Інститут Трансформації Суспільства
Інститут
Трансформації
Суспільства
українською english   
ДІЯЛЬНІСТЬ ІТС 
 
 
 
Кабінет Маршалка Нижньосілезького воєводства
Ділові контакти між Інститутом трансформації суспільства та Кабінетом Маршалка Нижньосілезького воєводства, який виявив бажання активно співпрацювати з Україною, були налагоджені на початку 2000 р. Він виступив партнером ІТС під час реалізації проекту "Формування механізмів регіональної співпраці між місцевою владою та діловими колами України та Польщі" (в рамках Програми ПАУСІ), що впроваджувався Інститутом у 2000-2001 рр. Спільно було проведено ряд конференцій, круглих столів, два візити українських мерів до польських міст Нижньої Сілезії, три презентації книги, виданої ІТС за результатами проекту, та багато інших заходів.
Чим є Нижня Сілезія?Можна просто сказати, що це сьоме по величині воєводство в Польщі, розташоване в її південно-західній частині. Але ця відповідь жодною мірою не відбиває розмаїтості та величезного багатства - природного, культурного і цивілізаційного - цих земель.Столицею Нижньої Сілезії є Вроцлав. Тут кожний може знайти щось для себе. Незалежно від того, чи прагне він вишуканої культурної розваги, краси природи, місця для інвестицій чи можливості здобути освіту.Нижня Сілезія пишається не тільки сьогоденням, а й своїм багатим на різноманітні національні, етнічні та культурні елементи минулим. Одночасно вона сміливо споглядає в майбутнє, оскільки впевнена у своєму потенціалі та цінності. Саме це приносить воєводство Об'єднаній Європі.

Історія регіонуПольськими землі Нижньої Сілезії були 900 років тому, більшу частину своєї історії належали чеській короні, Прусії та Німеччині, и лише після Другої світової війни були передані Польщі. Саме тоді, у 1945 році, волею політиків переселили майже всіх західноукраїнських поляків. Тож у певному сенсі Нижня Сілезія близька Україні. Воєводство утворено 1 січня 1999 р. у ході адміністративно-територіальною реформою Польщі.

Географія регіонуНижня Сілезія межує на півночі з Лубуським і Великопольським воєводствами; на сході - з Опольским воєводством, на півдні - з Чехією, на заході - з Німеччиною. Цей регіон Європи ще від середніх віків знаходиться на перетині важливих торгових шляхів, що пролягають із Півдня на Північ та зі Сходу на Захід, найвідоміший серед яких - Бурштиновий шлях. Нижня Сілезія - це гірський регіон, де простягнулися гори Судети.

НаселенняОдин із найважливіших факторів, що має вирішальне значення для кожного регіону, - його жителі. У Нижній Сілезії мешкає 2 907 тис. людей - п'яте місце за чисельністю серед польських воєводств; 7,6% населення Польщі. Про людський потенціал Нижньої Сілезії свідчить і той факт, що її населення (72% якого проживає в містах - друге місце в країні) здебільшого перебуває в продуктивному (61%) чи передпродуктивному (21%) віці. Варто згадати, що відсоток жителів із вищою освітою (10,3%) у воєводстві більший, ніж середній у країні (близько 7%).

Адміністративний устрійНайбільшими містами Нижньосілезького воєводства є Вроцлав, Валбжих, Легниця, Єленя Гура, Свідниця, Клодзко, Болеславець.Нижньосілезьке воєводство після адміністративної реформи в 1999 році:

Воєводство - найбільша одиниця адміністративного поділу та територіального самоврядування Польщі.Орган самоврядування воєводства - Нижньосілезький Сеймик обирається шляхом прямих виборів кожні чотири роки. Сеймик є ухвально-контрольним органом, що відповідає за виконання громадських завдань регіонального значення. Для цього Сеймик призначає правління (уряд) воєводства, що працює під керівництвом маршалка воєводства. Компетенції Сеймику не порушують самостійності повятів і гмін, він не становить стосовно них наглядового чи контрольного органу.Другим рівнем територіального самоврядування є повят. Рада повята вибирається прямими виборами кожні чотири роки. Члени ради повята обирають правління (уряд) повята, яке очолює староста. Самоврядування повята займається управлінською діяльністю в галузях, що виходять за межі компетенції гмін, наприклад освітою, громадським транспортом, подоланням безробіття тощо.Основною одиницею територіального самоврядування є гміна. Вона шляхом прямих виборів (один раз на чотири роки) обирає раду гміни, яка наділена функціями контролю та прийняття рішень. Виконавчим органом є президент / бургомістр / вуйт (назва залежить від величини гміни), що теж вибирається в ході прямих виборів і керує роботою адміністрації самоврядування гміни.Представником уряду та державної адміністрації в регіоні є воєвода, що здійснює юридичний нагляд за прийняттям рішень у гмінах і повятах, а також контролює діяльність установ державної адміністрації у воєводстві, зокрема поліції, пожежної охорони, санітарних, епідеміологічних і ветеринарних інспекцій тощо.Маршалек воєводства та воєвода діють незалежно, виконуючи важливі завдання у сфері управління у воєводстві.

ЕкономікаСьогодні економіка Нижньосілезького воєводства розвивається в нових умовах, що пов'язано із зміною її геополітичного становища та необхідністю розвитку європейських структур. Наразі для регіону відкриваються широкі можливості співпраці, до якої долучаються тисячі польських підприємств. Нижня Сілезія є найбільш економічно розвинутим регіоном у Польщі, має високу динаміку зростання якості життя.

Рейтинг регіонів Польщі за показником якості життя


Джерело: PZECZPOSPOLITA, 24-25 WRESNIA 2005У регіоні дуже сильно розвинуті такі галузі промисловості, як електромеханічна, електронна, механічних засобів пересування, будівництво, хімічна і харчова.Найзначущим чинником, що визначає зростання економіки регіону є експорт. За його вартістю (у 2003 р.- 5,9 млрд. USD) Нижня Сілезія належить до найліпших експортерів Польщі. Головним експортним ринком Нижньосілезького воєводства є Німеччина, куди вивозиться понад 53% загального експорту воєводства. Далі йде французький (майже 7%) ринок, а також британський, чеський та бельгійський (понад 4%). Нижня Сілезія створює найсприятливіші умови і для закордонних інвесторів.Важливе місце в економіці регіону займає туризм. З огляду на особливі природні властивості, багатство пам'ятників старовини і непогано розвиту інфраструктуру Нижня Сілезія є одним із провідних туристичних регіонів Польщі. Курорти польської Сілезії вправі конкурувати з відомими місцями відпочинку в Центральній Європі. Найвідоміші курорти з лікувальними водами: Кудова Здруй, Лендек Здруй та ін. В останньому лікують уже понад 400 років, сюди свого часу виїжджали на води Олександр І, Вольфганг Гете, Джон Адамс, Іван Тургенєв.Маршалком Нижньосілезького воєводства є Павел Врублевський. Народився у 1964 р. у м. Єленя Гура. За спеціальністю хірург, від 1997 р. доктор медичних наук. З 2002 р. депутат Сеймику Нижньосілезького воєводства. Від 25 серпня 2004 р. обіймає посаду Маршалка.Urzad Marszalkowski Wojewodztwa Dolnoslaskiego

http://www.dolnyslask.pl/версія для друку
версія для друку

© Інститут Трансформації Суспільства 2004-2019. При повному або частковому використаннi матерiалiв посилання на сайт "Інституту Трансформації Суспільства" є обов'язковим.
Вiдповiдальнiсть за достовiрнiсть матерiалiв покладається на їх авторів.
Контактні телефони: (096) 521 0508, (050) 867 5802, (093) 328 6985
  
TyTa