Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Роль міських Інтернет-ресурсів в інформаційному забезпеченні розвитку міських громад в Україні
Огляд практичного семінару
ITC26 липня 2006 17:31

25 липня 2006 року в Києві відбувся практичний семінар „Роль міських Інтернет-ресурсів в інформаційному забезпеченні розвитку міських громад в Україні”. Захід організовував Інститут трансформації суспільства (ІТС) в рамках українсько-голландського проекту „Інформаційне забезпечення розвитку місцевої демократії в контексті адміністративно-територіальної реформи в Україні”, що здійснювався за програмою Матра КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Мета практичного семінару:
 • провести відкриту дискусію стосовно стану та подальшого розвитку інформаційного середовища в українських містах;
 • виробити модель ефективного використання Інтернет-ресурсів для розвитку місцевих громад, їх долучення до об’єктивної та оперативної інформації, поширення позитивного досвіду впровадження демократичних цінностей на рівні міст;
 • забезпечити функціонування налагодженої в рамках проекту системи комунікацій у подальшому, тобто в постійно діючому режимі.
  У заході взяли участь: представники Посольства Королівства Нідерландів в Україні; Державного департаменту з питань зв’язку та інформатизації України; органів місцевого самоврядування 32 міст України, які є учасниками проекту Інституту трансформації суспільства „Українські міста в Інтернеті”; експерти аналітичних центрів та потужних Інтернет-холдингів України. Матеріали практичного семінару будуть надруковані в журналі „Економічний часопис-ХХІ”. Відкриваючи захід, Олег Соскін, директор Інституту трансформації суспільства, доктор економіки, привітав учасників практичного семінару і представив їм Людмилу Біленко, старшого асистента програми Матра КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні, експертів семінару, а також окреслив проблематику заходу. Далі пан Соскін розповів про можливості ресурсу „Українські міста в Інтернеті” (www.cityukraine.osp-ua.info) Інституту трансформації суспільства. Ресурс має шестирічну історію. Зараз учасниками проекту є 32 міста України. До жовтня 2006 р. планується додати ще 6-8 міст. Сайти міст створені на основі досвіду таких посткомуністичних країн, як Польща, Словаччина, Чехія. На сайтах присутній як офіційний блок інформації, так і інформація з інших джерел. Таким чином міська громада, з одного боку, може брати активну участь у формуванні складу сайту, а з другого – дізнаватися актуальну інформацію від міської влади. Інформація на сайтах поновлюється 1-2 рази на тиждень. Пан Соскін звернув увагу на те, що ресурс ІТС має єдину філософію та дотримується необхідних вимог безпеки. Він також навів приклади стрімкого зростання Інтернет-середовища в Сарнах, Коростені, Прилуках, Вознесенську, яке до розвитку муніципального інформаційного ресурсу перебувало у зародковому стані. Олег Соскін наголосив, що веб-сторінка – це величезний ресурс для інноваційного розвитку міста. Він закликав не боятися давати інформацію про діяльність влади, громади, громадських організацій, ЗМІ міст, тому що чим більше інформації дає про себе місто, тим атракційнішим воно стає, притягуючи нові контакти й інвесторів. Розповсюджуючи інформацію про свою інвестиційну і туристичну привабливість, середні й малі міста створюють конкуренцію містам-мільйонникам у боротьбі за інвестиції. Інтернет ефективно руйнує промислові та інформаційні монополії, і з цього слід скористатися. Пан Соскін підкреслив: міська влада представляє місцеве самоврядування, і її працівники не є державними службовцями, тому жодна державна структура не має права втручатися в діяльність місцевих органів самоврядування. Таке втручання є антизаконним і протирічить статтям 34 і 140 Конституції України. Контроль над інформацією муніципалітетів не є функцією або сферою повноважень жодної державної структури. Олег Соскін вважає, що за 3 роки в Україні налічуватиметься 10-13 млн. користувачів Інтернету. Інтернет сприяє і упровадженню адміністративно-територіальної реформи, переконаний пан Соскін, яка незабаром стане реальністю.
  Людмила Біленко, старший асистент програми Матра КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні, вважає, що роль сайтів малих міст дуже недооцінена в Україні, особливо в сфері розширення можливостей з локального туризму. Формування туристичної привабливості міст є не менш важливим, ніж міської стратегії розвитку в цілому. На міських сайтах користувач повинен з легкістю знаходити корисну інформацію щодо можливостей готельної і туристичної інфраструктури міста, вважає пані Біленко. Людмила Біленко надала також інформацію про діяльність програми Матра КАП. Саме слово „Матра” розшифровується як „соціальна трансформація” і виражає мету функціонування програми. Ця програма діє з 1994 р. і фінансується МЗС Голландії. Матра КАП функціонує у 15 країнах Південної і Східної Європи і починає роботу з Грузією та Азербайджаном. Ця програма здійснює підтримку лише неурядових організацій та, у виняткових випадках, органів місцевого самоврядування. Матра КАП надає українським НДО біля 50-ти проектів на рік. 30% коштів іде столичним НДО, а 70% – регіональним. Пані Біленко побажала всім учасникам практичного семінару успіхів на діловій ниві та подальшого розвитку Інтернет-ресурсу в своїх міст.
  Володимир Швайченко, завідувач кафедри комп’ютерних наук та інформаційних систем Міжнародного науково-технічного університету ім. Ю.Бугая, зазначив, що університет протягом останніх 15-ти років займається розробками у галузі інформаційних технологій. Він зробив доповідь на тему: „Аспекти інтерактивності і розвиток стандартів інтерактивних даних”. Пан Швайченко розповів про те, як застосування Flash-технологій розширює можливості сприйняття інформації через Інтернет-сайти, поєднання текстової та звукової інформації. Він також охарактеризував сутність, еволюцію та можливості стандарту MPEG, який дозволяє кодувати текстову інформацію разом із звуковою. У 2000 р. було створено найсучаснішу версію цього стандарту – MPEG-21. Окрім того, зростають обсяги застосування мобільного Інтернету. На сьогоднішній день в Україні вже продано 1 млн. мобільних телефонів, у яких передбачена технологічна функція доступу до Інтернету. Пан Швайченко розповів про різні можливості передачі інформації через Інтернет і про те, як уникнути обмежень швидкості передачі інформації через модеми. На думку Володимира Швайченка розробки нових методів кодування інформації дадуть додаткові технологічні можливості для Інтернету.
  Євген Колотілов, директор Асоціації „Україна – розвиток через Інтернет”, наголосив на важливості створення регіональних інформаційних центрів і роботи, яку сьогодні здійснює пан Соскін, тому що це, фактично, є первинною базою для формування електронного урядування. За одним із визначень, електронний уряд – це всі органи публічної влади, представлені в Інтернеті, а також сітьове надання послуг урядовими структурами в режимі реального часу. Електронний уряд, за словами пана експерта, дозволяє трансформувати відносини між владою, громадою та бізнесом. Парадигма електронного уряду дозволяє підвищити ефективність надання послуг органами публічної влади та знизити витрати, є потужним інструментом завоювання довіри бізнесу та населення і, переконаний експерт. Присутність влади в Інтернеті – потужний канал для залучення інвестицій, інтеграції фірм у глобальні ринки. Як розповів Євген Колотілов, у щорічному звіті ООН за 2005 р. Україна займає 48 місце зі 170 за рівнем інформатизації. Складання експертних оцінок відбувалося на основі таких факторів, як людський капітал (Україна оцінена на рівні країн Західної Європи), веб-присутність (Україна оцінена на рівні країн Східної Європи), телекомунікаційна інфраструктура (Україна оцінена на рівні країн Південної Америки). Євген Колотілов назвав три етапи виходу місцевої та державної влади в Інтернет: інформаційний (здійснюється інформування про діяльність органів влади в односторонньому порядку), інтерактивний (носить двосторонній характер – користувач сайту може розмістити на ньому звернення до посадовців, подати заявку на отримання ліцензії, розмістити вакансію та ін.), трансакційний (через Інтернет-сайт можна здійснити розрахунок за платну муніципальну послугу, здійснити комунальний платіж, отримати документ, який було замовлено, поштою або кур’єром та ін.). Пан Колотілов розповів, що в країнах ЄС існує більше 20-ти публічних послуг, які населення та підприємці можуть одержати через Інтернет від різних органів влади, у тому числі заплатити податки, комунальні платежі, зареєструвати транспортні засоби. ООН були виділені 100 передових міст по всьому світу за ступенем проникнення Інтернету. Серед них опинилися не лише такі гіганти, як Гонконг, Шанхай, Сінгапур, Дублін, Рейк’явік, а й Варшава, Рига, Прага, Братислава. Це свідчить, на думку експерта, про динамічне зростання Інтернет-ресурсів та сфери надання послуг через Інтернет на посткомуністичному просторі, розвиток електронного урядування у Східній Європі. Євген Колотілов охарактеризував стан електронного урядування в Україні та назвав основні перепони на шляху його розвитку. Водночас є ряд заходів цієї моделі, які можна запровадити на рівні міст уже зараз. Ідеться, передусім, про обробку звернень громадян через Інтернет. Підсумовуючи, пан Колотілов наголосив на необхідності органічної інтеграції Інтернету у ділові процеси влади для вдалого запровадження практики електронного урядування в Україні.
  Сергій Бойчун, компанія Gyper ICG, розпочав свій виступ з характеристики сьогоднішнього місця України у глобалізованому світі. Він зазначив, що українське суспільство перебуває на постіндустріальному етапі розвитку, проте воно може переступити рубіж інформаційного етапу набагато швидше, ніж це свого часу зробили Європа, США, Сінгапур. Пан Бойчун розповів про програми з електронного урядування, що здійснювалися в ЄС – „Електронна Європа-2003”, „Електронна Європа-2005”, а також про абсолютно нову програму ЄC „І-2010”, в рамках якої було об’єднано всі документи для забезпечення технологічних і соціальних гарантій користувачів послуг. Сергій Бойчун вважає запровадження електронного урядування в Україні ознакою її входження до інформаційного суспільства та формування іміджу прогресивної європейської держави. Однак, на думку експерта, Україна не може іти лише шляхом вертикального запровадження системи електронного самоврядування, враховуючи особливості відносин між владою та громадянами в нашій державі. У зв’язку з цим, пан Бойчун пропонує активно створювати соціальні мережі громадян у глобальному інформаційному просторі, будуючи базу для системи електронного урядування „знизу”. Пан Бойчун розказав про те, що на сьогоднішній день 50% українських відвідувачів Інтернету користуються різними видами послуг, які можна отримати з його допомогою, тоді як ще 4 роки тому люди просто читали новини. Нині у світі є вже 30 країн, де всі види послуг можна отримати через Інтернет. Лідером серед них залишається Сінгапур. Сергій Бойчун розкрив основні тенденції розвитку глобального інформаційного простору. Серед них – стратегія електронного залучення (надання безкоштовного доступу до світової павутини малозахищеним верствам суспільства) та створення супер-сумісних інформаційних технологій і програмного забезпечення відносно продукції інших виробників. Завершуючи свою доповідь, пан Бойчун підкреслив необхідність оперативного розвитку електронного урядування та соціальних мереж в Україні з орієнтацією, в першу чергу, на європейський досвід, а не на практику державного централізму Рунету. Дмитро Скінтіян, координатор проекту „Українські міста в Інтернеті”, розповів про технічний аспект співпраці між містами та ІТС. Він закликав представників міст регулярно надавати не лише текстову, а й графічну інформацію на сайти міст, а також рішення і розпорядження міської влади. Дмитро Скінтіян підкреслив: він завжди готовий оперативно адмініструвати сайти міст і відкритий для контактів щодо всіх питань, які стосуються роботи сайтів. Він зазначив, що ресурс „Українські міста в Інтернеті” динамічно розвивається: частина сайтів модернізується, створюються нові ресурси, перебуває на стадії розробки індивідуальна система статистики ІТС. Надія Матвійчук, керівник відділу маркетингу Інституту трансформації суспільства, підкреслила важливість формування навколо сайтів міст обласних Інтернет-спільнот (або соціальних мереж, про які говорив у своїй доповіді Сергій Бойчун), на зразок того, як це відбувається на рівні воєводств у Польщі та земель у Німеччині. В проекті „Українські міста в Інтернеті” така практика вже впроваджується для міст Київської, Полтавської і Черкаської області. Пані Матвійчук зазначила, що проект „Українські міста в Інтернеті” дає можливість жителям малих і середніх міст України отримувати інформацію не лише про події загальнодержавного рівня та з провідних мегаполісів, а й про життя їх рідних міст. Це особливо важливо в контексті наявності практики платного розміщення інформації у мережах провідних інформаційних агентств України. Надія Матвійчук розказала про переваги залучення до надання інформації з міст представників місцевих ЗМІ та громадських організацій, інших соціально активних членів громади, а також про формування „дружніх” для користувачів сайтів новин (з чітким визначенням теми й висновків, публіцистичним стилем викладення, графічною інформацією). Окрім того, вона закликала представників міст поступово надати переклад про інвестиційні можливості та економічний стан міст англійською мовою для підвищення зацікавленості іноземних інвесторів. Розповіла пані Матвійчук і про можливості, які надає міським головам сучасний іміджевий ресурс Інституту трансформації суспільства „Інтернет-конференції в реальному часі” (www.conference.osp-ua.info). На завершення, Надія Матвійчук сказала, що кількість учасників проекту „Українські міста в Інтернеті” до кінця 2006 р. має зрости до 45, і складе 10% міст України. Українські міста-учасники проекту мають, у свою чергу, скористатися своєю перевагою першопрохідців і активно розвивати міське інформаційне середовище.
  Ігор Павлюченко, начальник управління з питань внутрішньої політики Прилуцької міської ради, подякував Олегу Соскіну й Інституту трансформації суспільства за плідну співпрацю та розповів про активність прилуцьких користувачів міського сайту, а також про активізацію зростання кількості користувачів Інтернетом в місті (сьогодні Прилуки – друге місто в Чернігівській області за кількістю користувачів Інтернетом після Чернігова).
  Зінаїда Коваленко, головний спеціаліст з інформаційного забезпечення діяльності міського голови, міської ради та виконавчих органів відділу внутрішньої політики Фастівської міської ради, розказала про великий резонанс після Інтернет-конференції Фастівського міського голови, Володимира Тимофієва, на ресурсі Інституту трансформації суспільства www.conference.osp-ua.info, підвищення інтересу до діяльності міської громади з боку потенційних і дійсних партнерів. Водночас вона зазначила, що інформаційна відкритість міського голови не завжди викликає позитивну реакцію у тих посадовців, які не звикли до публічної роботи. Підбиваючи підсумки практичного семінару „Роль міських Інтернет-ресурсів в інформаційному забезпеченні розвитку міських громад в Україні”, Олег Соскін подякував експертам за змістовні новаторські доповіді, а учасникам заходу – за активну роботу. Він підкреслив важливість розвитку інформаційних ресурсів в українських містах для активізації ділової та громадської активності в містах, розширення мережі міжнародних зв’язків міст. Окрім того, Інститут трансформації суспільства і надалі здійснюватиме тренінги для міських голів українських міст-учасників проекту „Українські міста в Інтернеті” та їхніх представників, відповідальних за інформаційну роботу, з питань розвитку міських соціальних мереж й електронного урядування, видаватиме бюлетень „Українські міста в Інтернеті”.
 • [обговорити на форумі] [підписатися на матеріали]

  версія для друку
  версія для друку

  © Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
  Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
  Контактні телефони: (044)235-98-28      (044)235-98-27