів про конкретні кроки та заходи, здійснені ІТС в рамках реалізації проекту. Перш за все ішлося про розробку сайтів чотирьох українських міст-учасників проекту – Сміли, Золотоноші, Гадяча, а також сайт міста Пирятина й Пирятинського району, мета якої – продемонструвати потенціал міст в інформаційному просторі. Наступним кроком стануть візити українських міських голів та голови Пирятинської районної ради до своїх вишеградських партнерів, встановлення особистих зв’язків із ними.
Кульмінаційною фазою проекту має стати квітнева зустріч лідерів українського та вишеградського місцевого самоврядування в Києві у квітні 2007 р. за участю послів країн Вишеградської групи, місцевих ЗМІ, експертів із питань місцевого самоврядування та Інституту трансформації суспільства. Пан Соскін зазначив, що після закінчення річного проекту планується видати книгу за його результатами, а також продовжувати співпрацю між містами через проведення спільних інвестиційних ярмарків, фестивалів, стажування кадрів за програмами обміну.
Пані Анар Руснакова, координатор Міжнародного Вишеградського Фонду в Україні, привітала учасників робочої наради від імені Фонду. Вона розповіла про створення та історію діяльності цієї міжнародної структури, яка почала функціонувати у 2000 р. в рамках реалізації угоди, підписаної прем’єр-міністрами країн Вишеградської групи. За словами пані Руснакової, протягом шести років діяльності Фонду його програми значно розширилися, а з 2005 р. одним із пріоритетів діяльності стало фінансування програм в Україні, хоча вона і не є учасником Вишеградської групи. У 2007 р. 0,5 млн. євро були виділені в бюджеті Фонду (який становить 5 млн. євро) для фінансування стипендій українським студентам та аспірантам, реалізацію проектів у сфері місцевої взаємодії. Пані Руснакова наголосила, що Міжнародний Вишеградський Фонд готовий підтримувати проекти українських міст за програмами Фонду, а також запрошує їх розробляти спільні проекти з містами Вишеградської четвірки. Це ще одна з причин того, чому досвід участі у проекті, який здійснюється Інститутом трансформації суспільства, є важливим і корисним для українських міст.
Далі із промовами виступили представники посольств країн Вишеградської четвірки: Петр Вагнер, Радник Посольства Чеської Республіки в Україні, та Шандор Алмаші, Надзвичайний посланник і повноважний міністр, керівник консульського відділу Угорської Республіки в Україні. Вони розповіли про досвід їх країн у впровадження принципів місцевої демократії і наголосили на важливості найтіснішої співпраці українських міст із містами Вишеградської четвірки. Потім було надано слово керівникам місцевої влади. Під час робочої наради виступили: Тетяна Савченко, Гадяцький міський голова, Олексій Корпань, Золотоніський міський голова, Дмитро Шаповал, Пирятинський міський голова, Олексій Рябоконь, Голова Пирятинської районної ради, Андрій Колесник, Смілянський міський голова. Українські міські голови та голова Пирятинського району презентували учасникам заходу свої міста, підкреслили важливість участі в проекті, готовність відвідати з робочими візитами вишеградські міста-партнери, а також прийняти їх у своїх містах. Керівники української місцевої влади розуміють необхідність здійснення ефективної адміністративно-територіальної реформи в Україні та вивчення досвіду такого реформування в інших пострадянських країнах, які нині є членами ЄС. Лідери міст також висловили свою готовність та розуміння важливості інформаційного наповнення веб-ресурсів міст.
Надія Матвійчук, менеджер міжнародних проектів Інституту трансформації суспільства, керівник відділу маркетингу ІТС, розповіла про значення інформаційної підтримки веб-сторінок міст – учасників проекту, важливість грамотного та повного використання українськими містами своїх офіційних сайтів, розроблених ІТС у рамках проекту. Вона закликала керівників місцевої влади забезпечити щотижневе інформаційне наповнення своїх сайтів актуальною інформацією про життя міста та діяльність місцевої влади, що є запорукою створення позитивного іміджу міста, поширення інформації про нього як про надійного партнера, відкритого до співпраці та залучення інвестицій. Надія Матвійчук назвала основні групи користувачів сайтів міст: це місцева громада і люди, чиєю „малою батьківщиною” є місто або район, підприємці, місцева, регіональна та центральна влада, потенційні інвестори і туристи, аналітики та представники засобів масової інформації, міжнародні організації і посольства, іноземні колеги та партнери. Пані Матвійчук підкреслила важливе значення розміщення на сайтах міст інформації англійською мовою, особливо щодо тих матеріалів, які стосуються інвестиційних проектів, економічної діяльності, туризму. Насамкінець Надія Матвійчук закликала учасників проекту активно долучатися до діяльності Web-порталу ІТС „Українські міста в Інтернеті” www.cityukraine.osp-ua.info. Підбиваючи підсумки робочої наради, пан Урбан Руснак, Посол Словацької Республіки в Україні, підкреслив важливість рішень місцевих лідерів та їх розуміння європейської та євроатлантичної перспективи для України, адаптації досвіду організації цих процесів містами країн Вишеградської групи, створення інвестиційно привабливих територій розвитку у містах, розбудови самоврядної демократії в Україні. Саме місцеві лідери, вважає пан Посол, формують погляди громади та визначають шлях державного розвитку. Тому дуже важливою є їхня готовність брати на себе відповідальність.
Пан Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, керівник проекту, наголосив на важливості та унікальності реалізації міжнародного проекту „Партнерство малих міст України та малих міст Вишеградської групи (Польща, Словаччина, Чехія, Угорщина)”. Він став першим виявом співпраці між Міжнародним Вишеградським Фондом та українськими неурядовими організаціями, до яких належить ІТС. Пан Соскін намітив план подальшої роботи щодо реалізації проекту, результатом якої має стати вихід на підписання у квітні ц.р. партнерських угод між пулом українських і вишеградських міст. Прес-служба Інституту трансформації суспільства
[обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27